Slavia – Plzeň 9:0! Trpišovského Liberec „pomohl“ na podzim dvakrát Viktorii, jinak by ligu vedli sešívaní

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Plzeňské oslavy titulu se odkládají. Pražská Slavia v sobotu večer totiž pátou západočeskou korunovaci ve svém ráji velmi rázně odmítla. A přestože opět nedala penaltu (po Milanu Škodovi proti Zlínu neproměnil nyní na stejnou bránu za stavu 1:0 pokutový kop Stoch), i v oslabené sestavě bez několika opor vyhrála ve 27. kole HET ligy doma nad Viktorií zcela zaslouženě 2:0. Jelikož tak mají červenobílí po listopadové prohře 0:1 ve Štruncových sadech lepší vzájemnou bilanci, musejí Plzeňští ze tří zbývajících zápasů (doma se Slováckem a Teplicemi, venku na Dukle) pro svou jistotu získat alespoň čtyři body. Pokud Viktorka třikrát remizuje nebo dvakrát prohraje a sešívaní třikrát zvítězí (na Dukle, s Jabloncem a v Teplicích), obhájí titul z loňska slávisté.

Slavia – Plzeň 9:0! Trpišovského Liberec „pomohl“ na podzim dvakrát Viktorii, jinak by ligu vedli sešívaní

Tomu ale navzdory jednoznačnému průběhu sobotního šlágru nikdo z expertů moc nevěří. A to přesto, že Slavia byla jednoznačně lepší a mohla vyhrát i výraznějším rozdílem. Fandové červenobílých na internetu a sociálních sítích posměšně tvrdili, že s takhle slabým soupeřem ještě v roce 2018 v Edenu nehráli. Ano, Slavia odehrála pod trenérem Trpišovským svůj nejlepší zápas, ovšem podle jarní tabulky soudě to s tím slabým jarním protivníkem docela sedí. 

Plzeň totiž na jaře ztratila za pouhých jedenáct kol kvůli čtyřem remízám a čtyřem porážkám už dvacet bodů! Vyhrála všehovšudy jen třikrát. A kdyby slávisté nezískali v bojích s outsidery typu Jihlavy, Zlína a Slovácka (s posledními dvěma hráli navíc doma) jediný bodík, tak už měli Viktorku tři kola před koncem HET ligy chycenou či dokonce předstiženou. 

A zase jsme u toho, ti, kteří měli po zimní přestávce podle plánu nového kouče Jindřicha Trpišovského sedět na lavičce, na tribuně, nebo hrát za úplně jiné mužstvo, byli proti Plzni spolu s Teclem nejlepší na hřišti – Ngadeu, Stoch, Jugas. 

Ze tří „videodohledů“ jediný plzeňský bod

Pokud jde o Viktorii Plzeň, porazit ji v Edenu není v posledních letech nic výjimečného, za poslední čtyři sezony zde čtyřikrát prohrála, aniž by tu dala jedinou branku. Celkové skóre od sezony 2014/2015 zní 9:0 ve prospěch Slavie! Nad západočeským celkem tu vyhrál každý z posledních čtyř trenérů červenobílých – v sezoně 2014/2015 Miroslav Beránek (1:0), v sezoně 2015/2016 Dušan Uhrin mladší (ten dokonce 5:0), v sezoně 2016/2017 Jaroslav Šilhavý (1:0) a v sezoně 2017/2018 Jindřich Trpišovský (2:0). 

Pak jsou k mání ještě další fakta. Třeba jaro (duben a květen) 2018: Vršovice (Bohemians 1905 plus Slavia) vers. Viktoria Plzeň 7:2 (5:2 plus 2:0). 

Nebo také skutečnost, že Viktorka ze tří svých utkání, které sehrála pod „videodohledem“, získala jediný bod (Plzeň – Sparta 2:2, Bohemians 1905 – Plzeň 5:2, Slavia – Plzeň 2:0). 

Není potom divu, že jedním z nejvíc „lajknutých“ příspěvků v sobotní diskuzi na serveru idnes.cz byl ten od fotbalového fanouška Jakuba Zemana: „Jestli bude od příštího ligového ročníku opravdu ve velkém zaveden videorozhodčí, tak to je pro Plzeň konečná. Šádek (generální ředitel Viktorie Plzeň – pozn. red.) bude muset v lobbování proti videu značně přitvrdit.“ 

I tak ale někteří příznivci červenobílých barev tvrdili, že měli v sobotu večer v Edenu větší strach z trojice sudích v čele s hlavním Fraňkem než z výkonu plzeňského soupeře. 

