Mladík Nagelsmann odpálkoval Dortmund a trumfl i ředitele Bayernu

BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Bayern Mnichov po dlouhých dnech a týdnech konečně potvrdil, kdo se stane nástupcem „nejlepšího trenérského důchodce v dějinách klubu,“ jak je nazýván Jupp Heynckes. Smlouvu na tři roky podepsal Chorvat Niko Kovač, dokonale znalý německé i mnichovské prostředí. Zdá se, že po této akci by mohl nastat v otázce trenérů předních německých klubů klid. Opak je ale pravdou.

Mladík Nagelsmann odpálkoval Dortmund a trumfl i ředitele Bayernu

Bayern měl podle německých médií poslat na účet Frankfurtu sumu 2,2 milionu eur jako odstupné za vyvázání Nika Kovače z role trenéra Eintrachtu. Mimochodem trenéra úspěšného, který s týmem bojuje o účast v Evropské lize. Ale ani to zřejmě nestačí. Že na Kovače pořvávali a pískali fanoušci, to se dá z jejich pohledu pochopit. V globále nadšeni z odchodu kouče, využívajícího nejmodernější trendy trénování, nejsou ani funkcionáři Eintrachtu. Navzdory finančnímu odstupnému. A hlavně kvůli způsobu komunikace se silnějším partnerem.

Ventiloval to Fredi Bobič, sportovní ředitel Frankfurtu. Jeho zloba ale cílila nikoliv na Kovače, ale na vedení Bayernu. „Jejich jednání nebylo profesionální, nemělo žádnou úroveň, nebylo prostě šťastně načasované,“ mluvil obecně. „Když od nás něco chcete, měli byste zavolat,“ vzkázal už konkrétněji a jasně tak dal najevo, že Bayern jednal s Kovačem za zády frankfurtského vedení.

Styl komunikace mezi oběma kluby se pochopitelně dostal i na přetřes v diskusním pořadu televize Sky, kde byl hostem sportovní ředitel Bayernu Hasan Salihamidžič. Ztrapnil se tím, jak vyhýbavě odpovídal či spíše mlčel a mlel si svou při otázkách moderátora na způsob „námluv“ Kovače. „Horší rozhovor jsem snad v životě neslyšel,“ komentoval to na twitteru jeden z diváků a trefně tak vyjádřil dialog či spíše monolog moderátora.

Bayern teď má ale jiné starosti. Už v úterý hraje semifinále Německého poháru s rozjetým Leverkusenem, pak jej čeká souboj gigantů s Realem Madrid v semifinále Ligy mistrů. Na lavičce s Heynckesem, v hledišti s přihlížejícím Kovačem.

Za něj bude muset Frankfurt najít trenérskou náhradu. Stejně tak se po novém kouči rozhlíží Dortmund, kde do léta úřaduje Rakušan Stöger, ale nikdo nepředpokládá, že mu bude smlouva prodloužena. Vestfálské laso bylo v minulých dnech hozeno do Bavorska, konkrétně do Hoffenheimu, kde řádí 33 letý Julian Nagelsmann a i letos bojuje s vesnickým klubem o účast v Evropské lize.

„Nechci způsobit žádnou válku mezi kluby,“ řekl v narážce na spory mezi Bayernem a Frankfurtem. „Mám v Hoffenheimu smlouvu do roku 2021 a výstupní klauzule se dá využít nejdříve až v roce 2019. Takže zůstávám zde,“ dodal zcela jasně a kategoricky. Mecenáš klubu Dietmar Hopp už loni řekl, že si Nagelsmanna cení na 400 milionů euro. Jistě v nadsázce, nicméně případný zájemce o jeho služby bude muset nachystat více, než 2,2 miliony eur, které poslal Bayern do Frankfurtu. Mimochodem, způsobem komunikace a vyjadřování dal „bažant“ Nagelsmann jasně na frak mnohem zkušenějším, ostřílenějším a protřelejším kolegům z branže.