Slavia s Jabloncem dvakrát během deseti dnů! Handl asi letos nehrozí. Pomůžou slávisté do EL Spartě?

Slavia s Jabloncem dvakrát během deseti dnů! Handl asi letos nehrozí. Pomůžou slávisté do EL Spartě?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Druhé semifinále Poháru FAČR/MOL CUPu Zlín – Jablonec (0:1) rozhodlo o tom, že ve středu 9. května se vítězní Peltovi Severočeši utkají ve finále s pražskou Slavií. Vítěz má zaručen postup do základní skupiny Evropské ligy, i když jsou tu ještě jiné možnosti. Zajímavé také je, že se slávisté s Jabloneckými utkají v květnu dvakrát deset dní po sobě! Nejprve tedy ve středu 9. května v MOL Cupu a za deset dní na to, v sobotu 19. května, v předposlední ligovém kole v Edenu.

Kde se bude hrát pohárové finále, nebylo bezprostředně po skončení druhého semifinále ještě jasné. V diskusích padala místa jako Teplice, Plzeň, Mladá Boleslav, ale také Eden. To by sice zvýhodnilo domácí Slavii, zase by se však finále druhé největší české soutěže hrálo v nejdůstojnější možné atmosféře a s nejvyšší možnou návštěvou. Loni, když Slavia mířila do finále (nakonec vypadla v Edenu v semifinále po porážce 0:1 s pozdějším vítězem MOL CUPu Zlínem), mluvil šéf červenobílých Jaroslav Tvrdík o tom, že v případě slávistického postupu do finále by se v Edenu hrálo, že to prý měl předjednané.

Letos těžko říci, asi by s tím musel souhlasit FK Jablonec a Miroslav Pelta, byť už od loňska není předsedou FAČR. A ten prý prosazuje sice Prahu, ale stadion na Letné.

Velmi nepřehledná situace

Když spolu v předchozích letech hrály kluby na jaře v těsném sledu ligové i pohárové utkání, docházelo velmi často k evidentním handlům ve stylu „já vyhraju v lize a ty v poháru a naopak“, podle toho, jak to kterému klubu zrovna vyhovovalo. Těmto mediálním předzápasovým spekulacím kluboví zástupci vždy vehementně oponovali a když to nakonec ve valné většině případů skončilo podle očekávání, sváděli to na náhodu.

Letos je ale v lize a v následném postupu do evropských pohárů situace natolik nepřehledná, že to v tuto chvíli na žádný handl nevypadá. Ostatně těžko říci, co by bylo hlavně pro Slavii pět kol před koncem ligové soutěže výhodnější.

Postup do evropských pohárů 2018/2019

  1. místo v HET lize: přímý postup do skupinové fáze Ligy mistrů. Ale pokud vítěz Ligy mistrů současného ročníku 2017/2018 neskončí ve své zemi na místech, která zajišťují přímý postup, půjde český šampion do 4. předkola.
  1. místo v HET lize: 2. předkolo Ligy mistrů nemistrovské části, soupeř z druhých příček ligových soutěží Turecka, Nizozemska, Švýcarska, Řecka nebo Rakouska. Postup do 3. předkola znamená jistotu Evropské ligy, poražený má šanci bojovat v kvalifikaci o Evropskou ligu od 3. předkola.
  1. místo v HET lize: 3. předkolo Evropské ligy.
  1. místo v HET lize: 2. předkolo Evropské ligy.

Vítěz MOL CUPu: přímý postup do Evropské ligy.

Poznámka: Pokud MOL CUP vyhraje tým, který skončí na prvním či druhém místě HET ligy, přímý postup do Evropské ligy získá třetí tým HET ligy. A o Evropskou ligu by pak hrálo i páté mužstvo HET ligy.

Zopakujme si, jak nyní situace vypadá:

Vítěz HET ligy, v daném okamžiku vede tabulku Viktoria Plzeň o sedm bodů před Slavií, podle všeho postoupí přímo do základní skupiny Ligy mistrů. Pokud by ale ChampionsLeague vyhrál AS Řím, který stále nemá do LM účast zajištěnou z italské ligy, jasné by to nebylo. Čtyři kola před koncem Serie A je sice Schickův celek na čtvrtém postupovém místě, ale jen o bod před pátým Interem Milán. Po prvním úterním semifinále v Liverpoolu (2:5) se sice jeví celkový triumf AS Řím v LM jako nereálný, ale pozor, ve čtvrtfinále sice Římané nejprve prohráli v Barceloně 1:4, nakonec ji však v odvetě díky výhře 3:0 stejně vyřadili!

Český vicemistr, v daném okamžiku je v HET lize druhá Slavia Praha o čtyři body před Sigmou Olomouc, o šest bodů před Spartou, o sedm bodů před Libercem a o osm bodů před Jabloncem, jde do 2. předkola těžší, nemistrovské části kvalifikace Ligy mistrů. Až postupem do třetího předkola ChampionsLeague však získává automatickou účast v základní skupině Evropské ligy. Pokud ve druhém předkole LM vypadne, musí o účast v Evropské lize bojovat ve třetím předkole EL.

Pomůže Slavia Spartě k přímému postupu do EL?

Je zde ovšem možnost přímého postupu do třetího předkola Ligy mistrů, tedy se zajištěnou účasti v základní skupině Evropské ligy. To předpokládá ovšem, že Evropskou ligu vyhraje tým, který do ChampionsLeague postoupí už díky svému umístění v domácí ligové soutěži. To se může stát, když v EL zvítězí Atlético Madrid. Určitou nadějí skýtá i celkový triumf Olympique Marseille v EL, tento semifinalista je sice čtyři kola před koncem francouzské ligy až čtvrtý, má však stejně bodů jako Lyon na třetí příčce, zaručující z Francie postup do LM. A jen o bod méně než druhé Monako. Pokud by ale EL vyhrál Arsenal nebo Salcburk, postup českého vicemistra do třetího předkola Ligy mistrů padá.

Vítěz MOL CUPu, tedy Slavia, nebo Jablonec, postupuje přímo do základní skupiny Evropské ligy. Pokud ovšem skončí v HET lize na prvním či druhém místě, což se reálně může stát slávistům, přímý postup do EL přebírá třetí ligový celek (to nyní vypadá na Olomouc, Spartu, Liberec, nebo stále i Jablonec). Čtvrtý nejlepší ligový tým by pak místo 2. předkola hrál rovnou 3. předkolo EL a do 2. předkola EL by postoupil pátý celek z HET ligy.

V praxi to reálně může třeba dopadnout i tak, že Slavia skončí v lize druhá a vyhraje MOL CUP, zatímco Sparta bude v nejvyšší soutěži třetí. Potom by slávisté, když v Evropské lize zvítězí Arsenal, Salcburk a možná i Marseille, šli do 2. předkola Ligy mistrů bez toho, že by měli zajištěnou základní skupinu Evropské ligy, kterou by však svou výhrou v MOL CUPu zajistili právě největšímu rivalovi, Spartě!

Jak už jsme jednou na toto téma napsali, fotbal, ani ten evropský, nemá logiku a bývá občas nespravedlivý.