Jihlavský bek Schumacher: Tréninky Dortmundu? Klopp je superkouč. A Tuchel fotbalový génius!

Jihlavský bek Schumacher: Tréninky Dortmundu? Klopp je superkouč. A Tuchel fotbalový génius!
ROZHOVOR

Jak se proboha ocitnul v jihlavské Vysočině? Doteď hrál v jednom z největších evropských velkoklubů, německé Borussii Dortmund. Dlouhou dobu zastával roli kapitána, v dorostu hned dvakrát slavil titul pro ligového vítěze. Není proto divu, že hraje za reprezentační výběr do 20 let. A to je v zemi jako Německo, kde s výběrem talentů skutečně problém nemají, hned dvojnásobný úspěch!

Sen o Bundeslize ale nedávno vyměnil za malebnou českou krajinu, v zimě se upsal Jihlavě na dva a půl roku. Řeč je pochopitelně o 20letém krajním obránci Tillovi Schumacherovi, který v exkluzivním rozhovoru pro HATTRICK.cz a eFotbal.cz mluvil právě o důvodech, proč z Dortmundu utekl do české ligy nebo také o tom, jaké to bylo trénovat pod Jürgenem Kloppem či Thomasem Tuchelem!

Považujete přestup do Jihlavy za krok vpřed?

Ano, samozřejmě. V Německu jsem hrál čtvrtou ligu, tady v Česku hraju první. Je to velký krok kupředu.

První pokus v Česku přišel o pár týdnů dříve v druholigových Pardubicích. Jste rád, že jste teď v Jihlavě a ne v Pardubicích?

Myslím si, že slovo „rád“ není úplně přesné. Podle mě je práce Pardubic skvělá, velice se mi líbí jejich myšlenka hraní fotbalu. Ale Jihlava je v první lize, takže možnost hrát proti lepším týmům je tu daleko větší. Takže když mi Jihlava volala, nepotřeboval jsem mnoho času na rozmyšlenou. Jsem teď velmi hrdý na to, že jsem hráčem Vysočiny.

Měl jste během letošní zimy i jiné nabídky na přestup než z Česka?

Tohle je spíše otázka na mého agenta. Když jsem od něj poprvé slyšel myšlenku jít do Česka, staral jsem se pouze o tuhle nabídku a neohlížel jsem se za jinými týmy. A s Jihlavou jsme byli velice rychle na všem domluveni.

Jihlava měla skvělý start do jarní části sezony. Upřímně, čekal jste, že porazíte týmy jako je Slavia Praha nebo Viktoria Plzeň?

Nečekal jsem to, ale určitě jsem v to doufal. Ano, je to opravdu bláznivé, protože cítíte, že nikdo jiný do této chvíle týmu nevěřil. A po dvou výhrách si nás zapamatoval snad každý. Byly to pro mě opravdu velké zkušenosti.

Jak jste dosud spokojen s vašimi výkony a výkony celého týmu?

Nadmíru spokojen. Týmové výkony jsou neuvěřitelné. Nemůžu pochopit, proč tenhle tým udělal na podzim jenom deset bodů. V našem týmu vidím hráče se srdcem i s talentem. A moje výkony? Doteď byly celkem dobré. Myslím si ale, že dovedu hrát mnohem lépe. Doufám, že to všem ještě ve zbývajících třech kolech ukážu.

Jak byste ohodnotil kvalitu první ligy v Česku? Je tu velký rozdíl oproti fotbalu v Německu?

Fotbal v Německu je opravdu velice dobrý, je tam tolik skvělých hráčů. Nechci to srovnávat, ale nejlepší týmy z Česka by v Bundeslize hrály úplně v pohodě.

Vy sám jste v Česku šťastný? Chcete tu zůstat i nadále?

Jsem velice šťastný. V této krajině vidím svou budoucnost na několik dalších let dopředu. Všichni se ke mně chovají dobře a já jsem prostě jen vděčný za tu možnost, kterou jsem dostal.

Takže si dovedete představit, že v Jihlavě po sezoně zůstanete? Neočekáváte přestup do většího klubu?

Pochopitelně si dovedu představit, že zůstanu. Tenhle klub mi dal v zimě šanci přijít a hrát. Loajalita je velice důležitá součást mého života, takže změnu v létě neočekávám. Neznám přesné plány Vysočiny, ale koneckonců tu mám ještě další dva roky smlouvu. To je prakticky vše, co je důležité.

