Startuje FNL: Žádná nuda. Naopak tlačenice o postup i strachování se o záchranu

Startuje FNL: Žádná nuda. Naopak tlačenice o postup i strachování se o záchranu
PŘED SEZONOU

Fortuna národní liga zažila velmi dlouhou pauzu, která se ještě prodloužila díky velkým mrazům, které panovaly minulý týden a nedovolily odehrát hned sedm z osmi naplánovaných utkání v pořadí již 17. kola. To na Viktorce byli připraveni, a tak se vymrzlí fanoušci v neděli ráno dočkali prvních tří jarních bodů proti Olympii. Tento víkend je již mnohem tepleji a nedočkaví fanoušci se tak můžou těšit na zajímavé zápasy, a že tedy je o co hrát. Většina klubů totiž před startem jarní části nemá nic jistého.

Už před startem sezóny 2017/2018 bylo jasné, kdo bude v roli hlavního favorita. SFC Opava předvedl na jaře perfektní stíhací jízdu, ale i přes skvělou sérii výher Slezanům postup utekl, a to na úkor Baníku Ostrava, jenž do ligy doprovodil Sigmu Olomouc. Tým pod taktovkou Romana Skuhravého vsadil na udržení kádru, což se nakonec podařilo, a tým doplnili pouze Janetzký, který však v Opavě není žádným nováčkem, a ze Znojma obránce Jaroslav Svozil. SFC na jaře potřebuje zvládnout hlavně klíčové zápasy s mužstvy podobných ambicí, protože na podzim se týmu nepodařilo porazit Třinec, Budějovice, Příbram a ani Znojmo - týmy z první šestky. Na druhou stranu ve všech těchto zápasech žlutomodří dali gól, což se jim celkově během první 16 kol dařilo náramně. Šestačtyřicet vstřelených branek je skvělá vizitka útočné hry, která však připravila věrným opavským fanouškům několik infarktových stavů. Bude zajímavé sledovat, jestli se stejnou taktikou přistoupí Opava také ke klíčovým postupovým bojům.

SFC Opava má na čele pouze jednobodový náskok, takže se nehraje jen o druhé postupové pásmo, jak si někteří fotbaloví fanoušci myslí. A že aspirantů na postup je letos vskutku dost. V těsném závěsu je rovněž slezský, byť po cestě více než hodinu vzdálený, Třinec. Ten dal na podzim sice o 19 branek méně než lídr tabulky, ale i tak se stal černým koněm celé soutěže. A i v tomto případě hraje hlavní roli dlouhodobá koncepce klubu, ve které klub pokračoval i v zimě, když jediným oslabením byl návrat Jiřího Kateřiňáka zpět do Ml. Boleslavi. Trenér Neček pro zimní přípravu zvolil spíše těžší soupeře, a tak se jeho svěřenci z vítězství během tří měsíců radovali jen dvakrát. Třinec může jen a jen překvapit, a proto se s ním na postup ani příliš nepočítá. Už jen kvůli toho, že by neměl kde hrát nejvyšší soutěž. Do Karviné by se asi chtělo jezdit jen málo komu.

OBLÍBENEC FANOUŠKŮ DANOSKI: MOJE MISE BUDE ÚSPĚŠNÁ AŽ V PŘÍPADĚ POSTUPU