Titul se vrací do Plzně! Jablonec zlomil Slavii ještě v prvním poločase, Brno sestupuje

Na programu 29. kola nejvyšší české soutěže jsme se mohli těšit hned na několik událostí. Plzeň po posledním zaváhání potvrdila nad Teplicemi roli favorita a může se radovat ze zisku titulu, Jablonec vrátil Slavii úder z finále poháru a potupil ji třemi góly ještě v první půlce, Lafatova domácí rozlučka skončila těsnou výhrou nad Olomoucí, i když on sám do zápasu zasáhnul až v šedesáté minutě, a pro Brno již nevede cesta zpět ze sestupového pásma.

Karviná v boji o udržení přivítala fotbalisty Baníku, před vlastními příznivci prakticky uzavřela zámek a vybojovala slibný bod, díky němuž může stále živit naději na záchranu. Hosté se v utkání trápili zejména v koncovce, za což mohla být na vině i absence kapitána Baroše, jenž po minulém duelu ještě nebyl zcela fit a nyní začal pouze na lavičce.

Prvním sestupujícím týmem je Zbrojovka Brno, jejíž utkání podobně jako v Karviné skončilo bezbrankovou remízou. Domácí si už kdysi stěžovali, že se trápí v koncovce a soupeři proti nim naopak promění všechno. V dnešním zápase se tato druhá část sice nepotvrdila, zato první ano. Oběma týmům chyběl klid v koncovce, ovšem hlavně dvě šance Acosty ani sázka na útočnou kartu v závěru střetnutí ze strany domácího celku ke změně skóre nevedly, což zanechává Zbrojovku před posledním kolem HET ligy osamocenou na poslední příčce.

Fotbalisté pražské Slávie jako by se ještě topili v jakési eufórii po finálové výhře právě nad Jabloncem v poměru 3:1, až zapomněli, že se jim to svěřenci Petra Rady pokusí vrátit. Hostům vyšel zejména první poločas, v němž po půlhodině hry bylo prakticky už rozhodnuto. Trenér Trpišovský se na nepříznivý stav skóre pokusil zareagovat dvojitým střídáním hned po poločase, sešívaní začali na branku soupeře pálit jednu střelu za druhou, ovšem veškerá snaha vedla pouze k mírné korekci skóre, o kterou se postaral v 83. minutě Jan Sýkora.

Plzni se proti Teplicím daří, což potvrdili i v dá se říct posledním klíčovém utkání sezony. Po špatném vstupu do jarní části stačila jediná výhra, díky níž může být vše špatné zapomenuto, neboť znamená zisk kýženého titulu. Domácí tým poslal do vedení po 24 minutách hry Krmenčík, jehož střelu chvíli po poločase doplnil Petržela. Hosté byli po celý zápas v pozičně i střelecky pozadu, avšak v 85. minutě se jim přeci jen podařilo zahrozit, když útočník Vaněček stanovil výsledek na celkových 2:1.

Rozlučka kapitána Davida Lafaty s domácími příznivci skočila těsným vítězstvím nad sousedem tabulky z Olomouce. Hostující celek se jen sporadicky dostával na půlku soupeře a navíc 38. minutě musel jít ještě do deseti, neboť přišel o faulujícího obránce Vepře, jenž si vykoledoval druhou žlutou kartu. Sparta početní výhody využila hned po změně stran, avšak poté již žádnou trefu i přes 29 střeleckých pokusů nepřidala. Letenští tak mají v posledním kole ještě šanci skončit na třetím místě, které by jim zaručilo přímou účast v Evropské lize. Lépe nakročeno k tomu ovšem má i díky výhře nad Slavií Jablonec.

Liberci stačila k udolání Bohemky jediná přesná trefa, kterou Severočeši sice napravili zaváhání z posledních zápasů, přesto jim to lepší než šesté místo už nevynese. Zápas, v němž bylo k vidění pouhých osm střeleckých pokusů, přičemž pět přišlo ze strany domácích, rozhodla branka z 61. minuty od Matěje Pulkraba.

