Mareček: Liga se v Belgii hodně změnila. Hraje se tu rychleji celý zápas nahoru a dolu

Mareček: Liga se v Belgii hodně změnila. Hraje se tu rychleji celý zápas nahoru a dolu

Sedmadvacetiletý záložník Lukáš Mareček patřil několik let k oporám pražské Sparty, ale nakonec Letnou musel opustit. Po pěti letech se vrátil do Belgie, kde dva roky oblékal dres tamního Anderlechtu. Jako posilu ho až do roku 2021 získal KSC Lokeren, který v minulosti hájil i legendární kanonýr Jan Koller. Jak se zdá, tak je se svým druhým angažmá v této zemi zatím spokojený.

Mareček se dokázal prosadit a vybojovat si místo v základní sestavě. Na Letné si možná teď rvou všechny vlasy, že ho pustili do světa jako nepotřebného. „Daří se mi, takže jsem pochopitelně spokojený. Zdraví také drží, což je důležité. Hraju středního záložníka, mám především ofenzivní úkoly, skoro v každém zápase jsem se dostal do gólové šance,“ hodnotí své nové angažmá v rozhovoru pro Sport.cz.

Na hřišti není nijak omezovaný a dostává dost prostoru, aby mohl prodat své zkušenosti, které nabyl v zahraničí i v HET lize. „Moje pozice v mužstvu mi vyhovuje, protože mám v ofenzivě dost velkou volnost. Samozřejmě defenzivní úkoly musím také plnit,“ pokračuje usměvavý středopolař.

Samozřejmě by byl také rád, kdyby se výsledkově dařilo i týmu. Lokeren patřil dlouhá léta k nejlepším týmům belgické nejvyšší soutěže, ale v této sezóně se trápí v druhé polovině tabulky. „Tohle za mnoho let nejhorší sezóna klubu. V neděli se hrálo poslední kolo základní části, které ale naše postavení v druhé polovině tabulky nezměnilo. Na jaře se nám povedlo dostat z bezprostředního pásma sestupu, ale čeká nás play off 2, do něhož jde každý tým s polovinou bodů. Pořád tedy můžeme hrát o záchranu, ale také o pohárovou Evropu. Nový systém české nejvyšší soutěže bude podobný jako belgický. Bude to zajímavé pro fanoušky, pořád se o něco hraje,“ popisuje systém, na který HET liga najede v příští sezóně.

Díky svému angažmá v Anderlechtu může porovnat, jakým směrem se belgická nejvyšší soutěž ubírá. Šest let odstup je dobrý pro srovnání. „Pár hráčů ještě znám jako soupeře Anderlechtu. V Lokerenu je nyní trenér Peter Maes, který ho vedl už za mého působení v Anderlechtu. Když jsem do Belgie přišel, bylo mi nějakých devatenáct let, nabíral jsem zkušenosti, takže jsem soutěž vnímal jinak než teď. Po návratu zjišťuji, že se výrazně zrychlila, hraje se otevřený fotbal nahoru dolů. Je hodně i technická. Celkově se zvedla a je velmi kvalitní,“ dodává Mareček.