Baník vsadil na doktora s atestacemi. Kdo ale sestoupí z ligy?

MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Je v tom prvoligovém fotbale pořádný hokej, co? Tedy alespoň v boji o záchranu, kde skoro všechny podzimní a zimní teorie vzaly za své. Kdo by si vsadil na zmrtvýchvstání Jihlavy a tucet jejich jarních bodů? Kdo by tipoval, že se částečně zvedne Slovácko či hodně Karviná? No jo, ale kdo tedy sestoupí? 

Baník vsadil na doktora s atestacemi. Kdo ale sestoupí z ligy?

Podívejte třebana Zbrojovku. Získala tři body se špičkovou Olomoucí a vyválčila bod na Spartě, kde mohla nakonec mít i tři. Jenže nezvládla domácí duel s Boleslaví a naráz je v záchranářských vodách namočena až po uši. Navzdory tomu, že nijak špatně nehraje. Přitom Pivarníkova skvadra záchranářské práce mít v popisu práce neměla. Ale má je.

Kapitolou samou pro sebe je Baník. Během zimy nakupoval jako zběsilý, aby si ale ten největší trumf nechal až na úplně poslední chvíli. Jaro bez výhry a se zápasem doma proti Plzni k dobru odskákal Radim Kučera. Trenér s jistou perspektivou, který zatím ale nedorostl do parametrů pro první ligu. Byť mu cestičku neumetal nikdo jiný, než legendární Petr John Uličný. Mimochodem, hanácký doyen se po vyhazovu Kučery zachoval jako pravý gentleman. „Nepřicházelo v úvahu, abych se z role konzultanta posunul na místo trenéra,“ řekl Uličný. „Nezachoval bych si tvář, ani charakter,“ dodal férově.

Nicméně Baník udělal to nejlepší, co mohl. Angažoval ze Zlína „odejitého“ Bohumila Páníka. Upřímně řečeno, osobně jsem se trochu divil, že si 61 letý kouč nevybral přece jen delší volno po náročné zlínské štaci. Ale budiž. Podle jeho vlastních slov jej zlákala vize majitele Brabce a perspektiva dlouhodobější práce.

Z toho vyplývá, že Páník nedostal jednoznačný úkol Baník v lize zachránit. Při inauguraci řekl, že dokud existuje bodová šance poskočit na čtrnácté a lepší místo, tak bude bojovat. No jo, ale dovedete si představit, že by řekl něco ve smyslu, že letos to nějak dohrajeme a příští rok zase vyhrajeme druhou ligu? To by bylo tóčo!

Řečičky ovšem Baník v lize nezachrání. Cesta vzhůru povede nikoliv jen přes tvrdou práci (kterou se ostatně zaštiťují všechny podobně namočené týmy), ale i přes trenérskou zkušenost, cit pro mužstvo, jeho charakter. V tomhle sáhnul Baník na zkušeného borce k resuscitaci, na „doktora“ s mnoha atestacemi. „Pacient“ je ovšem ve zbídačeném bodovém stavu, byť s dobrým zázemím. Záchrana ligy se povést může, ale nemusí.

Teď mi ale řekněte, při tom všem „hokeji“ na konci tabulky:kdyby se měl zachránit Baník, které dva mančafty zahučí dolů? Na to je v této fázi ligy i věštkyně Sibylla krátká…