Nedůvěra v britské sudí? FIFA pro MS v Rusku učinila zásadní rozhodnutí!

Nedůvěra v britské sudí? FIFA pro MS v Rusku učinila zásadní rozhodnutí!

Zdali jste byli až doposud zvyklí, že jste se na každém velkém šampionátu setkali alespoň s jedním „známým“ sudím z britských ostrovů, pak je s touto tradicí konec. Když mezinárodní federace zveřejnila seznam všech 36 hlavních sudích a jejich asistentů, kupodivu se na listinu nedostal ani jeden Angličan.

O něco, co by se dalo označit přímo za historickou událost, se postaralo vedení FIFA, které v širší nominaci rozhodčích neuvedlo jméno byť jen jediného sudího ze země, jež je přezdívána kolébkou fotbalu. Pokud bychom měli nahlédnout hluboko do minulosti, něco podobného se přihodilo také v roce 1938, ovšem od této doby již měli britští sudí na každém vrcholném šampionátu svůj čestný zástup.

Světlou výjimku na této zprávě mohl tvořit alespoň třiačtyřicetiletý Mark Clattenburg, který se na ostrovech řadil mezi nejlepší arbitry ve svém oboru, avšak loni v únoru učinil ve své kariéře zásadní krok, po němž následovala dlouhá cesta do Saúdské Arábie, kde byl jmenován šéfem sudích tamní soutěže.

Na světovém šampionátu v Rusku nebude mít právoplatného zástupce ani český fotbal. Pavel Královec, jenž bojoval o účast už na mistrovství světa v Brazílii, ale nevešel se do užší nominace, se neprobojoval ani do Ruska. Z Evropy přitom míří pouze deset vyvolených.

Co však zůstává novinkou celého MS 2018, je spolupráce hlavního arbitra zápasu s pokročilým systémem videorozhodčího. Organizace FIFA ještě před schválením kolikrát „problémové“ technologie slíbila, že všichni sudí projdou patřičným výcvikem, aby nedocházelo ke zbytečným prodlevám. Jak to bude ale doopravdy vypadat, to prakticky již za pár týdnů sami zjistíme.