Necítíte zklamání z toho, že už nejste v Borussii Dortmund? Byl jste kapitán, vyhrál jste dva mládežnické tituly, ale stejně jste klub opustil…

Bylo to krásné období. Miluju ten klub, miluju to město a miluju i ty lidi v Dortmundu. Zároveň jsem však věděl, že pokud chci dlouhou a dobrou kariéru, jednoho dne budu muset klub změnit. Borussia je ale nesmírně obrovský klub, bylo velkým potěšením za něj hrát a vyhrávat tituly.

Kterého z těch titulů s dorosty U17 a U19 si ceníte více? Neděláte v tom rozdíly?

Ten první titul s U17 byl velmi speciální, protože jsme měli skvělý tým. Ta sezona byla výjimečná, myslím, že jsme tehdy zlomili několik rekordů. Všechno si prostě sedlo. Ale i ten titul s U19 byl neobyčejný. Tyhle věci v životě zůstávají.

Kdy přišlo to definitivní rozhodnutí, že Borussii Dortmund opustíte?

To, že potřebuji změnu, jsem najisto věděl od minulého léta. Jen jsem počkal na správnou nabídku a skvělou možnost pro sebe. A tu jsem našel v Jihlavě.

Pamatujete si ještě svůj první trénink s A-týmem Borussie?

Ano, to je něco, co nikdy nezapomenu. Přišel jsem domů ze školy a jen jsem odpočíval. Vtom mi zavolal můj trenér z týmu do 17 let. „Čau Tille, volal mi trenér áčka, měl bys dneska přijít na jejich trénink.“ Cítil jsem se neuvěřitelně, bylo to tak vzrušující. Tenkrát mi bylo teprve šestnáct.

Potkal jste se s trenérskými esy jako je Jürgen Klopp a Thomas Tuchel. Řekněte nám o nich trochu více. Máte na Kloppa skvělé vzpomínky?

Své první zkušenosti v A-týmu Dortmundu jsem sbíral právě pod trenérem Kloppem. Je to superkouč. Byl jsem velice smutný, když odešel do Liverpoolu, jeho tréninky mě vždycky hodně bavily. A trenér Tuchel? To je prostě fotbalový genius. Není nic, co by o fotbale nevěděl. Je výjimečný a jeho fotbalové pojetí je zkrátka perfektní.

Byl jste rovněž v kádru 32-členného týmu Borussie Dortmund pro letošní ročník Ligy mistrů! To musel být také skvělý pocit, nebo ne?

Byl to skvělý pocit. Ale na druhou stranu když nejste v tom týmu a jste napsaný pouze na papíře, v reálném životě to nijak necítíte.

V jednom z vašich rozhovorů jsem se dočetl, že Borussia byla take velice aktivní v oblasti migrantů v Německu. Jak konkrétně jim pomáhala?

Přiznám se, že nevím úplně všechno přesně, ale klub měl rozhodně mnoho programů na pomoc. Ale na všechny si již nevzpomenu.

A jaký je váš názor na migranty v Německu, potažmo u nás v Česku?

Když lidé potřebují pomoc, je naší prací jim pomoci. Když třeba vidíme fotky z měst v Sýrii… Vy i já bychom udělali to samé, snažili bychom se dostat do Evropy. Každá země by podle mého názoru měla migranty přijmout. Pomožme těm lidem!

Jihlavu, Borussii Dortmund i migraci dejme na chvíli stranou. Máte i pár startů za národní tým Německa do 18 let a do 20 let. Doufáte, že jednoho dne nastoupíte také za německý A-tým?

Hrát za svou zem je senzační. Miluju každou minutu na hřišti. Samozřejmě je to sen každého, hrát za seniorský národní tým, ale krok po kroku.

Teď má Vysočina doma Spartu Praha. Co od toho zápasu očekáváte? Je v silách Jihlavy zvítězit?

Je to samozřejmě možné! Chci vyhrát. Potřebujeme body a uděláme vše pro to, abychom Spartu porazili.

Bude Jihlava prvoligová i v následující sezoně 2018/19?

Bude! Bez žádných pochyb. My to dokážeme.

Obránci FC Vysočina Jihlava a německé reprezentace U20 Tillovi Schumacherovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.