Na zónové bránění potřebujete typologii hráčů, kterou my nyní úplně nemáme, mrzí Hapala

Na zónové bránění potřebujete typologii hráčů, kterou my nyní úplně nemáme, mrzí Hapala

Pavel Hapal ještě se Spartou neprohrál, ale protože převažují remízové výsledky, o spokojenosti nemůže být řečt. Naposledy ho hodně mrzel způsob, jakým jeho tým ztratil nadějně rozehraný duel v západočeských Štruncových sadech...

Lídr HET ligy, jehož čeká v pátek na jaře neporažený Jablonec, totiž udeřil ze standardních situací. "To by se nemělo stávat, určitě jsem to nestrávil. V týdnu jsem to i hráčům říkal, že jsem byl vždycky pedant právě na bránění standardních situací. Nedostával jsem z nich v klubech moc gólů, takže mě to hodně mrzí. Vadí mi to. Budeme na tom dělat, pokusíme se chyby odstranit. Góly ze standardek bychom dostávat neměli," upozornil v interview pro isport.blesk.cz někdejší kormidelník slovenské jednadvacítky, jenž svého času vedl Žilinu v Lize mistrů.

Nástupce Andrey Stramaccioniho souhlasí s tím, že takto obdržené branky jsou nejhorší. A důvod? "Hlavně je to pro každé mužstvo nejsnazší způsob, jak vstřelit branku. Tam odpadá veškerá přípravná kombinace, nemusí tam být finální fáze. Když to zjednoduším, standardka je jednoduchý kop, následuje prohraný souboj a dostáváte gól. Z pozice bránícího týmu je to hodně laciné," souhlasil šéf Stanciua, Kangy, Plavšiče a spol., jehož slova vyšla v Deníku Sport.

A s tím souvisí i práce v defenzivě. Zatímco hned při svém debutovém duelu na letenské lavičce jeho soubor bránil zónově, od dalšího duelu už Sparta přešla na kombinovanou obranu. Proč se tak stalo, když mu to evidentně není vlastní? Není to náhodou kvůli výškovému manku? "Rád bych samozřejmě bránil zónově, ale na to potřebujete typy hráčů. Většinou jsem to v klubech, kde jsem byl, měl vyřešeno právě zónou. Ale ani tak nešlo o výšku, jako spíš o chování hráčů během těch standardních situací. I menší hráč ji může ubránit kvalitně. Já dávám hráčům za příklad Míšu Horňáka, který se mnou hrával v národním týmu. Nebyl postavou nějak vysoký, ale uměl se v těch situacích zorientovat a řešil je dobře. Na zónové bránění potřebujete typologii hráčů, kterou my nyní úplně nemáme," uzavřel ve Sportu kouč momentálně šestého celu prvoligového peletonu, jehož svěřenci však ztrácí na třetí Sigmu pouhé dva body.