HET liga - 29. kolo:

MFK Karviná - Baník Ostrava 0:0
ŽK:
52. Pavel Dreksa, 60. Lukáš Budínský, 61. Marek Janečka. Rozhodčí: K. Hrubeš - Blažej, Pospíšil
MFK Karviná: Martin Berkovec, Benjamin Čolić (80. Jan Štěrba), Pavel Dreksa, Marek Janečka, Jan Šisler (90. Eric Ramirez), Bojan Letić, Pavel Eismann, Filip Panák, Jan Kalabiška, Lukáš Budínský, Tomáš Wágner (68. Radek Voltr)
Baník Ostrava: Jan Laštůvka, Lukáš Pazdera, Václav Procházka, Jiří Fleišman, Martin Šindelář, Martin Fillo, Marek Hlinka, Robert Hrubý (90. Oleksandr Azackyj), Dyjan Carlos De Azevedo (71. Denis Granečný), Dame Diop, Tomáš Poznar (78. Milan Jirásek)

Zbrojovka Brno - Vysočina Jihlava 0:0
ŽK:
75. Ondřej Vintr, 79. Ladislav Krejčí - 44. Lukáš Zoubele. Rozhodčí: P. Franěk - Mokrusch, Hrabovský
Zbrojovka Brno: Dušan Melichárek, Francisco Gomes, Petr Pavlík, Lukáš Vraštil, Lukáš Kryštůfek, Jan Polák (70. Ondřej Vintr), Rafael Acosta, Miloš Kratochvíl, Ladislav Krejčí, Milan Lutonský (65. Musefiu Ashiru), Antonín Růsek (46. Konstantin Bazeljuk)
Vysočina Jihlava: Matej Rakovan, Petr Buchta, David Štěpánek, Till Schumacher, Lukáš Vaculík(44. Petr Tlustý), Kamso Mara, Jakub Fulnek, Jozef Urblík (78. Martin Nový), Lukáš Zoubele (87. Miroslav Keresteš), Pavel Dvořák, Dāvis Ikaunieks

1. FC Slovácko - Fastav Zlín 1:1 (1:0)
Branky: 26. Lukáš Sadílek - 78. Lukáš Železník (pen.)
ŽK: 78. Vlastimil Daníček, 88. Jiří Krejčí - 55. Ubong Ekpai, 59. Petr Jiráček, 65. Ondřej Bačo. Rozhodčí: E. Marek - Moláček, Kříž
1. FC Slovácko: Milan Heča, Jan Juroška, Tomáš Břečka, Jiří Krejčí, Petr Reinberk, Dominik Janošek (73. David Machalík), Vlastimil Daníček, Lukáš Sadílek, Jan Navrátil, Jakub Petr (85. Tomáš Zajíc), Filip Kubala
Fastav Zlín: Zdeněk Zlámal, Róbert Matejov, Ondřej Bačo, Zoran Gajić, Josef Hnaníček (66. Vukadin Vukadinović), Lukáš Bartošák, Petr Jiráček, Daniel Holzer (77. Adnan Džafić), Ubong Ekpai (89. Jonathan Bijimine), Ibrahima Benjamin Traoré, Lukáš Železník

Slavia Praha - FK Jablonec 1:3 (0:3)
Branky: 83. Jan Sýkora - 13. Jakub Považanec, 19. Jan Chramosta, 30. Michal Trávník
ŽK: 87. Jan Sýkora, 90. Jakub Hromada - 48. Jaroslav Zelený. Rozhodčí: P. Královec - Nádvorník, Hájek
Slavia Praha: Ondřej Kolář, Michal Frydrych, Jakub Jugas, Michael Ngadeu-Ngadjui, Jan Bořil, Tomáš Souček, Miroslav Stoch, Josef Hušbauer (75. Jakub Hromada), Jan Sýkora, Jaromír Zmrhal(46. Milan Škoda), Stanislav Tecl (46. Danny)
FK Jablonec: Vlastimil Hrubý, Tomáš Holeš, Luděk Pernica, David Lischka, Jaroslav Zelený, Michal Trávník, Tomáš Hübschman, Jakub Považanec (88. Jiří Piroch), Jan Chramosta (78. Matěj Hanousek), Martin Doležal, Vladimir Jovović (70. Vojtěch Kubista)

