Hokej není lepší než fotbal. Skandální fraška Varů s Litvínovem je důkazem! Média to ale nevzrušuje

Hokej není lepší než fotbal. Skandální fraška Varů s Litvínovem je důkazem! Média to ale nevzrušuje
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Nedávno jsem s marketingovými experty absolvoval debatu na téma, proč má lední hokej v Česku lepší image než celosvětově mnohem populárnější a rozšířenější fotbal, proč se víc líbí českým ženám, proč při takzvaném MS, kde hrají hokejisté druhé až třetí kategorie, jezdí po českých silnicích auta se státními vlaječkami atd. Rozebírali jsme to ze všech stran a dospěli jsme k názoru, že přestože hokej není v Česku o nic lepší než fotbal, důvodů k tomuto „cejchu“ je hned několik a jedním z nich je mediální krytí.

Páteční postupová fraška v baráži o hokejovou extraligu Karlovy Vary – Litvínov (0:1 v prodloužení) mi to jen potvrdila. Skandální průběh takového zápasu by fotbaloví novináři rozmázli na titulních stranách, na webech, v televizi i v rozhlase. Pranýřovali by to zleva zprava a bez příkras. V případě hokeji zůstalo u pár kraťoučkých bezzubých poznámeček zastrčených někde vzadu a dole. 

O co šlo? Karlovy Vary potřebovaly k postupu získat jeden jediný bod, Litvínov musel vyhrát (stačilo to ale až v prodloužení za dva body), aby pak měl v posledním kole s již vyřazeným a zničeným Kladnem, jemuž už vůbec o nic nešlo, druhé postupové místo ve svých rukou. Přesně tak to i dopadlo.

Sázkové kanceláře před duelem ve Varech věděly své, takže stanovily na hokejovou plichtu nezvykle nízký kurz 1,85:1. Ovšem na bezbrankovou remízu to bylo samozřejmě mnohem víc.

V základní části zápas skončil 0:0, hráči téměř nestříleli na bránu, hrálo se prakticky bez vyloučení. V prodloužení, poté, co hráči Varů na ledě oslavili návrat do extraligy, vstřelil vítězný gól samozřejmě Litvínov. Radovali se z něj všichni. Fraška. Navíc amatérsky režírovaná.

Mediální skandál? Ne, jen Zlaté maliny

Mediální skandál? Ale kdeže. V sobotním deníku Sport jsme si až na straně v 9 vpravo dole mohli přečíst kraťoučkou poznámku Ondřeje Kuchaře s názvem „Zlaté maliny“.  Píše v ní mimo jiné: „Nasazení, bojovnost a emoce byly někde na dovolené. Do KV Areny nedorazily. Hrál se opatrný hokej. Takhle nudné nejsou ani přáteláky v létě. Třeba takový Michal Trávníček obvykle věší soupeře po mantinelech a tentokrát byste si ho na ledě ani nevšimli. Oba kluby se tímto představením zařadily na listinu adeptů na Zlatou malinu, tedy anticenu, kterou se každoročně oceňují nejhorší filmové počiny. Přes 5600 diváků totiž vidělo zdařilé divadelní představení. Škoda kaňky na jinak báječné karlovarské jízdě.“

Dobré a co dál? Nic. Jasně, že se důkazy o domluveném zápase jako vždy nenajdou, ale za tuhle ostudu by si aktéři této nesportovní komedie zasloužili mnohem větší mediální odsouzení. Takové, jakého se dostalo například aktérům postupových frašek při fotbalovém MS 1982 ve Španělsku: SRN - Rakousko 1:0 nebo při ME 2004 v Portugalsku: Švédsko – Dánsko 2:2 (tam to bylo alespoň zábavné představení, kdy do poslední chvíle nebylo jasné, zda k tomuto potřebnému, oboustranně postupovému, výsledku přece jen dojde, navíc k tomu pomohla i UEFA svými postupovými pravidly).

V Lidových novinách vyšla až za tři dny po karlovarské taškařici glosa Jaroslava Šindeláře s názvem „Fanoušku, nezlob se!“ Končí odstavcem: „Co závěrem vzkázat fanouškům Jihlavy, která sice v hokejové baráži poslední dva zápasy vyhrála, záchranu si ale nezajistila? Nezlobte se! Tak to v Česku prostě chodí!“

A hotovo, tak to v Česku prostě chodí, žádný mediální skandál, který by aktérům této nesportovní frašky jejich postupovou radost alespoň trochu zkalil a po zásluze je veřejně řádně zostudil.

„Tupý fotbalismus“ prý hokeji nesluší

Koncem minulého roku napsal v souvislosti s vulgárními projevy hokejových fanoušků respektovaný televizní komentátor ČT Robert Záruba, že „by přece hokej neměl v sobě mít to, čemu se říká tupý fotbalismus.“

Publicista Josef Káninský mu ve své brilantní polemice odpověděl: „Z kontextu si snad máme domyslet, že fotbalové publikum je z podstaty vulgární, násilné a veskrze zvrhlé, kdežto hokejové obecenstvo se skládá zejména z cituplných jedinců rovného a ryzího charakteru (přesněji mělo by...). Prostě jeden Limonádový Joe vedle druhého.“

I takto se v Česku mediálně vytváří zmíněná image „voňavého hokeje“ proti „zapáchajícímu fotbalu“. Velmi falešná a pokrytecká image, jak ukázal i dubnový duel Varů s Litvínovem.