Fotbal má nového Mesiáše. Salaha miluje celý svět

Fotbal má nového Mesiáše. Salaha miluje celý svět
KOMENTÁŘ

„Mo Salah dělá pro ukončení střetu civilizací víc než kdokoliv na světě,“ nechal se nedávno na půl vážně slyšet libanonský satirik Karl Sharro. Po úterním semifinále proti AS Řím (5:2), v němž Salah kromě toho, že dvě branky dal a další dvě připravil, naprosto zářil, to na sociálních sítích vypadá, jako by už svůj Mesiášský úkol splnil.

Promočený trávník opouštěl v pětasedmdesáté minutě za stavu 5:0 pro Liverpool a za ohlušujícího potlesku fanoušků. V tu chvíli měl jeho tým směrem k odvetě neotřesitelnou pozici, jenže krátce poté vypadl z role jako o víkendu ve West Bromwich, kde ještě v 79. minutě vedl 2:0 a nakonec přišel o dva body. Liverpool po odchodu Salaha v poslední desetiminutovce inkasoval dvě branky i od AS a dostal se do stejné pozice jako Barcelona ve čtvrtfinále.

Salah se však stal prvním hráčem v historii Ligy mistrů, který si v semifinále připsal dva góly a dvě nahrávky během jediného zápasu, a aby té magie nebylo málo, jen o sedm minut později se k němu připojil Firmino.

Trio Salah – Firmino – Mané dalo dokonce v této sezoně Ligy mistrů více gólů než celé PSG, Real Madrid, Bayern Mnichov či Manchester City. Jsou neuvěřitelní a nejvíce ten nejusměvavější z nich. Ten, který dokonce v nedávných egyptských prezidentských volbách získal přes milion hlasů a jeho popularita se z Afriky rychle šíří do celé Evropy. Ódy už na něj nepějí jen fanoušci Liverpoolu, ale celý internet.

„Je to skvělý, fantastický hráč. Jsme vážně šťastní, že ho tu máme,“ jásal kouč Klopp. „Egyptský král vládne dál. Senzační výkon od Mo Salaha,“ psal na Twitteru rozvášněný Gary Lineker, bývalý fotbalista a dnes televizní expert. Další už začali mluvit o Zlatém míči, na který má aktuálně podle bookmakerů větší šanci než Messi. Mezi nimi třeba Ian Wright, jenž v devadesátých letech válel za Arsenal i za anglickou reprezentaci a dnes je rovněž televizním expertem.

„S blížícím se mistrovstvím světa pro něj bude důležité, aby si udržel stávající formu. Záleží také na tom, jestli se Liverpoolu podaří vyhrát Ligu mistrů, z čehož v minulosti nejvíce těžil Cristiano Ronaldo. Ten vyhrál Zlatý míč už několikrát, ale samozřejmě nejen díky tomu. Pokud se to Salahovi povede, pak se o něm v souvislosti se Zlatým míčem nebude jen mluvit, ale bude mít velkou šanci jej získat.“

Někteří fanoušci Liverpoolu na Twitteru „nemohou uvěřit, že mají ve svém týmu tak skvělého hráče“, další připomínají zajímavý fakt, že Salah v této sezoně ještě nevyfasoval jedinou kartu, a tisíce dalších neustále sdílejí, kolik dal branek ve srovnání se svými konkurenty, jinými kluby nebo nejlepšími střelci Liverpoolu či celé Premier League v historii.

Salah je na vrcholu popularity, jako se na něm před časem ocitl Eden Hazard, jenž obrovská očekávání, nedokázal tak úplně naplnit. Ti, kteří nepodléhají Salahově tsunami, připomínají, že jen schopnost podávat obdivuhodné výkony konstantně několik let dělá ze skvělých fotbalistů legendy. Podle nich lze Salaha s Ronaldem či Messim srovnávat až za pár let, pokud ve svém strhujícím představení vytrvá.

Jedno ale jisté, na reprezentační úrovni už Salah dosáhl maxima, když svou zemi dovedl po téměř třiceti letech na světový šampionát, a v semifinále Ligy mistrů byl Liverpool naposledy před deseti lety. Zlatý míč za tento rok si zaslouží, označení „lepší než Ronaldo (či Messi)“ však ještě ne.

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.