Trpiše do koše? Někteří fandové Slavie to chtějí. Příhoda v Liberci zapomněl, že dvakrát volal videosudímu

Trpiše do koše? Někteří fandové Slavie to chtějí. Příhoda v Liberci zapomněl, že dvakrát volal videosudímu
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Jen týden se fanoušci Slavie opájeli reálnou myšlenkou, že při plzeňském jarním výprodeji bodů mohou myslet na nečekanou obhajobu titulu. Po víkendových výsledcích Brno – Plzeň 1:3, Liberec – Slavia 0:0, Sparta – Jablonec 2:0 a Olomouc – Ostrava 1:0 se v tabulce HET ligy druzí červenobílí musejí spíše ohlížet za sebe, kde číhají se čtyřbodovou ztrátou Sigma a s šestibodovým mankem Letenští, než se dívat na Viktorku.

Ta už se totiž zase pyšní sedmibodovým náskokem. Liberec s Jabloncem pak ztrácejí před nedělním vzájemným derby na slávisty také sedm bodů. Aby Slavia znovu získala titul, musela by ve zbylých pěti kolech všechno vyhrát a Plzeň kromě porážky v Edenu (sobota 5. května, 18.30, O2 TV Sport) dvakrát remizovat (hraje ještě doma s Karvinou, se Slováckem, s Teplicemi a na Dukle).

Jak přiznal i trenér sešívaných Jindřich Trpišovský, jeho bývalý klub Liberec byl U Nisy úvodních třicet minut lepším týmem, a Slavia byla ráda, že držela stav 0:0. Až v závěrečné čtvrthodince první půle se Pražané zlepšili a kdyby Hušbauer místo tyče trefil síť, vedli by 1:0. Po pauze sice kýžený gól dali, ale to stál zase Ngadeu v ofsajdu. A když nevyužili ani přesilovku po zbytečném Pulkrabově vyloučení, odjeli od Ještědu s dvoubodovou ztrátou.

Té se dočkali ještě za trenéra Jaroslava Šilhavého v Liberci i loni na jaře (1:1) při své cestě za titulem, ale tenkrát si vytvořili mnohem více šancí, hráli mnohem hezčí fotbal a o body přišli víceméně smolně. V neděli byla bezbranková remíza na hrbolatém mlatu vcelku zasloužená. I v oslabení totiž mohl liberecký náhradník Pilař rozhodnout o výhře Slovanu.

Slávistickým příznivcům dochází trpělivost

Přestože Trpišovský se sportovním ředitelem Jan Nezmarem v zimě svůj bývalý klub oslabili (odchody brankáře Koláře a Kúdely a celého realizačního týmu), porazit ho v klíčovém okamžiku nedokázali. Nový trenér sice stáhl plzeňský čtrnáctibodový náskok na polovinu, ovšem to jen díky tomu, že Viktorka poztrácela za prvních osm jarních kol celkem sedmnáct bodů! To je o bod víc než Šilhavého Slavia za celý podzim - za dvojnásobný počet šestnácti kol.

I proto volají v internetových diskuzích někteří fandové Slavie: „Trpiše do koše!“ Deset poztrácených bodů za devět kol, z toho šest s vyloženými outsidery typu Jihlavy a Zlína, je na ně moc. A hlavně, žádný slibovaný herní pokrok není zatím na týmu vidět. Naopak, v defenzivě, která byla slávistickou chloubou, vznikaly četné díry, jež se začaly zacelovat, až když tápající Trpišovský vrátil do sestavy hráče, které původně posílal na lavičku či dokonce úplně mimo tým (Jugas, Ngadeu, Flo).

A slibovaný útočný totální fotbal? Nevím, ale já vidím stále stejnou taktiku nakopávaných míčů na vysokého Milana Škodu. Ovšem s tím rozdílem, že v neděli hrál na hrotu místo nakřáplého kapitána červenobílých postavou menší Tecl.

I tak měla Slavia – už kvůli své závěrečné přesilovce – dotáhnout tento zápas do vítězného konce. Jenže ze hřiště museli kvůli zraněním odejít Hušbauer i Ngadeu, tedy dva hráči, kteří byli gólu nejblíže. Navíc se Slavia před nedělním duelem se Slováckem řádně vykartovala. Poměr žlutých karet byl 5:8, přitom zdivočelý Pulkrab viděl dvě.

