Je horší trenér rasista, nebo trenér, co nezná své hráče?

Je horší trenér rasista, nebo trenér, co nezná své hráče?
KOMENTÁŘ

Když byl trenér Zlína Vlastimil Petržela po zápase s Plzní tázán na jediný gól utkání, měl jasno. „Tam byla hrubá chyba toho černocha,“ odpověděl prý v emocích a klub se za něj hned v pondělí omluvil „V žádném případě nemůže být řeč o rasismu,“ uvedl sportovní ředitel Zdeněk Grygera. O rasismu možná ne, ale o absenci respektu ke svým svěřencům rozhodně ano.

Reakce na Petrželův kontroverzní výrok na sebe nenechaly dlouho čekat. Další ze zlínských hráčů tmavé pleti Ibrahim Traoré z Pobřeží slonoviny sdílel hlášku svého kouče na Instagramu s popiskem „V Česku je normální takhle mluvit“ a přidal hashtagy #rovnost a #stop rasismu.

Přidal se k němu také pětadvacetiletý útočník druholigové Opavy, jenž šel ve svých slovech ještě dál. „Gól Plzně byl chybou pravého beka (Róbert Matejov), a trenér, který ani neví, jak bránit, to svádí na černocha. Já jsem tmavé pleti a jsem na to hrdý. Český fotbal nikdy nebude na nejvyšší úrovni, pokud tu bude tenhle král blbosti a rasismu. Jak může vůbec trénovat profesionální tým?“ divil se tožský útočník. „Miluju Česko a bělochy, ale musí existovat vzájemný respekt. Přestaňte do fotbalu zavádět rasistické řeči,“ dodal a přidal francouzský výraz "fils de pute en cule," který se dá přeložit jako zk**vysyn,“ píše isport.cz.

O rasismus však podle sportovního ředitele klubu Zdeňka Grygery rozhodně nešlo. „Musíme se ohradit proti nařčení z rasismu. Trenér A týmu Vlastimil Petržela hodnotil utkání bezprostředně v emocích a nešikovně tak zvolil toto označení pro hráče Bijimina. Náš klub FC FASTAV Zlín zaměstnává i další hráče, kteří mají nejrůznější etnický původ, takže hovoření o rasismu není na místě. Jonathan Kabasele Bijimine i trenér Vlastimil Petržela spolu vycházejí profesionálně jak po sportovní, tak i lidské stránce. Je to nešťastné vyjádření, ale vše jsme si ihned poté vysvětlili. Bylo to jen nedorozumění, které nás mrzí, ale v žádném případě nemůže být řeč o rasismu,“ píše v prohlášení s tím, že hráč ze strany hlavního kouče dostal několikrát důvěru nasazením v zápasech a za své výkony byl i chválen. 

Jsem proti tomu, abychom se na veřejnosti museli bát použít slovo černoch pro označení člověka černé pleti, ale s (fotbalovou) globalizací se tomu časem stejně neubráníme. Slovo černoch se brzy dostane na roveň tomu sprostému slovu ze španělštiny na N, kterým se ještě v šedesátých letech minulého století (když Petržela vyrůstal) nadávalo „afroameričanům“.

Česko si na manýry vyspělých západních zemí ještě zvyká, a tak všechny překvapila třeba kontroverze české veleúspěšné počítačové hry Kingdom Come. Světu se nelíbilo, že příběh odehrávající se v 15. století na Sázavsku neobsahuje žádné postavy černé pleti. To snad nemají svá práva? S odvoláním na historickou přesnost tvůrci hry příliš neuspěli, ale třeba bílé slepice museli kvůli historické přesnosti na upozornění fanoušků z příběhu vyhodit, protože tehdy ještě neexistovaly.

Ale zpět k „černochům“ v českém fotbale. Pavel Horváth pro jejich označení s oblibou používá zdrobnělé černoušky a zatím to, zdá se nikomu nevadí. Proč taky, je to roztomilé a říká to milovaný vtipálek.

K soudu bych Petrželu za slovo černoch netahal, ale napadá mě… co je horší? Když váš trenér, narozený v době, kdy v Česku tolik Afričanů a afroameričanů nebylo a západní filmy (ve kterých jich možná bylo ještě méně), které by rozšířily jeho obzory, se sem přes státní cenzuru nedostávaly, použije slovo černoch, nebo když nemá dostatek úcty ke svému svěřenci, aby si zapamatoval jeho jméno a v rozhovoru o něm ho používal…

V tomhle případě bych sem rasismus, stejně jako zástupci zlínského klubu, netahal. Ale jde o obrovskou neúctu, za kterou by se měl omluvit sám Petržela.