Africký turnaj bude těžkou zkouškou i pro Francii

Africký turnaj bude těžkou zkouškou i pro Francii

Ve francouzské lize vzrůstá nervozita. V pátek začíná Africký šampionát a kluby nejvyšší soutěže se musejí vypořádat s hromadným exodem hráčů černého kontinentu ze svých soupisek.

Počet Afričanů hrajících ve Francii rok od roku stoupá. Zatímco v roce 1996 kopalo první ligu jen devět hráčů z černého kontinentu, před dvěma lety už jich bylo padesát. Letos se přední francouzské kluby musejí vyrovnat s rekordní ztrátou jednasedmdesáti fotbalistů, z nichž 56 nastupuje v první lize. Největší zastoupení mají ve Francii reprezentace Senegalu a Pobřeží slonoviny, které povolaly do zbraně celkem pětadvacet prvoligových hráčů.

Každý z týmů nejvyšší soutěže v zemi galského kohouta se musí na tři týdny vzdát služeb nejméně jednoho Afričana. Nejhůře postižení jsou Saint-Etienne, Sochaux, Olympique Marseille a Rennes, kteří přišli shodně o pět fotbalistů. Mohutný exodus černých fotbalistů vyvolal ve Francii přestupové choutky. Většina klubů se bude na inkriminovanou dobu snažit sehnat hráče alespoň na hostování, aby snáze proplula nejvypjatější fází sezony.

Tři týdny ve znamení posil a juniorských hráčů

Marseille, již opustí Taye Taiwo, Wilson Oruma, Mamadou Niang, Habib Beye a Abdoulaye Méïté, se už vrhla do boje o nové posily a přivedla si do kádru zkušeného levého obránce Jéroma Bonnissela, útočníka Toifiloua Maoulida, oba na hostování, a Mickaëla Pagise ze Strasbourgu.

Ačkoliv kouč Marseille JEAN FERNANDEZ počítá s jistými obtížemi, stále věří, že se tým udrží v boji o místa, zajišťující účast v kvalifikaci Ligy mistrů. "Máme poměrně úzkou soupisku, ale naštěstí jsme se posílili na klíčových postech. Až se naši Afričané vrátí, vypukne boj o jednotlivé pozice," míní Fernandez, který nezapomněl dodat, že opravdovou katastrofou by pro jeho tým bylo finále Senegal-Nigérie. Z obou výběrů totiž hrají v Marseille dva fotbalisté.

Další kluby budou spoléhat hlavně na juniory. Jen Saint-Etienne se poohlédl i v dalších týmech a přivedl si z Porta na hostování Héldera Postigu jako náhradu za útočníky Pascala Feindouna a Frédérika Mendyho. Za obránce Héritu Ilunga a záložníky Didiera Zokoru se Siakou Tienéem však budou muset zaskočit mladíci. "Vždycky jsme se pečlivě věnovali mladým fotbalistům a nyní nám to přinese ovoce," domnívá se trenér Saint-Etienne ELIE BAUP. "Nechceme ale naše bažanty vystavovat přílišnému tlaku. Pokud prohrajeme, nebudeme z toho dělat vědu. Aspoň se mladíci něčemu přiučí," dodává Baup.

Francouzské kluby: Africké hráče k vodě nepustíme

Přestože francouzské volání po změně termínu mistrovství nepadly na úrodnou půdu, nehodlají kluby omezovat počet afrických fotbalistů na svých soupiskách. "Angažování afrických hráčů má u nás bohatou tradici," prohlásil prezident Sochaux JEAN-CLAUDE PLESSIS. "Pokud tedy v budoucnosti narazíme na schopného Afričana, podepíšeme s ním smlouvu bez dlouhého rozmýšlení," dodal.

Na kvality afrických hráčů pěje ódy také Baup. "Nebýt Afričanů, byly bychom fotbalově chudá země," nechal se slyšet trenér Saint-Etienne. "Máme hodně Afričanů i v juniorských týmech. Africký šampionát je prestižní akce, proto musíme respektovat přání hráčů," uzavírá Baup.

[ 19.1.2006 - uefa.com / eFotbal. Foto: Reuters ]