Dvě mouchy jednou ranou! Proč Sunderland vyhodil trenéra a změnil majitele?

Dvě mouchy jednou ranou! Proč Sunderland vyhodil trenéra a změnil majitele?

Černé kočky ze Sunderlandu mají nového majitele. Klub, který byl ještě před pár sezonami pevně usazen v Premier League, letos sestoupí z Championship. Poslední zápas hrají s jistým postupujícím, Wolves, a už nyní je jasné, že u toho bude jiné vedení.

 

Sunderland do neděle vlastnil Ellis Short, americký miliardář, který se ale posledních pár let netajil tím, že má v plánu klub prodat. Ano, není tajemstvím, že jsem se snažil klub prodat, řekl Short ostrovnímu listu Guardian. Čekal jsem jen na správné investory, kteří mají zkušenosti, finance a plán na to, aby vrátili klub zpátky na výsluní, pokračoval bývalý majitel Sunderlandu. A evidentně se mu ulevilo: ve svém neslavném působení v Sunderlandu dokázal utratit čtvrt miliardy liber, aniž by to na týmové výkony mělo vliv; před prodejem navíc musel uhradit miliony liber dluhů.

Ještě před rozhodnutím o prodeji ale Short vyhodil trenéra Chrise Colemana, známého například tím, že na Euru 2016 dovedl Wales do semifinále. Coleman je srdcař - nabídl novým majitelům snížení svého platu a plán restrukturalizace – jenže noví vlastníci návrh nereflektovali.

Kdo jsou tedy noví majitelé Černých koček?

Jedná se, vágně řečeno, o „konsorcium lidí, kteří chtějí investovat do fotbalu“. V jeho vedení je jistý Stewart Donald podnikající ve stavebnictví a přidružených oborech. Už nyní je majitelem klubu Eastleigh (který hraje marginální soutěž) a také stál za vzestupem Oxfordu United, který je jeho srdcovým klubem, protože v Oxfordshiru vyrostl.

A se Sunderlandem má samozřejmě velké plány. Všichni, kteří jsou do nákupu zapojeni, vidí v Sunderlandu obrovskou příležitost. Pro klub s takovou fanouškovskou základnou, stadionem a akademií je naprosto nepřípustné, aby hrál League One (třetí liga, pozn. aut.). Vyhrneme si rukávy a pustíme se do práce, abychom mohli znovu soupeřit s těmi nejlepšími, dodal Donald.

Potkáme se za pár let s Černými kočkami opět v Premier League?