Řídila se Černá bestie v Mnichově výrokem Bolka Polívky?

Řídila se Černá bestie v Mnichově výrokem Bolka Polívky?
MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Real Madrid je největším fotbalovým chameleonem letošního jara. Bílý Balet změnil svoji barvu do úplného kontrastu, v Německu mu dnes říkají pěkně španělsky „La bestia negra“, Černá bestie. Za vystoupení v prvním semifinále Ligy mistrů naprosto oprávněně, výstižně a přesně.

Herní projev Realu, hrající v Bavorsku v černém, se zcela jistě nezařadí mezi ty, které by vedení klubu uložilo do archívu. Menší procentuální držení míče, menší počty střel, Ronaldův pád do průměru (měl na kontě pouze 28 dotyků míče). Ale ten výsledek! Výhra 2:1 je skvělým odrazem do odvety příští úterý.

Chladnokrevná, nemilosrdná, účinná. Prostě jako od Černé bestie. „Tak slabý Real jsem už dlouho neviděl. Kdybychom vyhráli 5:2, nikdo by se nemohl divit,“ prohlásil Niklas Süle, který po půlhodině vystřídal zraněného Boatenga. Což o to, možná měl pravdu, ale kdyby ho slyšeli v mixzóně Allianz Areny hráči Bílého baletu, pardon, Černé bestie, tak by mu vmetli do tváře. „Podívej se na výsledek a pak mluv.“ Místo toho jen Tony Kroos opáčil: „Můžeme hrát lépe, jen co je pravda.“

Proč Bayern neuspěl? Nějak se z jeho hry vytratila efektivita, údernost, přesnost zakončení. Zrovna v momentě, kdy by to co nejvíc potřeboval. Hodně ve středu selhal kanonýr Lewandowski, který v hodnocení Kickeru obdržel podprůměrnou známku 5. „Potřebujeme se vrátit k minulým zápasům a mít ještě větší instinkt zabijáka,“ připomněl Thomas Müller. „Tento zápas budeme hodně dlouho rozdýchávat,“ dodal německý reprezentant, ale naděje na postup do kyjevského finále neztrácí. „Proč bychom nemohli v Madridu vyhrát? Juventus nechť nám je příkladem,“ dodal. Pokud se to nepovede, Bayernu hrozí páté vyřazení v Lize mistrů španělským klubem.

Zase Realem, jako loni. Že by se v Madridu inspirovali českým hercem Bolkem Polívkou? Ten mi kdysi v rozhovoru na ryze sportovní témata řekl: „Tenis hraji zásadně v černém, aby můj soupeř věděl, že ho čeká jistá smrt.“ Přímo jistě ne, ale Real přivedl německého soupeře na pokraj vyřazení, na pokraj „smrti“ v tomto ročníku Ligy mistrů.

Je ve všem špatném pro Bayern něco dobré? Prý ano. „Zápas se nepovedl Lewandowskému a Real by tak mohl ztratit zájem o jeho angažování,“ píše ve svém komentáři Sport Bild.