Slovo do pranice - musel být mistrovský tým Slavie rozprášen po pouhých devíti měsících?

Slovo do pranice - musel být mistrovský tým Slavie rozprášen po pouhých devíti měsících?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

„Já tedy novému sportovnímu vedení Slavie fandím fakt hodně, ale jsou věci, nad kterými zůstává alespoň ten můj laický rozum stát,“ napsal na twitter před nedělním ligovým zápasem Slavia – Bohemians 1905 (1:0) věrný slávista Ondřej Kreml. A přidal ke svému názoru sestavu, kterou nový trenér červenobílých Jindřich Trpišovský do vršovického derby nasadil. Stojí za zmínku, že tento tweet „lajkla“ i dcera generálního ředitele Slavie Martina Kroba Kateřina.

Deli byl nemocný, Bořil distancovaný, budiž. Ale jinak na trávníku zůstali jen čtyři mohykáni z mistrovské party, kteří 27. května 2017 slavili na Strahově po utkání se Zbrojovkou Brno (4:0) nečekaný mistrovský titul. Hušbauer, Milan Škoda, Zmrhal a Sýkora, ten navíc na levém kraji obrany, kde za Šilhavého nehrával. Tecl, Ngadeu, Van Buren a náhradní brankář Kovář byli na lavičce.

Další? Kolář, Kúdela a Pokorný přestoupili do Slavie v zimě, Jugas, Stoch a Hromada v létě, Souček byl loni v květnu na hostování v Liberci. Z dalších náhradníků přišli do Edenu až v létě Sobol, Danny a Necid.

Co zbylo z úspěšného mužstva?

Loni, přesně před rokem, 5. března 2017 porazili slávisté v Edenu Plzeň 1:0 a nastartovali tak svou cestu k titulu. Důležitý gól dal tehdy dvě minuty před koncem obránce Frydrych, dnes v roli jakéhosi štvance, vyháněného z klubu pryč. Přitom průbojný Michal Frydrych střílel v klíčových chvílích veledůležité branky, ostatně i v posledním utkání proti Zbrojovce Brno (4:0) otevřel skóre. Často totiž býval jako smrtící kladivo připraven na „zadní“ tyči.

Vítězná sestava proti Plzni vypadala následovně: Pavlenka – Frydrych, Lüftner, Deli, Flo – Sýkora, Hušbauer (90. Ščuk), Barák (69. Mešanovič), Ngadeu, Zmrhal (81. Tecl) – Milan Škoda. Na lavičce náhradníků dále seděli: Kovář, Bořil, Bílek a Van Buren.

Jinak na jaře 2017 ještě dostával poměrně často příležitost Mingazov. Ten a nedělní náhradník Ngadeu vstřelili v klíčovém květnovém utkání předposledního ligového kola v Mladé Boleslavi (2:1) dva nejspíš „mistrovské“ góly.

Vraťme se ještě k té sestavě. Dobře, Pavlenka, Lüftner a Barák odešli „za lepším“ do ciziny, Mešanovič je opět dlouhodobě zraněn. Ale musel odejít i norský bojovník Flo, když na krajích obrany Slavia údajně nemá dostatek hráčů? Museli po prvním nezdaru v Jihlavě Ngadeu, Frydrych a hbitý Mingazov zmizet ze sestavy nebo dokonce až na tribunu? Byli to opravdoví strůjci jihlavské blamáže?

Je skutečně loňský miláček tribun Van Buren tak špatný, že nemůže hrát ani minutu a musí dávat góly za juniorku? A co letní posila Danny, pobírající miliony měsíčně? Opravdu tento vynikající fotbalista musí leštit jen a pouze lavičku? A když, neměl mužstvo raději opustit spolu s Altintopem a Rotaněm?

Slávistický fanoušek by skousl i absence svých nedávných oblíbenců a „infiltraci“ liberecké party do týmu v podobě kompletního realizačního týmu a Koláře, Pokorného aKúdely, ovšem muselo by to na hřišti šlapat. Muselo by to mít alespoň náznak slibovaného totálního útočného fotbalu.

Rozhodnout museli staří borci

Proti Bohemce v neděli stejně nakonec rozhodli borci ze staré mistrovské party – Škoda šel do souboje, Hušbauer povedenou střelou dal vítězný gól. Jak už jsem o tom také psal, po žádné „totální“ kombinaci, ale po dlouhém nakopávaném balonu.

Jsou tu i další otázky. Musela Slavia na místo stopera kupovat za deset milionů korun v podstatě průměrného ligového hráče Kúdelu, kterému bude v březnu už jedenatřicet let, když má od léta Jugase, jenž odehrál v podzimní lize nejvíc minut? Jen kvůli tomu, že Kúdelu trenér Trpišovský vedl v Liberci, a proto tento hráč zná systém, o který by se kouč rád opřel? Musí se kvůli tomu Jugas trápit na kraji obrany, kde logicky chybuje a dává soupeři (viz Kabajev) šanci ke skórování?

Těch otázek, které si slávističtí fanoušci, po dvou úvodních jarních zápasech kladou, je více. Třeba, proč Trpišovského svěřenci ve druhé půli zápasu s Bohemkou kondičně odešli, což musel přiznat sám kouč?

Na druhou stranu po dvou zápasech je ještě čas na nějaké překotné a zásadní analýzy. Třeba český Klopp, jak média Jindřichu Trpišovskému s oblibou a velkou nadsázkou přezdívají, ještě všem ukáže, jak správnou cestou zvolil. Nechme se překvapit.

EVOLUCE, NEBO REVOLUCE? TOŤ ZÁSADNÍ OTÁZKA

Lidský život vzniká devět měsíců, za stejnou dobu se ale dá pochovat úspěšný mistrovský tým. Je mi jasné, že v současném fotbale se mužstva stále mění, že odhody a příchody jsou neodvratitelné. Jsem ale přesvědčen i o tom, že překotné bourání úspěšného jen proto, aby rychle vzniklo něco nového, škodí i ve fotbale. Možná by to v Edenu chtělo pokorný návrat ke kořenům, i když u nich stáli jiní lidé.

Mám tu zkušenost, že úspěšnější než revoluce na sílu, při nichž teče krev, bývají pozvolné a klidné evoluce. Tak ostatně došel ke svému nečekanému titulu loni před devíti měsíci uvážlivý trenér jménem Jaroslav Šilhavý.