Někdejší kapitán české U21: Slavia? Nevím, jestli by to klapalo. Pod Radou se mi pracuje dobře

ROZHOVOR

Ligový fotbal poprvé okusil v dresu Slovácka, pak si talentovaného středopolaře vyhlédl Peltův Jablonec. Zkušenosti má také z reprezentačního prostředí, v dresu českých lvíčat odehrál zhruba tři desítky zápasů! Hned dvakrát se zúčastnil mistrovství Evropy do 21 let, toho loňského dokonce v roli kapitána. Současné úkoly na jablonecké Střelnici jsou více než jasné. Vybojovat co nejlepší umístění v lize, vyhrát domácí pohár, dostat se do Evropské ligy. U toho všeho může být, v únoru totiž nakonec neklapnul jeho přestup do Slavie Praha. Řeč je pochopitelně o 23letém záložníkovi Michalu Trávníkovi, který v exkluzivním rozhovoru pro HATTRICK.cz a eFotbal.cz mluvil mimo jiné právě o tom, proč zimní přesun do Edenu nevyšel.

Někdejší kapitán české U21: Slavia? Nevím, jestli by to klapalo. Pod Radou se mi pracuje dobře

S jakým cílem Jablonec vstoupil do jarní části sezony? Změnil se nějak oproti podzimu?

Nijak se nezměnil. V lize chceme co nejvýše, osmé místo je pro nás málo. A pak taky vyhrát MOL Cup, to je jasné.

Případná cesta do Evropské ligy vede podle vás přes ligu, nebo spíše přes pohár, kde ve čtvrtfinále změříte síly se Slováckem?

Teoreticky jednodušší cesta je určitě přes pohár. Kdyby se podařilo jej vyhrát, tak už jsme přímo ve skupině Evropské ligy. Přes ligu je to těžší, je ještě hodně zápasů a navíc i předkola.

Jak se Jablonci vydařila zimní příprava? V Portugalsku jste se dostali až do finále Atlantic Cupu, to je přinejmenším solidní úspěch.

Myslím, že se vydařila. Splnila to, co měla, nabrat fyzickou kondici a hrát náročné zápasy. V Portugalsku jsme se utkali s těžkými soupeři a nebylo to špatné. Ve finále jsme prohráli na penalty, což je loterie. V samotném zápase jsme byli jasně lepší, to nás těšilo.

Jak hodnotíte ta dvě úvodní kola v HET lize? Nelehký zápas s Teplicemi (2:1) jste nakonec zvládli…

Byly to dva těžké zápasy a musíme si vážit toho, že jsme je zvládli. Soupeři za námi také bodovali, takže je super, že se vydařily. Takže to samozřejmě hodnotím pozitivně.

Rozhodla penalta ze závěru zápasu, která podle některých vůbec neměla být. Jak to vidíte vy?

Naživo jsem to neviděl. Kopal jsem roh a pak tam došlo k souboji. Podle některých nebyla, někde jsem zase četl, že byla. Těžko říct, rozhodčí rozhodl tak, jak rozhodl.

Na Julisce proti Dukle (1:0) jste vyhráli rovněž nejtěsnějším možným rozdílem, o nezasloužené výhře ale asi nemůže být řeč, ne?

Asi ne, ten zápas nám celkem sedl, i když okolnosti tomu moc nenasvědčovaly. Obrovská zima, začátek byl později, po patnácti minutách výpadek světel. Ale hráli jsme to, co jsme potřebovali a konečně jsme vyhráli na Dukle. Myslím, že zaslouženě.

Jak jste zmínil, utkání doprovázely nepříjemné situace, světla na stadionu vypadla dokonce hned dvakrát. Zažil jste někdy něco podobného?

Výpadek světel jsem zažil jednou. Za českou jednadvacítku nám vypadla světla v kvalifikaci ve Znojmě s Moldavskem. Taky jsme si chvilku odpočinuli a šli jsme hrát. Ale to jsme vedli už 4:0 a nebyla ani taková zima.

Co očekáváte od nadcházejícího zápasu ve Zlíně? Ševcům se vůbec nedaří. Zato mají nového trenéra, Páníka nahradil zkušený Petržela.

Čeká nás určitě těžký zápas. Prohráli teď v Karviné 0:4 a určitě to budou chtít napravit. Vyměnili trenéra, který to tam určitě trochu provětrá. Snad ne moc, alespoň ještě tohle kolo.

