Zesílí na Slavii tlak Číny? Skončil čas velkých posil? Postup do LM se zdá být nutností

Zesílí na Slavii tlak Číny? Skončil čas velkých posil? Postup do LM se zdá být nutností
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Co říci k vystoupení českých reprezentantů na ChinaCupu, na němž po jasné semifinálové prohře 0:2 s později vítěznou Uruguayí a výhře 4:1 nad domácí Čínou skončili třetí? Nic moc. Páteční porážka s Cavanim, Suárezem a spol. byla tak jasná, že expert deníku Sport Vlastimil Palička mluvil o tom, že trenér Karel Jarolím nemá žádnou strategii a že do systému 3 – 5 – 2, s nímž na Uruguay vyrukoval, nemá typologicky vhodné hráče.

Pondělní výhra nad slaboučkou Čínou (Wales ji v pátek porazil dokonce 6:0) se stala pouhou povinností, když to po prohrané první půli (0:1) zavánělo velikou ostudou. „Naštěstí čeští reprezentanti po pauze ukázali, že dovedou hrát fotbal o něco lépe než Číňané, což je dobře i z toho hlediska, že reprezentace a Slavia mají čínského sponzora a majitele,“ konstatoval odborný komentátor České televize Pavel Karoch.

No právě, o tom sponzorovi, tedy CEFC China, se v poslední době mluví v Česku až moc. V pondělí přinesly Lidové noviny (LN) na titulní straně svůj hlavní velký článek s názvem „Čínský tlak na Slavii bude zesilovat“, doplněný obsáhlým interview s britským profesorem Simonem Chadwickem, které nese další výmluvný titulek „V Edenu si musí nechat zajít chuť.

Britský expert: „Pro Evropany je to risk a hrozba“

Přední světový odborník na podnikání ve sportu v exkluzivním interview pro pondělnívydání LN, upozorňuje, že majitel Slavie nyní bude pod tlakem čínského politického vedení, protože komunistická Čína se rozhodla do byznysu skupiny přímo kapitálově vstoupit, zřejmě prostřednictvím státní společnosti Citic Group.

„Být v rukou Číňanů představuje pro evropské kluby risk a hrozbu. Břemeno nyní leží na straně Slavie. Musí se snažit vydělat co nejvíce peněz a utrácet co nejméně. Musejí mít profit, který odevzdají do Číny. Lidé si musí uvědomit, že Čína vždycky chce dostat víc, než kolik do firmy nebo klubu vkládá,“ řekl v rozhovoru pro LN Chadwick.

Slavia podle Brita prý do plánu komunistického ústředí Číny nezapadá, neboť dobrá čísla nevykazuje. Její hospodaření se k loňskému červnu propadlo do ztráty 263 milionů korun a celkově si za sebou dle obchodního rejstříku vleče dluh 834 milionů. V mizerné finanční kondici je sama CEFC, její dluhy dosahují 198 miliard korun.

Případ Wanda a Atlétika Madrid varuje

Jedním z hlavních motivů státní intervence ve finanční skupině CEFC je, že Peking si hodlá došlápnout na soukromé čínské firmy, které se neuváženě zadlužovaly v zahraničí. I tak lze číst pravděpodobný nákup 49 procent CEFC Europe státní společností Citic Group.

Jak připomínají LN, malér má CEFC i v politické rovině, neboť její šéf JieŤien-ming je vyšetřovaný kvůli údajnému porušení zákona. Aby zjistili podrobnosti, vypravili se hradní kancléř Vratislav Mynář, prezidentův poradce Martin Nejedlý a šéf CEFC Europe Jaroslav Tvrdík do Číny. Přesvědčili se, že Jie skutečně upadl v nemilost. Částečné znárodnění CEFC je však prý podle britského experta pro Slavii ještě závažnější problém.

„Případ Wanda (společnost Dalian Wanda Group letos v únoru po třech letech prodala minoritní podíl ve španělském Atlétiku Madrid) ukázal, že čínská vláda dokáže intervenovat do fotbalu, což může nutit investory zbavit se svých podílů. Čínskou vládu zajímá finanční kondice firem působících v zahraničí. Pokud se bavíme o Slavii, může se stát, že vládní garnitura přiškrtí klubu peníze například na posily,“ připomíná mj. Simon Chadwick.

