Brno řeší samé otazníky: (první) ligu i Lužánky

MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Ponurá nálada panuje ve fotbalovém Brně. Zbrojovka se houpe nad prvoligovou „Macochou“, fanoušci ztrácejí víru i v to, že za Lužánkami bude v dohledné době stát nový stadion. Zatímco prvoligový otazník Zbrojovky bude vyřešen nejpozději příští sobotu, ten lužánecký se potáhne ještě hodně dlouho.

Brno řeší samé otazníky: (první) ligu i Lužánky

Souvisí záchrana první ligy se stadionem za Lužánkami? Přímo sice ne, ale existuje řada indicií a mechanismů, které jistou souvislost nabízejí. „Nehledím na to, je tam řada otazníků,“ dala by se vytrhnout z kontextu věta trenéra Zbrojovky Romana Pivarníka. Řekl ji v souvislosti s postavením jeho týmu v tabulce a hlavně s možností záchrany, která vede přes dvě vítězství ve dvou posledních kolech a čekání na souhru dalších výsledků. Proto ty otazníky.

Daleko větší interpunkční znaménka ale visí v otázce výstavby nového stadionu za Lužánkami. Schválně, zkuste si vygooglit něco o jeho možné stavbě. Z nekonečných odkazů na vás vyskočí třeba takový, z něhož cituji: „Doufám, že začátkem roku 2018 budeme moci začít s rekonstrukcí a v roce 2021 zde uvidíme první zápas,“ uvedl primátor Brna Petr Vokřál (53, ANO). Z aktuálních dokumentů vyplývá, že je to reálné. Hotovo by mělo být dokonce o rok dřív. Tolik citace z loňského roku.

No vida, a kde nic tu nic. Město Brno sice má snahu splnit přání a touhu fotbalových příznivců a postavit „Stadion, jaký Česko nevidělo“ (takový titulek měl článek v jednom periodiku před více než rokem), ale stále naráží a jeden a ten stejný problém. Tím jsou nemovitosti podnikatele Libora Procházky na pozemcích města Brna, za které podnikatel nechce peníze, ale jiný majetek. Brněnským éterem létají právnické pojmy jako rozhodčí řízení či rozhodčí soud, a taky více srozumitelné sumy v řádech desítek a stovek milionů korun. A jako kolorit pak politické třenice na radnici, kde někdo je pro, druhý proti, třetí neví.

Podstatné je, že záležitost stále nemá konec, stále se „nějak“ řeší. Čas utíká a do toho Zbrojovka padá do druhé ligy. Pokud se tak stane, budou na Srbskou jezdit kluby typu Varnsdorf či Táborsko, počty fanoušků v ochozech se budou čítat na stovky a nikoliv tisíce. A do toho přijde, hypoteticky vzato, hlasování na radnici, zda Brno potřebuje nový stadion za dvě miliardy pro třicet tisíc fanoušků.