Exdortmundský šéf odmítl práci v Allianz Areně, měl by nahradit Wengera

Exdortmundský šéf odmítl práci v Allianz Areně, měl by nahradit Wengera

Bayern Mnichov, nejslavnější a nejúspěšnější německý fotbalový klub je bez trenéra. Ne dnes, ne zítra, ale 12. května letošního roku. To skončí angažmá Juppa Heynckese, který loni v krizové situaci zaskočil za vyhozeného Carla Ancelottiho. Bayern přebral devátého října se ztrátou pěti bodů na vedoucí Borussii Dortmund a nyní ho vede k šestému titulu za sebou, celkově 28.

Vedení Bayernu prožilo zřejmě jeden z „nejtragičtějších“ týdnů poslední doby. „Uli, končím!“ To oznámil svému kamarádovi a šéfovi, prezidentu Bayernu Uli Hoeneßovi minulé pondělí Heynckes. Ve svých 72 letech se chce vrátit domů do Mönchengladbachu k manželce a k psovi, od kterých se v říjnu loňského roku „odtrhl“, aby pomohl klubu svého srdce a svému příteli. Tu větu Hoeneß nechtěl slyšet. Možná se jí až bál. Protože neexistoval plán B.

Heynckese už prý nic nezvyklá, spíš ho unavují neustále spekulace o tom, jestli a jak… A to mu Bayern hodlal nabídnout pětiletou smlouvu. Tak silné je pouto mezi bývalým mistrem světa i Evropy a koučem, který vyhrál Ligu mistrů v Realem Madrid a později i s Bayernem, právě s německým rekordmanem.

Nejen Hoeneß, ale také ředitel Karl-Heinz Rummenigge a sportovní manažer Hasan Salihamidžič, oba dva bývalí hráči Bayernu, začali jednat a telefonovat. Nejen po celém Německu, i po Evropě. Ale…

Ten, ke kterému se „Bavoři“ upínali a o němž se dlouho spekulovalo, bývalý trenér Borussie Dortmund, Thomas Tuchel vzal v pátek telefon a zavolal Hoeneßovi: „Děkuji za nabídku, ale…“ Tím dokonal ten „poločas rozpadu“ trenérského křesla Bayernu pro další sezony. „Jsem domluvený s jedním předním evropským klubem,“ zdůvodnil čtyřiačtyřicetiletý Tuchel své „ne“ nejprestižnější klubové adrese v Německu.

Podle informací, které zatím nelze ověřit, by měl být Tuchel domluvený na smlouvě v Arsenalu Londýn. Hovoří se také o městském konkurentu Chelsea či o francouzském klubu podporovaném katarskými miliardami Paris St. Germain.

Nejvíce indicií však míří k Arsenalu. Vedení klubu se líbí, že by navázal na „budovatelskou“ práci 68letého Arsèna Wengera, který klub stavěl od roku 1996. Navíc v posledním přestupním termínu zamířili do Arsenalu dva bývalí Tuchlovi svěřenci z Dortmundu Pierre-Emerick Aubameyang z Gabonu a Arménec Henrikh Mchitarjan.

V Německu se trenérská otázka v Bayernu probírá na všech úrovních a v mnoha médiích. Ale ono nejde jen o Bayern. Tím, co se v něm „událo“ minulý týden, se dá očekávat více rošád. A v jedné z nich může figurovat také reprezentační trenér Joachim Löw, který v Berlíně právě připravuje svým tým na úterní duel s Brazílií. V zářijovém exkluzivním rozhovoru pro Hattrick nevyloučil, že by svou pozici mohl opustit. „Obecně si dovedu představit ještě někdy trénovat na klubové úrovni, vést ligový tým, denně s ním pracovat,“ pravil tehdy Löw. On může být tajným trumfem Bayernu, který podle všeho hledá německého kouče a nebo aspoň dobře německy mluvícího. Má to však ale… Byl by k dispozici až po mistrovství světa v Rusku, kde Němci budou obhajovat titul.

Na angažmá v Bayernu se prý zatím necítí padesátiletý Rakušan Ralph Hasenhüttl, který vede konkurenční RB Lipsko. V kursu už nejsou ani Julian Nagelsmann z Hoffenheimu, ani Švýcar Lucien Favre, 60, který si v Německu udělal jméno při angažmá v Herthě Berlín a Borussii Mönchengladbach. Jako nedostupní se při dlouhodobých smlouvách v FC Liverpool a v Tottenhamu Hotspur jeví Jürgen Klopp, 50, resp. Mauricio Pochettino, 46. Za velmi odvážná by se dala označit jména Nika Kovače, 46, z Frankfurtu a Christiana Streicha, 52, z Freiburgu.

Text: Vít Chalupa