Eden zažil demonstraci fandů za Deliho. Pomůže Slavia Spartě k přímému postupu do Evropské ligy?!

Eden zažil demonstraci fandů za Deliho. Pomůže Slavia Spartě k přímému postupu do Evropské ligy?!

Ve čtvrtfinálové pohárové bitvě „proti svým“ (Slavia – Liberec 2:0) byl trenér červenobílých (loni Slovanu) Jindřich Trpišovský nucen osm minut před koncem řádné hrací doby stáhnout kvůli lehčímu zranění ze hry svého bývalého libereckého stopera, nyní ve službách Pražanů, Lukáše Pokorného. V 82. minutě jej nahradil reprezentant Pobřeží slonoviny a jeden z nejlepších hráčů a cizinců v HET lize Simon Deli, který na rozdíl od sobotního ligového utkání v Mladé Boleslavi usedl ve středu alespoň na lavičku náhradníků. Afričan byl přivítán mohutným potleskem a hlasitým skandováním „Simon Deli!“ Každý sebemenší Deliho dotyk s míčem byl pak oceněn bouřlivým aplausem, hlavně Tribuny Sever. Zbývající čas se tak nesl v duchu jakési fanouškovské demonstrace na obranu pozice Simona Deliho ve Slavii Praha.

Nepřímo tak diváci (těch se v Edenu navzdory televiznímu přenosu ČT Sport a na Prahu příliš časnému výkopu už v 17 hodin sešlo téměř pět tisíc) dali novému koučovi Trpišovskému jasně najevo, co si o složení stoperské dvojice ve Slavii myslí. Tedy, že ze čtveřice (či pětice nebo dokonce šestice) Deli, Jugas, Pokorný, Kúdela (případně Ngadeu a Frydrych) je pro ně jasnou jedničkou prvně jmenovaný. Ostatně Tribuna Sever si Simona Deliho při své tradiční závěrečné děkovačce po zápase vyvolala coby předříkávače, což je vždy pocta, která patří nejdůležitější postavě utkání.

Velké jarní spekulace a fámy

O Delim se toho napsalo či napovídalo před startem jarní sezony hodně. V druhém jarním duelu proti Bohemians 1905 (1:0) Simon Deli nebyl na lavičce, oficiálně kvůli nemoci. Vyrojily se různé spekulace, že se prý s trenérem Trpišovským nepohodl, že chce dokonce za dané situace Slavii opustit a vyplatit se ze své smlouvy, kterou loni v červnu prodloužil až do roku 2020 a v níž je nově i výstupní klauzule.

Před týdnem, 1. března, proto tiskový mluvčí klubu Michal Býček napsal na svůj twitterový účet: „Prosím STOP všem nepravdivým spekulacím ohledně S. Deliho, Že byl vyřazen z kádru, nepohodnul se s trenérem, že má disciplinární problémy. Není to pravda. Simon byl ještě ráno před utkáním s Bohemians v sestavě, ale po dohodě s lékaři se usoudilo, že hrát nebude. A dnes se vrací do plného tréninku.“ Nicméně Deli v sobotu ještě v Mladé Boleslavi nebyl ani na lavičce náhradníků.

Ve středu v Edenu už ano, a dokonce se tedy neplánovaně a vynuceně v závěru duelu s Libercem objevil na hrací ploše.

Buď, jak buď, už na přelomu let 2017 a 2018 server isport.cz psal o tom, že Simon Deli je připravený na nové angažmá. „Dveře jsou otevřené k odchodu. Moji agenti o tom vědí,“ řekl hráč z Pobřeží slonoviny pro web francouzského fotbalového magazínu Onze Mondial. Zároveň prozradil, že v létě měl blízko k přestupu do Lille. „Během posledního přestupového období jsem měl hodně nabídek. Co se týče peněz, byly si podobné, nakonec jsem se rozhodl zůstat kvůli evropským pohárům. Tohle dobrodružství se už uzavřelo,“ citoval isport.cz 29. prosince 2017 Deliho. „A zájem Lille? Kluby se pak nedohodly na odstupném. Obrátilo se to všechno v poslední minutě. Kdybychom se o tom začali bavit dřív, třeba to vyšlo,“ popsal Deli.

Jak uvedl isport.cz, Deliho výkony pozorně monitorují skauti klubů z bundesligy, italské či portugalské ligy. „To je pro mě dobré. Čím víc klubů vás sleduje a zmiňuje se vaše jméno, tím jste známější. Klub, který za mě zaplatí výstupní klauzuli, mě získá bez problému,“ prozradil Simon Deli.

Nicméně po zavření přestupového okna je jisté, že nejméně jaro 2018 prožije ve Slavii. Jestli na hřišti, či na lavičce náhradníků nebo dokonce na tribuně, o tom rozhodnou příští týdny. Fanoušci červenobílých ve středečním večeru dali jasně najevo, že Simona Deliho chtějí vídat na trávníku.

Dostanou slávisté Spartu do EL a sami pak ostrouhají?

Kromě „demonstrace za Deliho“ se v souvislosti s Pohárem FAČR/MOL Cupem rodí ještě jedna docela reálná a pikantní situace.  Do semifinále již postoupily Slavia (po výhře 2:0 nad Libercem) a Jablonec (po vítězství 3:1 nad Slováckem), příští středu 14. března od 17 hodin jsou na pořadu dvě zbylá, minulý týden odložená, čtvrtfinálová střetnutí: Mladá Boleslav – Baník Ostrava a Hradec Králové – Zlín.

Připomeňme si, že letos postupuje vítěz české pohárové soutěže bez ohledu na další okolnosti přímo do Evropské ligy. Je tedy docela možné, že MOL Cup vyhraje pražská Slavia, která v lize zároveň udrží své dosavadní druhé místo.

A pokud skončí slávisté coby vítězové MOL Cupu druzí, budou muset jít povinně do 2. předkola těžší, tedy nemistrovské, části kvalifikace o Ligu mistrů (jelikož bylo nově zavedeno nulté předkolo, čeká českého vicemistra místo třetího už druhé předkolo). Jak si ověřil i výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace (LFA) Tomáš Bárta dotazem na UEFA, právo přímé účasti v Evropské lize pak přejde na třetí tým HET ligy.

Což docela reálně může být pražská Sparta, největší rival Slavie!

Takže se může docela dobře stát, že slávisté svým případným triumfem v MOL Cupu zajistí přímou účast v Evropské lize Spartě! Zatímco oni sami ji zajištěnu vůbec mít nebudou. Pokud by totiž neuspěli ve 2. předkole Ligy mistrů a pak i v následném předkole Evropské ligy, kam by spadli, mohli by si o EL na rozdíl od Sparty, které by do ní pomohli, nechat zdát…

Jak už bylo řečeno, fotbal, stejně jako evropská postupová pravidla, někdy nemá logiku.

Dlužno ovšem dodat, že kdyby za dané situace slávisté 2. předkolo Ligy mistrů zvládli a ve 3. pak byli vyřazeni, do základní části Evropské ligy by se dostali. Stejně jako loni v létě v případě úspěchu s Borisovem a následném nezdaru s Nikósií (s tím rozdílem, že loni šlo o 3. a 4. předkolo LM, zatímco letos se to posouvá již na 2. a 3. předkolo).