Slavia má (skoro) splněno, nastoupí v Edenu na plzeňskou cestu?

MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

To je v Edenu najednou slávy. Rok po zisku titulu se Slavia raduje ze zisku Poháru FAČR, druhé nejvýznamnější soutěže v tuzemsku. A velmi blízko má i k druhému místu v lize, což byl po podzimu i cíl. Může tedy (skoro) říct: máme splněno.

Slavia má (skoro) splněno, nastoupí v Edenu na plzeňskou cestu?

Po výsledkovém i herním tápání na kraji jarní sezony se Slavia dostala do jisté pohody a rytmu, pochutnala si na Plzni, což ocenil i její trenér Pavel Vrba. Ve středu večer pak Slavia po šestnácti letech třímala v rukou Český pohár. Zaslouženě. Ve finále s jarní štikou z Jablonce byla lepší. K těmto nesporným faktům není třeba víc dodávat.

Ještě na začátku celé sezony, tedy už na podzim, se dva nejlepší české týmy posledních let jasně odlišovaly tím, jakou přestupovou politiku a strategii zvolily na cestě za úspěchem. S nadsázkou to vyjádřil plzeňský majitel Adolf Šádek: „Jdeme na pražské tanky s klackem v ruce,“ řekl před výkopem. Na ty letenské „tanky“ stačily i klacky zlomené, na slavistické musela Viktorka přece jen přitlačit.

Jinými slovy, Plzeň sázela na hráče z tuzemských zdrojů, maximálně ze slovenských, pražské „tanky“ představovaly hráči typu Dannyho, Altintopa a dalších. Tento rozdíl ale už na konci sezony neplatí. Turecký exreprezentant skončil nadobro v propadlišti slavistických dějin, Dannyho minutáž na hřišti také klesá, podobně jsou na tom i další legionáři, kdysi přicházející s velkou pompou.

A jejich místo se dostávají čeští a taky slovenští hráči. Nejlepším cizincem v sešívaném dresu je nyní jistě Slovák Stoch, střeleckou muziku tvrdí Tecl, jenž při zdravotních problémech Milana Škody a ztrátě formy Necida vyrostl do jasné útočné jedničky.

Stručně řečeno, podzimní slavistické „tanky“ pomalu, ale jistě vyklízejí pozice v Edenu a jejich místo zaujímají čeští hráči. Ve finále proti Jablonci hrál vedle „polocizince“ Stocha ze zahraničních hráčů jen Ngadeu a Danny přišel na plac v 90. minutě.

Slavia se tak vydala „plzeňskou“ cestou. Až konec sezony a letní přestupní termín ukáží, zda v tomto trendu budou v Edenu pokračovat, ať už na přání exlibereckých sportovních šéfů či z důvodů mnohem pragmatičtějších, které se jednoduše nazývají finance.