Čech se desáté pocty nedočkal. Nejlepším fotbalistou roku byl zvolen Darida

Čech se desáté pocty nedočkal. Nejlepším fotbalistou roku byl zvolen Darida

Bývalá reprezentační jednička se desáté korunovace v prestižní anketě nedočkala. Před třemi lety ji porazil David Lafata a nyní se vůbec poprvé v kariéře stal českým fotbalistou roku záložník Herthy BSC Vladimír Darida.

Fotbalová akademie, jež je složena z prvoligových trenéru a kapitánů, národních reprezentantů s minimálně pětadvaceti starty na kontě, vítězů z uplynulých ročníků a zástupců médií a svazu rozhodla o tom, že na český fotbalový trůn konečně zase jednou usedne nová tvář. Vladimír Darida, který v posledních pěti letech této ankety obsadil dvakrát třetí, jednou čtvrtou a jednou druhou příčku, se konečně probojoval na vrchol. On sám s tím ovšem vůbec nepočítal. 

„Prozatím byly mé největší úspěchy starty na mistrovství Evropy v Polsku (2012) a ve Francii (2016), takže něco podobného jsem opravdu nečekal,“ prozradil sedmadvacetiletý záložník. „Je pro mě obrovská čest získat takovéto ocenění,“ dodal.

O to větší překvapení pro hráče bylo, že byl zvolen, i když jej v minulém roce sužovaly různé zdravotní komplikace. Například od dubna až do července (94 dní) měl potíže s kolenem, s nímž musel ke konci roku na operaci. Od října do listopadu (35 dní) ho navíc trápil natažený sval, tudíž v celkovém součtu přišel o osmnáct utkání svého týmu. Nepočítaje zápasy v reprezentaci.

Pokud bychom ovšem měli najít příčinu jeho zdravotních komplikací, patrně to bude v neskutečné vytrvalosti a nesmírné obětavosti. Na konci zimní části roku 2015 měl Darida nejvíce naběhaných kilometrů ze všech hráčů celé Bundesligy a tato neuvěřitelná vlastnost mu vydržela prakticky až dodnes. Německá média přišla s informací, že v uplynulé sezoně naběhal v průměru 13 km za zápas a sezonu předtím byl dokonce ještě nepatrně aktivnější.

S druhým místem se pro změnu musel smířit Petr Čech, jenž nedávno oslavil svou dvoustou nulu v Premier League. V neprospěch pětatřicetiletého brankáře mluví i ten fakt, že v Anglii poslední dobou předváděl ne zrovna přesvědčivé výkony, což pro něj v celkovém součtu znamenalo ztrátu 109 bodů. Od roku 2008 o prvenství v této anketě přitom přišel jenom jednou, a to v roce 2014, když jej sesadil David Lafata.

Posedmé v kariéře se ocenění trenéra roku dočkal čtyřiapadesátiletý lodivod Viktorie Plzeň Pavel Vrba. Ten v anketě porazil Jaroslava Šilhavého, který s pražskou Slavií získal titul, a olomouckého Václava Jílka.

Celkové pořadí:

Fotbalista roku:
1. Vladimír Darida (Hertha Berlín) 542 b.
2. Petr Čech (Arsenal) 433
3. Michael Krmenčík (Plzeň) 345
4. Antonín Barák (Slavia Praha/Udine) 251
5. Pavel Kadeřábek (Hoffenheim) 181
6. Tomáš Vaclík (Basilej) 85
7. Jiří Pavlenka (Brémy) 73
8. Patrik Schick (Sampdoria Janov/AS Řím) 68
9. Jakub Jankto (Udine) 62
10. Theodor Gebre Selassie (Brémy) 59

Trenér roku:
1. Pavel Vrba (Plzeň) 407
2. Jaroslav Šilhavý (Slavia Praha) 348
3. Václav Jílek (Olomouc) 195

Talent roku: 
1. Jakub Jankto (Udine) 654
2. Michal Sáček (Sparta Praha) 248
3. Martin Graiciar (Liberec) 167