Táhni do pekla, řval Buffon. V čem je Česko dál než Liga mistrů?

MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Co má společného nedávné pražské derby Sparta – Slavia a středeční odveta čtvrtfinále Ligy mistrů mezi Realem a Juventusem? Drama, napětí, nervy a penalty v samém závěru…

Táhni do pekla, řval Buffon. V čem je Česko dál než Liga mistrů?

Otázka by ale měla spíše znít, co společného tyto zápasy neměly. Ponechme stranou kvalitu hry, síly kádru, klubů, počet diváků atd. Odpověď je: video. Zní to možná divně, ale český fotbal je v tomto dál, než slovutná a milionkrát bohatší Liga mistrů.

V ní je totiž video stále tabu. A bude i v příštím ročníku! Na nedávném kongresu v Bratislavě to potvrdil slovinský šéf UEFA AleksanderČeferin. „Počkáme, jak dopadne video na MS v Rusku,“ vzkázal alibisticky do světa. Místo toho UEFA živí největší darmožrouty v rozhodcovském sboru, ty u zadní lajny, kteří se označují jako brankoví. A mnohdy i ty hlavní, kteří zápas nezvládnou.

Nechci už pitvat derby „S“ a minely pana Královce. Světem teď otřásá (ne)penaltový zákrok Benatii na Vazqueze ve třetí minutě nastavení zápasu Real - Juventus. Celá Itálie bude přísahat, že to faul nebyl, fanoušci královského klubu budou tvrdit opak. Hledání pravdy je v tomto širokospektrálním záběru velmi složité, nicméně já bych se přiklonil k variantě, že to faul nebyl. Pokud by se tohle mělo písknout jako penalta, muselo by jich být za zápas na San Bernabeu víc daleko více, vzít to jako precedens, bude obecně v zápasech penalt pomalu jako rohů.

Mladý anglický sudí Oliver prostě podlehl tlaku prostředí, finiš nezvládl. Verdikt tohoto charakteru nabývá ještě vyššího rozměru tím, že se do něj obul GianluigiBuffon. Pravda, po domácím zápase snad ani nedoufal, že by si v Lize mistrů ještě prodloužil kariéru, ale v Madridu mu svitla naděje aspoň na prodloužení. „Táhni do pekla,“ řval po odpískání penalty na o sedm let mladšího arbitra, který jej ocenil červenou kartou. Úchvatná kariéra skvělého gólmana tak s největší pravděpodobností skončí bez triumfu v Lize mistrů a vyloučením v posledním zápase v této soutěži.

Bude mě docela zajímat, co na penaltové rozhodnutí řekne komise rozhodčích UEFA. Tipuji něco ve smyslu, že sudí si to dokáže obhájit. Tím to skončí a pojede se dál. Bez videa. Nebo se přece jen něco pohne? Už večer v Madridu šéf Juventusu Andrea Agnelli řekl novinářům, že jediným lékem na takové situace je zavedení videa. Nezbývá než souhlasit.

Nic už ale nesmaže smutek Juventusu a Buffona zvláště. Gólman už s chladnou hlavou přišel mezi novináře a řekl: „Jsem hrdý na svůj tým, co tady předvedl. Gratuluji Realu k postupu, byli silnější, než my a bylo mi ctí hrát proti nim. Akorát jsme si zasloužili trochu delší čas.“

Takhle se loučila s Ligou mistrů jedna z největších legend této soutěže.