Bayern skončil sezonu jen s jedním titulem. Půjde do drahých posil?

BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Tak tomu se říká střídání stráží. Jupp Heynckess, „kouzelný fotbalový dědeček“ z Mnichova se nerozloučil se svým Bayernem ziskem Německého poháru, ale trofej „přenechal“ Niko Kovačovi z Frankfurtu. Tomu kouči, který za pár týdnů usedne právě na lavičku německého mistra.

Bayern skončil sezonu jen s jedním titulem. Půjde do drahých posil?

Bayern ještě před měsícem snil o „triple“, když v bundesligovému titulu chtěl přidat trofej z Ligy mistrů a DFB Cup. Čáru přes rozpočet mu udělal napřed Real (se značnou podporou sudích) a nyní Frankfurt. Přesto nepovažují bossové Bayernu sezonu za špatnou.

„Jupp, Jupp, Jupp,“ skandovalo dobrých pět tisíc fanoušků na Mariánském náměstí v Mnichově při nedělním loučení s oblíbeným koučem. „Takovéto dny jsou krásné, ale už chci dál žít svůj poklidný život,“ loučil se dojatý 73 letý kouč, který byl na podzim vyrván z důchodcovského rytmu a převzal tým po Ancelottim.

Získal sice jednu jedinou trofej, ale tým pozvedl. Vtiskl mu tvář moderního totálního fotbalu, třeba výkon v semifinálové odvetě v Madridu, navzdory obří chybě gólmana Ulreicha a neodpískání dvou penalt, byl jedním z herních vrcholů týmu. „Sportovně jsme v sezoně rozhodně nezklamali,“ řekl na radnici při oslavách prezident UliHöness.

To je sice hezké a zřejmě i pravdivé, ale co bude dál. Končí éra milovaného trenéra Heynckese a přichází Niko Kovač, Chorvat, který v Bayernu hrál, ale jako trenér tu bude nováčkem. S velkým očekáváním. Herně by měl navázat na progres Juppa Heynckese, což by nemusel být až takový problém, neboť Kovače provázejí výborné reference. Druhý cíl bude rozšířit počet trofejí, které Bayern získal letos. To znamená více přinést než jednu.

A dostáváme se k tématu, které bude jistě rezonovat mnichovským a německým fotbalem i přes mistrovství světa. Bude potřeba současný kádr rozšířit, případně do něj přivézt nějakou velkou – a tudíž drahou – hvězdu? „Ne,“ odpověděl jasně Höness, „půjdeme do nové sezony s tím, co máme a Kovač musí ukázat, co v něm je,“ dodal. „Kdyby se něco naskytlo za 80 či 90 mega, musíme po tom skočit,“ řekl v jiném momentě v diskusi Karl Heinz Rummenigge, předseda představenstva klubu.

Za jistých okolností se mohou oba názory dvou bossů protnout. Proč by nemohl Kovač „dokazovat, co v něm je“ třeba s nějakou novou hvězdou. Na jedno však vezměte jed: Bayern se nebude pouštět do žádných finančních dostihů ve stylu arabských šejků z Paříže, Manchesteru či bonvivánských předsedů z Realu či Barcelony. Na to mají oba bossové dobře zakořeněné spořivé rysy německé povahy, která nepřipouští, aby se zbůhdarma vyhazovalo z okna, byť na to momentálně je.