Sudí nejspíš cítí, že Listkiewiczova komise skončí

Tady je třeba se zmínit o rozhodčím. Hlavního sudího Radka Příhody jsem si vždy vážil jako solitéra, který se od party oblíbenců firmy s názvem RB distancuje. Jenže i on zřejmě vytušil, že čas Listkiewiczovy komise se neúprosně chýlí ke konci a že tu nejspíš zase nastanou staré časy. Jinak by ten zápas pískal jinak. Třeba v závěru první půle nechal citlivě Hušbauerovi pálícímu do tyče výhodu, ale pak jaksi zapomněl na ostrý Folprechtův zákrok, který klidně mohl skončit druhou žlutou a vyloučením ještě před pauzou (Pulkraba za jeho nesmyslný zkrat ve druhém dějství vyloučit Příhoda bez pardonů musel).

A nastavení pouhých tří minutek? Ano, nedělní Slavia by asi nedala regulérní gól, ani kdyby se hrálo o patnáct minut víc, ale tohle byl výsměch. Už jsem zde několikrát zmínil knihu legendárního sekretáře pražských Bohemians Zdeňka Svobody „Fotbalová chobotnice“, v níž tento funkcionář detailně popisuje manýry mužů s píšťalkou. „Podle toho, o kolik minut rozhodčí zápas nastaví či nenastaví, jsem věděl, do jakého výsledku chce utkání dovést,“ tvrdil Svoboda.

Radek Příhoda nejspíš zapomněl, že se během utkání dvakrát radil s videorozhodčím (při Ngadeuově neuznaném gólu a při pádu Tecla po běžeckém souboji s Mikulou), to samo o sobě vydalo na tento nastavený čas. Dále se ve druhé půli odehrálo dlouhé Ngadeuovo ošetřování s jeho následným opuštěním hřiště, osm žlutých karet v období od 56. do 85. minuty, řada střídání a dalších četných prostojů. Sudí v anglické Premier League by nastavil dvojnásobnou porci minut, a to by v to nepočítal videoprostoje, které v Anglii nemají.

A oblíbenější psi už si zase užívají

Tak to vypadá, že silnější, lépe řečeno oblíbenější, psi si zase začali v Česku užívat. Jako by za daného stavu byla vyhlášena jakási tajná pohotovost. Už minulý týden si sparťanský kouč Hapal i kapitán Šural po zápase v Plzni (2:2) unisono stěžovali na nerovnoměrné nařizování standardních situací.

Než mě tu začnou plzeňští fanoušci tradičně spílat, nechť si odloží klapky z očí a podívají se ze záznamu pečlivě na prvních pětadvacet minut sobotního večerního duelu Brno – Plzeň (1:3). Dokud to bylo 0:0, hlavní rozhodčí Orel, podle svých kolegů údajně veliký vyznavač značky RB, rozhodoval tak, že brněnský veterán Jan Polák si mohl hlavu ukroutit. A reakce komentátorů ČT Sport byly rovněž výmluvné. Pak dal sobotní „hattrickář“, podceňovaný Aleš Čermák i za přispění špatné brněnské obrany své první dva slepené góly a nebylo co řešit – Viktoria Plzeň podruhé na jaře vyhrála.

Spartě pomohla jablonecká impotence

Sparta už v pátek také začala vítězit, porazila do té doby na jaře rovněž neporažený Jablonec 2:0. I když pozor, výsledek 1:0 v první půli dost klamal. Jablonečtí, velmi dobře připravení bývalým sparťanským trenérem Petrem Radou, za stavu 0:0 hodně kousali a kdyby opětovně jako předtím proti Olomouci (0:0) neumřeli na neproměňovaní šancí (Chramosta!), měli by Letenští mnohem větší starosti. Takhle poprvé na jaře Radovi svěřenci prohráli. Na Spartě se sice diskutovalo o tom, zda měla druhá branka Letenských platit, protože jí předcházela Šuralova ruka, ale ani kdyby gól nebyl uznán, Severočechům by to nestačilo.

Brno má na Julisce poslední šanci povstat z mrtvých

Ostatní výsledky (Karviná – Teplice 1:1, Mladá Boleslav – Zlín 0:1, Slovácko – Dukla 2:0, Bohemians 1905 – Jihlava 1:1) ještě více zdramatizovaly boj o záchranu, i když Zbrojovce už pomalu zvoní umíráček. Pokud se v pátek (18.00) nevzmuží na Julisce v souboji s Duklou, už se z toho nejspíš nedostane.

Dolní polovina tabulky vypadá pět kol před koncem následovně: 9. Zlín 28, 10. Slovácko 27, 11. Karviná 26, 12. Mladá Boleslav 26, 13. Dukla 26, 14. Jihlava 25, 15. Baník Ostrava 22, 16. Zbrojovka Brno 20.

Hraje se ještě o patnáct bodů.