Úspěchy Slavie a Trpišovského totální fotbal? Také návrat ke kořenům a k úspěšným jménům z podzimu

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Pražská Slavia se po nečekaných domácích dubnových ztrátách se Zlínem a Slováckem, které nejspíš znamenaly konec myšlenek na obhajobu titulu, nyní v květnu veze na vlně euforie. Porazila jasně ligového lídra z Plzně (2:0), ve středu v Mladé Boleslavi (3:1) získala zaslouženě po dlouhých šestnácti letech domácí pohár a ať už dopadne závěr HET ligy jakkoliv, sezona 2017/2018 nebude z jejího pohledu hodnocena jako nevydařená. Trofeje se počítají, zvlášť když se díky jejich zisku postupuje přímo do Evropské ligy (i když to je, jak už jsme několikrát psali, více zamotané).

Úspěchy Slavie a Trpišovského totální fotbal? Také návrat ke kořenům a k úspěšným jménům z podzimu

Všude nyní čtu, že tohle už je ten totální fotbal, který příznivcům Slavie v zimní přestávce sliboval trenér Jindřich Trpišovský. Pokud je za totální fotbal považováno to, že všichni na hřišti makají, vzorově presují a hrají aktivně, pak ano, jistě. Ovšem vzpomeňme si, že tento atraktivní fotbal měla hrát Slavia s poněkud jinými hráči. Již po vydařené závěrečné čtvrthodince s Olomoucí (3:1) se psalo o tom, že už je to ONO a pak přišly ztráty a trápení se Zlínem, v Liberci, se Slováckem, ale i v Brně a s Karvinou. Já bych řekl, že šlo spíše o návrat ke kořenům a sestavám či jménům z úspěšných podzimních zápasů. 

Zahraniční posily ano, doma jich moc není

Kolega Jan Hrabálek píše v jiném dnešním komentáři na téma „Slavia“ o tom, že drahé letní zahraniční posily červenobílé opouštějí a že se tedy klub vydal jinou, spíše domácí cestou. Já bych ale posilování z ciziny neopouštěl, jen bych dodal, že by ty posily měly být asi prověřenější a mladší, tedy perspektivnější. Protože i středeční boleslavské finále s Jabloncem mě přesvědčilo o tom, že doma žádné velké posily hledat nelze. Tolik zmiňovaný Trávník, o nějž prý mají v Edenu tak velký zájem? Ve středu těžký průměr! Je tohle opravdu hráč pro mužstvo s ambicemi jako má Slavia?

Ale zpět k té euforii z totálního fotbalu pod vedením Trpišovského. Po vítězném zápase s Plzní mladý přítel, kolega z deníku Sport Jan Podroužek mj. napsal: „Patří se říct, že Trpišovský mohl poprvé na jaře postavit skoro takovou sestavu, jako si sám vysnil. Tak, aby zároveň splňovala jeho herní záměr a byla účinná proti silným stránkám soupeře.“

Ideální sestavy v lednu a v květnu? Obří rozdíl

Skutečně? Nějako mi to nesedlo, tak jsem si našel Podroužkův článek z 22. ledna 2018 s názvem „Nová sestava Slavie? O místo bojují Ngadeu a Deli“. V něm se psalo třeba o tom, že Sýkora už nebude záložníkem, ale levým bekem. Že Ngadeu (a možná i Deli) přijde o své místo v sestavě.V ohrožení byl i Stoch. O Jugasovi s Frydrychem ani nemluvě, prvně jmenovaný byl neúspěšně zkoušen na pravém beku, mluvilo se o jejich odchodu z mužstva (hostování v Liberci?).

Podle Podroužka měla jarní sestava vypadal takto (varianta 4 – 2 – 3 – 1): Kolář – Bořil, Kúdela, Pokorný, Sýkora – Souček, Hušbauer - Van Buren, Danny, Zmrhal – Škoda. Nebo takto (varianta 3 – 5 – 2): Kolář – Kúdela, Deli, Pokorný – Bořil, Souček,Hušbauer, Danny, Sýkora – Škoda, Van Buren (Tecl?).

Ovšem tolik velebená sestava proti Plzni měla následujíc podobu: Kolář – Frydrych, Jugas, Ngadeu, Bořil – Hušbauer – Stoch, Sýkora, Hromada, Zmrhal – Tecl. Šest jiných jmen proti té ideální „lednové“.

Souček byl proti Plzni vykartován, když se do sestavy ve středu v pohárovém finále vrátil, nezdálo se, že by byl lepší než v sobotu Hromada, spíš naopak. Ale to je jen jedna věc. Ano, Tecl se při Škodově zranění dostal do velké formy a kapitána Slavie tak správně ze základní jedenáctky vytlačil.