Nového lodivoda má od zimy také Jablonec. Jak se vám osobně pracuje pod trenérem Petrem Radou?

Mně se pod ním pracuje dobře. Cítím, že mi věří a snažím se to splácet na hřišti.

Oproti jeho předchůdci Zdeňku Kluckému pozorujete zlepšení? Změnil se nějak tréninkový proces, nebo vesměs zůstalo vše při starém?

Uvidíme po sezoně, jestli nám to víc pomohlo. Teď jsme zatím spokojeni. Ale jinak všechno zůstalo celkem při starém, tréninky jsou hodně podobné.

Jak jste sám se sebou spokojen? Pozorujete na jaře na vašich výkonech nějaké změny oproti podzimu?

Pořád je začátek, ale určitě je to lepší než konec podzimu. Cítím se na hřišti dobře. Příprava mi sedla a hlavně jsem ji absolvoval celou a ve zdraví.

Kádr posílil útočník Jan Chramosta z Mladé Boleslavi, bude pro tým platným hráčem?

Věřím, že ano. Očekávají se od něj góly. Jeden už dal, tak snad v tom bude pokračovat.

Jak naopak budou chybět Stanislav Tecl (návrat do Slavie) a Ondřej Mihálik (přestup do Alkmaaru), kteří dohromady na podzim nasázeli třináct gólů?

To se také teprve uvidí, jak budou chybět. Samozřejmě oba dva to jsou kvalitní fotbalisti a dali opravdu hodně branek. Ale my věříme, že se teď chytnou další hráči.

V lednu jste prodloužil smlouvu v Jablonci, v únoru pak o vás stála Slavia. Nemrzí vás, že to neklaplo?

Co se má stát, stane se. Celou dobu jsem se připravoval s Jabloncem a poslední den přestupů bych šel do Slavie. Nevím, jestli by to hned klapalo.

Proč vůbec přesun do pražského Edenu nevyšel?

Pan Pelta s trenérem Radou mě chtěli na jaro v týmu, takže asi proto.

Co nějaká nabídka ze zahraničí, ta teď v zimě nepřišla?

Nic konkrétního jsem s nikým neřešil, takže ne.

A pokud nějaká dojde v létě po sezoně, budete ji reálně zvažovat? Kterou ligu byste si vyzkoušel nejraději?

Kdyby to dávalo smysl pro všechny, tak určitě ano. Kdo by nechtěl jít do zahraničí? Můj sen je zahrát si anglickou ligu. Ale španělské nebo italské bych se taky nebránil. (smích)

Ligu jste začal ve Slovácku, sledujete ještě stále jeho výkony a výsledky v lize? Podaří se klubu z Uherského Hradiště záchrana v soutěži?

Sleduju všechny zápasy Slovácka i dění v celém klubu. Jsem v kontaktu s některými kluky, takže vím, co se tam děje. Věřím, že ano. Slovácko do ligy určitě patří a nedokážu si představit, že by tam nebylo.

Jak hodnotíte kvalifikaci české jednadvacítky na EURO 2019? Není to rozjeto zrovna ideálně, podaří se lvíčatům ještě porvat o postup?

Jsem optimista, ale vím, že tam to bude asi složité jít z první pozice. Chorvatsko má výborný tým. Asi rozhodnou teď ty dva zápasy s Chorvaty a Řeky.

Zažil jste domácí mistrovství Evropy v roce 2015, o dva roky později jste na stejné akci v Polsku zastával roli kapitána. Jaké vzpomínky máte na tyto turnaje?

Vzpomínky mám skvělé, i když se nám ani jednou nepodařilo postoupit ze skupiny. Tohle jsou momenty, pro které se hraje fotbal. Jsem rád, že jsem se těchto turnajů mohl zúčastnit a reprezentovat svoji zem. Ale pořád doufám, že nebyly poslední.

V dresu České reprezentace do 21 let jste odehrál už kolem třiceti zápasů, je vám třiadvacet let… Očekáváte v nejbližší době konečně pozvánku do národního A-týmu?

To záleží na mých výkonech. Pokud budou kvalitní a bude se dařit, věřím, že jednou ta šance přijde.

Záložníkovi Jablonce Michalu Trávníkovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.