Pelta má (další) problém! Jaké obvinění na něj vyplulo tentokrát?

Pelta má (další) problém! Jaké obvinění na něj vyplulo tentokrát?

Skoro přesně před rokem byl obviněn šéf českého fotbalu Miroslav Pelta. Vyšetřování probíhá, svědci jsou předvolávání, ale vyústění je ještě daleko. Aby se ale policisté „nenudili“, přibyla jim další práce: nyní mají rozkrývat podezřelé dotace na pokládání fotbalových trávníků.

 

Když před třemi lety dostali policisté tip na Miroslava Peltu, týkalo se to právě pokládky nových trávníků. Kauza si nicméně začala žít vlastním životem a strážci zákona zjistili, že jde o mnohem širší problém: Ministerstvo školství, které sportovcům dotace rozděluje, mělo úzce spolupracovat právě s Peltou a „odklánět“ peníze tam, kam si fotbalový šéf přál. A nejednalo se o trávníky, ale mnohamilionové stavby.

Na tom úzce spolupracoval s ministerskou náměstkyní Kratochvílovou (jistě si vzpomínáte na odposlechy ze schůzek v pronajatém bytě) – jeden z případů se například týkal sportovní haly u školy v Brně, kam chodila dcera tehdejší ministryně Valachové. Stavbu měla navíc realizovat firma Syner, která byla dlouholetým sponzorem Jablonce.

A zatímco probíhají výslechy (právě zmíněné Valachové nebo předsedy České unie sportu Jansty), rozjíždí se další kauza. A tentokrát se „konečně“ týká trávníků.

A model je úplně stejný. Podle informací iDnes plzeňská firma Vysspa Sports Technology podala trestní oznámení, že firmy, které se pokládkou trávníků v tuzemsku zabývají, fungují v kartelu. Rozdělují si zakázky, čerpají na ně dotace ze státního rozpočtu (potažmo z EU), všichni jsou spokojení a nikoho mezi sebe nepouští. 

Vyšetřování je zatím v začátcích. Podle iDnes jeden z blízkých zdrojů řekl: Obviněn zatím nikdo nebyl, ale čeká se to. Jde o trestný čin pletichy při veřejné soutěži, protože i trávníky se platí z dotací od ministerstva.

Zdá se, že se nad Peltou znovu stahují mraky. Přežije to i tentokrát?