Ovšem jinak? Žádné exliberecké posily Kúdela s Pokorným. Na stoperech Jugas a Ngadeu (Deli je zase zraněný, jinak by hrál rovněž), na pravém kraji obrany Frydrych. Sýkora nikoli na levém beku, ale jako tvořivý záložník. A v sestavě nechybí ani Stoch.

Tedy žádná revoluce, ale opravdu spíš návrat ke kořenům. Ostatně i sportovní ředitel Jan Nezmar v Dohránu Plus v ČT Sport uznal, že spolu s trenérem třeba nepočítali s tím, do jaké míry se francouzská herní přestávka projeví na Pokorného hře.

Jedním z poměrně nečekaných problémů, které by v Edenu neměly v současné euforii zapadnout, jsou výkony mladého brankáře Ondřeje Koláře, od něhož se také muselo čekat víc (zvlášť po jeho výborném podzimním vystoupení v Edenu ještě v libereckém dresu). Měl by evidentně zapracovat na vybíhání z brány při rozích a při centrech do šestnáctky a na malé vápno – inkasovaný gól ve finále MOL Cupu jde hlavně na jeho vrub (špatně vyběhl). Výšku na to, aby to zvládl, nepochybně má – 193 centimetrů.

První krok – poděkování Šilhavému a jeho realizačnímu týmu

Osobně proti Jindřichu Trpišovskému nic nemám – ostatně coby člen Fotbalové akademie jsem ho v anketě Trenér roku 2017 dal na třetí místo, hned za Jaroslava Šilhavého a Pavla Vrbu. Jeho zimní prohlášení o totálním fotbale a o velkých změnách mi ovšem, stejně jako řadě fanoušků, nepřišla zrovna jako šťastné. Ostatně to trefně zmínila v nedávném interview pro deník Sport i slávistická trenérská legenda František Cipro. Trpišovský si to možná ani neuvědomil, ale svými výroky nepřímo shazoval i práci a úspěchy svého předchůdce Jaroslava Šilhavého a jeho kolegů.

První krok k nápravě učinil Jindřich Trpišovský bezprostředně po vítězném pohárovém finále, kdy pro ČT řekl, že tenhle triumf patří i předchozímu realizačnímu týmu, který MOL Cupem úspěšně procházel na podzim. Sympatická slova a spolu s posledními výkony důležitý krok k nápravě vztahů s částí slávistické obce, která si navzdory nepříliš vydařenému podzimu Šilhavého práce v Edenu vážila.

A skutečnost, jak nový slávistický kouč v posledních týdnech tvoří sestavu, dokládá, že opravil i svůj původní názor na personální složení týmu.

Slavii se i na podzim dařilo s oporami, které porazily Plzeň

Ostatně dokumentují to i čtyři nejúspěšnější podzimní zápasy Šilhavého Slavie. Vezměme to postupně:

27. srpna 2017, ligová výhra 4:0 nad Mladou Boleslaví: v sestavě strůjci výhry nad Plzní Frydrych, Jugas, Ngadeu, Bořil (kompletní obrana v úplně stejném složení), dále Hušbauer, Zmrhal, v záloze střídal Sýkora.

17. září 2017, ligová výhra 2:0 nad Spartou: v sestavě Bořil, Jugas, Ngadeu, Hušbauer, Stoch, střídal Zmrhal.

28. září 2017, cenná remíza 1:1 na hřišti Astany v Evropské lize, v sestavě: Bořil, Jugas (na stoperu), Ngadeu, Sýkora (v záloze), Stoch, Zmrhal. střídal Hromada.

19. října 2017, cenná remíza 2:2 na hřišti Villarrealu v Evropské lize, v sestavě: Frydrych, Jugas, Sýkora (v záloze), Hromada, Zmrhal, střídali Bořil a Stoch.

Poznámka: Brankáře Koláře a útočníka Tecla Jaroslav Šilhavý stavět na podzim nemohl, protože byli v té době v Liberci, resp. v Jablonci. Z devíti dalších se ovšem v úspěšných podzimních sestavách vždy objevilo šest až sedm hráčů z mužstva, které v sobotu 5. května 2018 v Edenu porazilo Plzeň. Většinou na stejných či podobných postech.

Trenéra Trpišovského ctí, že na svých původních personálních přestavbách netrval příliš dlouho a když viděl, že se to s nimi nejde, vrátil se k osvědčeným jménům. V první dekádě měsíce května 2018 se mu to vyplatilo.