Když hrál Liberec na podzim s Plzní a na Slavii

A ještě jedna zajímavost. Život – i ten fotbalový – tropí hlouposti. Jindřich Trpišovský samozřejmě nemohl na podzim roku 2017 v Liberci vědět, že na jaře roku 2018 povede spolu s exlibereckým sportovním ředitelem Janem Nezmarem pražskou Slavii. Pravdou ale je, že tehdy „pomohl“ konkurenční Plzni k šesti bodům. K šesti bodům, které nyní Slavia na Viktorku ztrácí. Nejprve v sobotu 9. září 2017 jeho liberečtí svěřenci po velmi odevzdaném výkonu prohráli doma pod Ještědem s Plzní vysoko 0:3. A pak v neděli 22. října 2017 po naopak velmi bojovném výkonu v Edenu přečkali v úvodu několik slávistických šancí a poté po 36 ligových utkání bez porážky připravili Jaroslavu Šilhavému a jeho Slavii první prohru v poměru 1:2. I kvůli tomu pak musel Šilhavý z Edenu za necelé dva měsíce odejít, i kvůli tomu se tu místo něj objevil Trpišovský. 

Viktoria Plzeň se tak na 95 procent stane od roku 2011 popáté českým mistrem (2011, 2013, 2015, 2016, 2018?). Z toho potřetí pod tvůrcem západočeského zázraku Pavlem Vrbou, což je v každém případě úctyhodný výkon. Okořeněný tím, že letos bude pravděpodobné západočeské prvenství podle všeho poprvé odměněno přímým postupem do Ligy mistrů.

Čeká Plzeňské gorbačovská perestrojka?

Stamiliony přijdou za dané situace Viktorce velice vhod. Vrba sice dokázal zlomit pravidlo o tom, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš a oživil na podzim někdejší pohaslé legendy – Limberského, Koláře, Petrželu, Hořavu, Romana Hubníka ad. Ale na jaře se to zase zarazilo. 

Jak ukázal sobotní zápas v Edenu i celé plzeňské jaro, donekonečna tuhle kaši asi nastavovat nelze. I kdyby Adolf Šádek dával do kol tanků pražských „S“ sebevětší klacky. Potřetí do téhle řeky už opravdu nevstoupíš

Viktorku čeká vpravdě gorbačovská perestrojka, při níž musí doufat, že to nedopadne jako se Sovětským svazem, který se po té slavné přestavbě zcela rozpadl. Aby se tak nestalo, měly by Západočechům posloužit zmíněné stamiliony z Champions League.

Slávisty teď dvakrát prověří nejlepší jarní tým

O další evropské poháry hraje nyní kvarteto ve složení: Slavia, Olomouc, Jablonec a Sparta (Liberec po další prohře 1:3 s Jihlavou už má asi smůlu). Již ve středu 9. května v Mladé Boleslavi (20.15, ČT Sport) se tak bude dít i ve finále MOL Cupu – Slavia – Jablonec, jehož vítěz má zaručen přímý postup do Evropské ligy (pokud tedy slávisté nebudou muset coby vicemistr do nemistrovské části kvalifikace Ligy mistrů). 

Experti tvrdí, že teprve až zde se ukáže, zda jsou Trpišovský a jeho tým opravdu na správné cestě. Protože nikoli v sobotu 5. května, ale až ve středu 9. května (a pak ještě v Edenu v sobotu 19. května v předposledním ligovém kole) čeká červenobílé skutečný nejlepší celek jara 2018 – jablonecké mužstvo zkušeného trenéra Petra Rady. 

To v sobotu odpoledne zcela suverénně vyhrálo v Brně nad Zbrojovkou 3:0 a postrčilo ji tak v roce 40. výročí od jejího jediného historického titulu (1978) na samý okraj sestupové propasti. 

Rozhodne o sestupu slezský duel Karviná – Ostrava?

Po dalších výsledcích 27. kola HET ligy - Sparta – Zlín 2:1, Olomouc – Bohemians 1:1, Liberec – Jihlava 1:3, Teplice – Slovácko 0:0, Karviná – Dukla 1:3 a Mladá Boleslav – Baník Ostrava 0:0 - je to hustě našlapané v boji o evropské poháry i o záchranu.

První polovina tabulky vypadá takto: 1. Plzeň 59, 2. Slavia 53, 3. Olomouc 49, 4. Jablonec 47, 5. Sparta 46, 6. Liberec 42, 7. Bohemians 37, 8. Teplice 34.

A druhá půlka má následující podobu: 9. Dukla 32, 10. Slovácko 29, 11. Jihlava 29, 12. Zlín 29, 13. Mladá Boleslav 28, 14. Baník Ostrava 26, 15. Karviná 26, 16. Zbrojovka Brno 20. 

Důležitých zápasů bude ve třech posledních kolech, v nichž se hraje ještě o devět bodů, hodně. Z hlediska záchranářských bojů se jeví coby stěžejní slezské derby v předposledním ligovém dějství (v sobotu 19. května, 16.00): Karviná – Ostrava.