Ukáží potenciál českého fotbalu? Hned dva výběry jsou ve hře o postup na EURO

Svěřenci kouče Karla Jarolíma sice budou na letošním fotbalovém svátku roku v Rusku chybět, to ovšem neznamená, že tím český fotbal přišel o možnost ukázat se na mezinárodní scéně. Hned dva mládežnické reprezentační výběry jsou ve hře o postup mezi evropskou elitu ve svých kategoriích. A rozhodně nejsou bez šancí. Kdo se může letos představit na sledovaných šampionátech?

Ukáží potenciál českého fotbalu? Hned dva výběry jsou ve hře o postup na EURO

O postup na domácí půdě

Po třech letech se může při losování základních skupin mistrovství Evropy hráčů do 17 let opět objevit v osudí i cedulka s nápisem „Czech republic“. Mladíci dokázali i přes jednu porážku projít do druhé fáze kvalifikace. O postup se čeští mladíci poperou v konkurenci podstatně silnějších soupeřů, ve skupině narazí na Španělsko, Ukrajinu a Srbsko.

Postupová matematika je jednoduchá. Na květnový šampionát do kolébky fotbalu Anglie zamíří vítězové osmi kvalifikačních skupin a sedm týmů s nejlepší bilancí na druhých místech. Jasnými favority „české“ skupiny jsou jednoznačně Španělé, kteří ovládli rekordních devět předchozích šampionátů včetně toho loňského. Šance na postup z případné druhé příčky ale určitě existuje.

Tým kolem slávistického gólmana Jakuba Markoviče, sparťanského stopera Šimona Gabriela či naději Juventusu Nicolase Pennera budou mít navíc výhodu domácího prostředí, druhá fáze kvalifikace se odehraje od 21. do 27. března na olomouckém Andrově stadionu.

Střílí gól za gólem, říkají mu zázračný kluk. Kušej mezi klenoty juniorské bundesligy

„Do losování jsme šli ze čtvrtého koše a nemohli si tak moc vybírat. Pro nás se ani teď nic nemění, chceme společně dosáhnout na cíl, který jsme si před sebe dali už v reprezentační patnáctce - tedy postoupit. Chceme být tak připravení, aby si soupeři řekl, že jsme pro ně nepříjemným soupeřem,“ nechal se po losu slyšet Václav Černý, kterého začátkem února na lavičce sedmnáctky nahradil bývalý reprezentant a vicemistr Evropy z roku 1996 Radek Bejbl.

Mladí reprezentanti tak odehráli generálku na druhou fázi kvalifikace v podobě dvojzápasu se silnou Itálií už pod vedením někdejšího záložníka Atlétika Madrid. Dvakrát sice odešli poraženi 1:2, ale podle nového kouče se prezentovali v obou případech sympatickým výkonem.

Největší opory sedmnáctky: Jakub Markovič, Šimon Gabriel, David Eichler, Nicolas Penner, Ladislav Krobot