Jarní tabulka HET ligy - Jihlava a Jablonec bojují o titul, zato Plzeň a Zlín pláčou

Nejvyšší česká fotbalová soutěž má za sebou v jarní části sezony teprve čtyři kola, avšak už teď si lze povšimnout, kdo na sobě přes zimu makal a s bojem o udržení nebo evropské příčky to myslí opravdu vážně. Největším překvapením je rozhodně Jihlava, která ještě nezaváhala, zato takový Zlín, Plzeň či Dukla na svou první výhru stále čekají.

Jarní tabulka HET ligy - Jihlava a Jablonec bojují o titul, zato Plzeň a Zlín pláčou

Plzeň trápí nabitý program a náročná zimní příprava

Jak moc se na vás může podepsat nabitý program, v jehož rytmu se nesou zápasy Evropské ligy, o tom by mohli mluvit fotbalisté Viktorie Plzeň, jež ve svých dosavadních třech ligových případech dvakrát remizovali a jednou prohráli. Svěřenci Pavla Vrby přes podzim nepoznali konkurenci a zdálo se, že titul stihnou získat v rekordním čase, ovšem nakonec to může být ještě s pěkně odřenýma ušima.

Fotbaloví experti se shodují na tom, že se Plzeň tak trochu nechala unést velice dobrým vstupem do sezony, po které přišla zimní přestávka, během níž mohli hráči alespoň na chvíli konečně vypnout. A protože z historie známe spoustu případů zápasů dvou odlišných poločasů, návrat do obvyklého tempa nebyl ani pro tak zkušené fotbalisty, jako jsou hráči Plzně, vůbec lehký, o čemž svědčí výsledky ze zimní přípravy i začátku jarní části sezony. Vrbův tým nyní navíc musí odpovědět na venkovní porážku 0:2 s portugalským Sportingem, pokud chce pomýšlet na setrvání v evropské soutěži.

Sparta to zkusí s novým koučem

V podobně nevýrazných výkonech pokračuje Sparta, která se nakonec ve prospěch klubu a většiny fanoušků neubránila změně trenérského týmu. Stramaccioniho zahraniční koně, na něž se snažil během svého angažmá u pražského klubu sázet, v mnoha případech nepřinášeli ovoce, a když už se objevil náznak dobrého náběhu, další zápas byl opět zklamáním. Po zimní přestávce, během níž přišla nejdražší posila týmu (Nicolae Stanciu), se tento průběh nezměnil a už i samotnému vedení s tímto italským experimentem došla trpělivost.

Premiéru na lavičce Sparty zažil osmačtyřicetiletý Pavel Hapal, jenž se o náročnosti své nové práce přesvědčil již v prvním ostrém duelu. Sparta na jaře vyhrála pouze nad Libercem, jinak má na svém kontě tři remízy v řadě.

Baník dělí sedm bodů od záchrany

Ačkoliv fotbalistům Baníku chybí odehrát vzájemné utkání s vedoucí Plzní, tak ani předběžný vstup do jara jim moc na sebevědomí nepřidal. Vzhledem k situaci v tabulce a výsledkům, které vůbec neodpovídaly ambicím klubu, byl z pozice hlavního trenéra odvolán Radim Kučera, na jehož místo se posadil jednašedesátiletý Bohumil Páník. Ten ještě v minulé sezoně dovedl Zlín k historickému postupu do Evropské ligy, avšak v lize se bodově trápil, což bylo podobně jako pro ostravský celek neakceptovatelné pro další průběh sezony.

Baník během tří jarních duelů bral pouze jeden bod a z posledních osmnácti ligových duelů vyhrál jediné. Podobně špatnou bilanci má po zimní přestávce právě onen zmíněný Zlín nebo také pražská Dukla. Oba celky se pohybují jen těsně nad hranicí sestupu a z posledních čtyř utkání jenom jednou remizovaly.

Stoprocentní bilance Jablonce a Jihlavy

Kdybychom se měli řídit tabulkou jenom z druhé části sezony, tak mají Jihlava s Jabloncem nakročeno k cestě za titulem. Ovšem berme to jen s nadhledem. Oba celky na sobě přes zimu pracovaly, což se projevilo především na fotbalistech Jihlavy, z jejichž prohlášení si můžeme všimnout, že podobně těžké tréninky ještě nikdy předtím neabsolvovali. Jihlava na jaře porazila Slavii, Plzeň, Teplice i Duklu a získala si stejný počet bodů jako třeba Baník za celou sezonu. Jablonec se s tak těžkými soupeři nesetkal, avšak jeho pozice (aktuálně 6. příčka) mu dovoluje pomýšlet na boj o evropské poháry.
 

Jak by tedy vypadala tabulka, kdyby se počítaly body pouze z jarní části sezony? 

 1. Jablonec - 12 bodů
 2. Jihlava - 12 bodů
 3. Slavia - 9 bodů
 4. Karviná - 8 bodů
 5. Slovácko - 7 bodů
 6. Sparta - 6 bodů
 7. Bohemians 1905 - 6 bodů
 8. Liberec - 5 bodů
 9. Teplice - 4 body
 10. Olomouc - 4 body
 11. Brno - 4 body
 12. Mladá Boleslav - 3 body
 13. Plzeň - 2 body
 14. Baník - 1 bod
 15. Dukla - 1 bod
 16. Zlín - 1 bod