Odvezou tě v záchrance! Kdo jsou největší chuligáni v Evropě?

Odvezou tě v záchrance! Kdo jsou největší chuligáni v Evropě?

V letošní sezoně měly dva české kluby zkušenosti se srbským fotbalem: Sparta vypadla s Crvenou Zvedzdou Bělehrad, Plzeň přes bělěhradský Partizan přejít dokázala. Kromě sportovních výkonů byla pozornost upřena i na fanoušky, protože ti srbští jsou právem označováni za jedny z nejnebezpečnějších. Nejsou ovšem samotní – kde najdeme další nejhrozivější chuligány v Evropě?

Lazio Řím

Fotbalově je Lazio posledních pár let na ústupu, ale fanatismus jejich fanoušků trvá. Tvrdé jádro, které se sdružuje na tribuně Curva Nord, se netají spřízněností s krajní pravicí, oblibou fašisty Mussoliniho nebo nenávistí k hráčům tmavé pleti (klidně i vlastním, vyprávět by o tom mohl třeba Aron Winter, na kterého řvali „negerský žid“).

V Itálii se extremismus příznivců Lazio dlouhodobě řeší, ale neúspěšně. Tzv. Irriducibili totiž mají velký vliv: mluví do přestupové politiky klubu nebo si z očí do očí vyříkají výkony s jednotlivými hráči. Uveďme pár příkladů jejich chování: v roce 1998 při zápase s AS Řím roztáhli následující plakát – „Auschwitz je vaše země, plynové komory jsou vaším domovem“. A v loňském roce se znovu dostali do křížku s římským AS: jejich domácí stadion polepili samolepkami s podobiznou Anny Frankové v dresu AS a přidali i nápisy: „Fanoušci AS Řím jsou židi“.

Jak bylo řečeno, mnohé autority se proti jejich chování snaží bojovat, ale marně. Mají to těžké, když je často podporují vlastní hráči - např. Paolo di Canio zdravil fanoušky „římským pozdravem“, tzn. zdviženou pravačkou.