Viktoria Plzeň - FK Teplice 2:1 (1:0)
Branky: 24. Michael Krmenčík, 61. Milan Petržela - 85. David Vaněček II.
ŽK: 51. Radim Řezník - 64. Admir Ljevakovič, 73. Petr Kodeš. Rozhodčí: P. Julínek - Wilczek, Podaný
Viktoria Plzeň: Matúš Kozáčik, Radim Řezník, Roman Hubník, Milan Havel, Jan Kovařík, Milan Petržela (90+2. Ondřej Štursa), Tomáš Hořava, Patrik Hrošovský, Jan Kopic, Michael Krmenčík (82. Marek Bakoš), Tomáš Chorý (71. Daniel Kolář)
FK Teplice: Jakub Diviš, Tomáš Vondrášek, Pavel Čmovš, Jan Krob, Admir Ljevakovič, Petr Kodeš, Tomáš Kučera, Jakub Hora (81. Michal Šimeček), Daniel Trubač, Jan Rezek (62. Marek Červenka), David Vaněček II.

FK Mladá Boleslav - Dukla Praha 1:0 (1:0)
Branky: 22. Nikolaj Komličenko
ŽK: 64. Marek Matějovský, 90+2. Tomáš Fabián - 6. Ivan Ostojić, 32. Branislav Milošević, 87. Marek Hanousek, 89. Daniel Tetour. Rozhodčí: O. Ginzel - Arnošt, Melichar
FK Mladá Boleslav: Martin Polaček, Lukáš Pauschek, Matěj Chaluš, Laco Takács, Tomáš Fabián, Michal Hubínek, Jiří Valenta (46. Jiří Kateřiňák), Tiémoko Konaté (73. Tomáš Přikryl), Marek Matějovský, Tomáš Ladra, Nikolaj Komličenko (61. Lukáš Magera)
Dukla Praha: Matůš Hruška, Branislav Milošević, Ivan Ostojić, Martin Jiránek, Jakub Podaný, Lukáš Holík, Marek Hanousek, Frederik Bílovský (61. Daniel Tetour), Patrik Brandner (73. Štěpán Koreš), Jan Holenda, Néstor

Sparta Praha - Sigma Olomouc 1:0 (0:0)
Branka: 46. Josef Šural
ŽK: 59. Srdjan Plavšić, 74. Lukáš Štetina - 31. Michal Vepřek, 80. Václav Jemelka. ČK: 38. Michal Vepřek. Rozhodčí: R. Příhoda - Paták, Kubr
Sparta Praha: Florin Niţă, Lukáš Štetina, Costa Nhamoinesu, Ondřej Zahustel, Martin Frýdek, Jiří Kulhánek, Guelor Kanga, Srdjan Plavšić (86. Michal Sáček), Nicolae Stanciu (60. David Lafata), Josef Šural, Tal Ben Chaim (65. Bogdan Vătăjelu)
Sigma Olomouc: Miloš Buchta, Martin Hála, Uroš Radaković, Václav Jemelka, Michal Vepřek, Tomáš Zahradníček (62. Budge Manzia), David Houska, Jakub Plšek (74. Pavel Moulis), Lukáš Kalvach, Šimon Falta, Jakub Řezníček (46. Jiří Texl)

Slovan Liberec - Bohemians Praha 1905 1:0 (0:0)
Branka: 61. Matěj Pulkrab
ŽK: 41. Matěj Pulkrab, 49. Filip Havelka, 56. Petr Ševčík - 43. Josef Jindřišek. Rozhodčí: R. Dubravský - Dobrovolný, Dresler
Slovan Liberec: Filip Nguyen, Vladimír Coufal, Damjan Vukliševič, Taras Kačaraba, Jan Mikula, Tomáš Wiesner (68. Roman Potočný), Filip Havelka, Miloš Bosančić, Václav Pilař, Oscar Dorley (55. Petr Ševčík), Matěj Pulkrab (86. Daniel Bartl)
Bohemians Praha 1905: Tomáš Fryšták, Martin Dostál, Lukáš Hůlka, Jiří Bederka, Michal Švec(46. David Bartek), Martin Hašek, Josef Jindřišek (80. Michal Šmíd), Rudolf Reiter, Antonín Vaníček, Dominik Mašek, Benjamin Tetteh (72. Jakub Nečas)