Jak se Sparta může dostat do Evropské ligy? Nejlépe z třetího místa

KOMENTÁŘ

Páteční vítězství Hapalovy Sparty nad Zlínem (2:1) zůstalo pochopitelně poněkud ve stínu sobotního šlágru 27. kola HET ligy Slavia – Plzeň (2:0). Největší favorité soutěže, sparťané postupně během sezony 2017/2018 měnili cíle: od zisku titulu a účasti v Lize mistrů ke druhému místu a účasti v kvalifikaci Ligy mistrů až po třetí příčku, jež zaručuje účast v kvalifikaci Evropské ligy a za jistých okolností i přímý postup do EL. Sparta je nyní pátá s tříbodovou ztrátou (46) na třetí Olomouc (49) a jednobodovým mankem na čtvrtý Jablonec (47). První Viktoria Plzeň má o třináct bodů víc (59), druhá Slavia o sedm (53).

Jak se Sparta může dostat do Evropské ligy? Nejlépe z třetího místa

Za dané situace by se Sparta dostala do Evropské ligy i z této páté příčky.

Zopakujme si výchozí stav. Třetí tým české nejvyšší soutěže jde do třetího předkola Evropské ligy. Ale v případě, že vítěz domácího poháru (Slavia, nebo Jablonec, finále je na pořadu už ve středu 9. května od 20.15 hodin v Mladé Boleslavi, ČT Sport) skončí do druhého místa v HET lize (momentálně Slavia), třetí mužstvo převezme jeho místo v základní skupině Evropské ligy. Jestliže tedy červenobílí skončí druzí a vyhrajíve středu i domácí pohár, přejde přímý postup do EL na Olomouc, Jablonec či Spartu (pokud tedy slávisty v lize sami ještě nepředběhnou). 

Čtvrtý tým HET ligy jde druhého předkola kvalifikace EL. Pokud ale vítěz poháru skončí do druhého místa v lize (opět se to může týkat Slavie), posune se čtvrtý v pořadí do třetího předkola EL. A o Evropskou si zahraje ještě pátý tým HET ligy (ve druhém předkole EL), což by byla nyní Sparta. Kdyby vyhrál pohár Jablonec a skončil v lize třetí či čtvrtý, pátí Letenští by se také dostali do kvalifikace o EL.

Letenské přání: třetí místo a výhry Slavie

Cílem Sparty nyní tedy je: dostat se na třetí pozici a přát Slavii v lize druhé místo a zároveň vítězství v MOL Cupu. Pak by Letenské čekala základní skupina Evropské ligy, což by vzhledem k současné zpackané sezoně 2017/2018 byl až nečekaně dobrý zisk.

Sparťané to ovšem nemají zcela ve svých rukou. Musejí, pokud možno vše, do konce ligy vyhrát a čekat na zakolísání Jablonce (nejlépe opět v předposledním kole na Slavii). Se Sigmou to kvůli vzájemnému zápasu v předposledním kole na Letné ve vlastních rukou ovšem rudí mají.

Los vypadá následovně:

Sparta hraje v Jihlavě (pátek 11. května, 17.30, ČT Sport), hostí právě Sigmu Olomouc a ligu končí na Bohemce.

Sigma Olomouc jede do Zlína (sobota 12 května, 18.00) a na Spartu, končí doma s Mladou Boleslaví.

Jablonec hostí Karvinou (neděle 13. května, 18.00, O2 TV Fotbal), jede na Slavii a končí doma se Slováckem.

Pokud jde o Jablonec, má s ním Sparta v případě bodové rovnosti lepší vzájemnou bilanci (3:0 a 2:0). Se Sigmou si ji může rovněž zajistit, na podzim sice v Olomoucí prohrála, ale jen o gól (0:1). Takže i kdyby v sobotu 19. května (16.00) na Letné sparťané porazili Hanáky rovněž pouze o jednu branku, hrálo by pro ně nejspíš lepší celkové skóre – nyní mají plus šestnáct, Sigma jen plus čtrnáct gólů.

Sparta má velmi dobrý kádr, potřebuje ale výšku

Ať to dopadne jakkoli, měla by se Sparta dát v letní přestávce do pořádku. Říká se, že takhle výsledkově špatnou Spartu konkurenti v podobě Viktorie Plzeň či Slavie příště už za soupeře mít nebudou. To se ovšem tvrdilo i minulou sezonu.

Experti konstatují, že i tak má letenský klub k dispozici v HET lize nejlepší kádr, jen ho pořádně sladit a připravit. A také možná posílit o pár vysokých hráčů, protože Stanciu, Kanga a spol. jsou sice výborní fotbalisté, ale jaksi na současný fotbal „podměreční“.  To se týká i některých stoperů (Hovorka). Markantně se to třeba projevilo v jarních zápasech pražských „S“ proti Plzni. Zatímco vysocí slávisté Ngadeu a Jugas si na stoperu s plzeňskými centry v sobotu v Edenu vcelku hravě poradili (2:0), sparťané měli v Plzni (2:2) ve vzduchu potíže. V dubnu dohnali viktoriáni manko 0:2 dvěma góly hlavou po rozích (Řezník a Hořava).