Je tedy možné, že pokud kluby jako Slavia nebudou výdělečné, hrozí, že se čínští finančníci stáhnou.

Za Vlčka a Vaniaka to šlo i z druhého místa

V takovém případě se jeví jako nezbytný postup klubu do Ligy mistrů.„Kanceláře na stadionech při utkáních Ligy mistrů jsou obvykle plné důležitých lidí. Myslím si, že kdyby Slavia postoupila do Ligy mistrů, kolem klubu by zhoustla síť důležitých lidí,“ souhlasí Simon Chadwick.

Na podzimní vyhazov trenéra Jaroslava Šilhavého nejspíš tedy „zadělal“ letní neúspěch Slavie v kvalifikaci Ligy mistrů, zvlášť poté, co jí los postavil do cesty papírově „schůdný“ kyperský APOEL Nikósie. Jenže se to po výsledcích 0:2 a 0:0 v srpnu 2017 nepovedlo, přestože se (nejen) Číňané už v královské ChampionsLeague viděli. Sen se ovšem rozplynul a s ním i 300 milionů korun.

Jak už bylo řečeno, účast Slavie v Champions League se tedy ve světle těchto faktů opravdu zdá být nutnou.

V současné HET lize je však náskok vedoucí Viktorie Plzeň stále téměř nedostižný. Cesta do Ligy mistrů tedy pro slávisty vede asi jen přes druhou ligovou příčku a přes velmi těžkou kvalifikaci v tzv. nemistrovské části, kde číhají kluby z vyspělých fotbalových zemí a z níž ještě žádný český vicemistr nikdy nepostoupil.

Ovšem v době, kdy rozdělení na mistrovskou a nemistrovskou část kvalifikace LM neexistovalo, se dokázala Slavia coby nenasazený vicemistr do Ligy mistrů dostat. A to dokonce přes slavný Ajax Amsterdam v čele se Stamem, Suárezem či Huntelaarem !Stalo se po výsledcích 1:0 a 2:1 v srpnu roku 2007, kdy za červenobílé váleli gólman „Čaroděj“ Martin Vaniak a střelec „Kardinál“ Stanislav Vlček (dnešní vedoucí mužstva).

Takže vzor a příklad z minulosti by se našel.

Tvrdík: „Není důvod pro znepokojení“

O případných kupcích a zájemcích, kteří by mohli Číňany nahradit, nechtěl šéf klubu Jaroslav Tvrdík ani slyšet, rozhovor na toto téma pro Seznam TV s kolegou Luďkem Mádlem proto rázně odmítl.

Jiří Šimáně, bývalý spolumajitel Slavie, který v létě 2015 CEFC China do Slavie přivedl, v sobotním rozhovoru pro Deník k tomu řekl: „V případě, kdy by se CEFC nebo její nástupce rozhodl z fotbalu odejít, bylo by složité najít pro klub nového vlastníka. Rozpočet Slavie je na české poměry mimořádně vysoký, od té doby, co jsem v roce 2016 z Edenu odešel, se několikanásobně navýšil. Nenajdete mnoho subjektů, které by chtělyklub s takovým rozpočtem financovat. Ale nechci spekulovat, věřím, k tomu nedojede.“

Jaroslav Tvrdík, jenž je také šéfem evropské centrály CEFC, opakovaně (nejen pro LN) ujišťuje veřejnost, že Slavia nemusí mít o své fungování starost. „Nevidím žádný důvod pro změnu cílů a rozvojové strategie klubu, tak, jak byly deklarovány na oslavách 125. výročí založení SK Slavia. Není žádný důvod pro znepokojení. Tečka,“ napsal Tvrdík na Twitteru.

Do jaké míry Tvrdíkovo prohlášení početné příznivce Slavie, kteří posledními událostní kolem CEFC pochopitelně znepokojeni jsou, uklidní, závisí nejspíš na naturelu každého jednotlivého fanouška. I fotbalové fandové se dělí na optimisty a pesimisty. A také na realisty.