Útočník Baníku Poznar: Titul Plzně? Člověk si říká, že u toho mohl být, ale ničeho nelituji

Útočník Baníku Poznar: Titul Plzně? Člověk si říká, že u toho mohl být, ale ničeho nelituji
ROZHOVOR

Společně s Lukášem Železníkem dlouhé roky tvořili nerozlučné duo, které se staralo o góly zlínského Fastavu. Nejprve ve druhé lize, pak v té první. Tamní rodák se po letech rozhodl pro novou výzvu, a tak zamířil do plzeňské Viktorie. Po úvodní nepříliš vydařené sezoně, kdy se prakticky nedostal do sestavy a nedal ani gól, vyslyšel nabídku Baníku Ostrava. A zatímco jeho spoluhráči o víkendu oslavili zisk mistrovského titulu, jeho čeká v sobotu souboj o všechno! Pomůže Baníku proti Brnu a zajistí mu tak úspěšnou záchranu? 

Řeč je pochopitelně o 29letém útočníkovi Tomáši Poznarovi, který v exkluzivním rozhovoru pro HATTRICK.cz a eFotbal.cz mluvil o letošní sezoně v Ostravě, ale nejen o ní. Došlo i na předchozí štaci v Plzni nebo na jeho skvostný výkon v roli gólmana!

Bezbrankovou remízu v Karviné vzhledem k průběhu zápasu berete? Nebo z toho měly být tři body?

Zrovna jsme měli video z utkání. Tam se potvrdilo to, co jsem si myslel ihned po skončení zápasu. Byli jsme lepší, měli jsme vyhrát. Hrálo se ale o hodně, takže i bod má svoji důležitost z hlediska tabulky, pořád držíme nesestupovou pozici.

Dovede Baník letošní sezonu do úspěšného konce a zachrání se v první lize?

Hodně si to přeji a myslím, že si za tím v posledních zápasech jdeme. Doufám, že po víkendu tomu tak bude.

Jak celkově hodnotíte tu letošní sezonu? Vzhledem k tristnímu podzimu máte před závěrečným kolem poměrně dobrou výchozí pozici pro záchranu.

Hodně lidí nás odepisovalo. Věřili snad už jen ryzí baníkovci, když jsme měli po zpackaném zápase s Duklou dvanáct bodů. Ale podařilo se pár zápasů vyhrát a rozhodne se až teď v posledním kole.

V čem je hlavní důvod toho zlepšení na jaře oproti podzimu? Mají v tom prsty především zimní posily v čele s Martinem Fillem?

Posily výrazně pozvedly kvalitu týmu. S příchodem nových trenérů přišel impuls, změnilo se pár věcí, ustálila se sestava. Pak i trochu se štěstím přišla výhra s Jihlavou a začali jsme sbírat body.

Když se na ten letošní ročník podíváte z individuálního hlediska, panuje spokojenost?

Na podzim se mi nepovedlo pár zápasů. Možná by to bylo lepší dát z některých šancí gól dřív, pak už hrála roli hlavně psychika, věděl jsem, že ani fandům se to nelíbí. I když jsem to chtěl zvrátit, trenér mi nevěřil. Přestože jsme prohráli několik zápasů za sebou, tak mě tam nedával. Pak přišel zápas s Karvinou, někdo se zranil a najednou jsem se trenérovi hodil. Hned z toho byl gól a výhra, to mi pomohlo, pak už výkony šly nahoru a jaro bylo herně slušné. Samozřejmě bych si přál lepší produktivitu, ale na druhou stranu jsem měl jinou pozici, když se vrátil Milan Baroš do sestavy. On byl hlavní střelec a já ten dříč kolem něj. Je to rozpolcené, mám radost, že jsem přečkal tu krizi, že jsem se na jaře herně zvedl, ale gólů bych si přál víc. Doufám, že se to zlepší.

V přípravě vám to střílelo, v generálce na jaro proti pražské Slavii jste skóroval hned dvakrát! Čím to, že se vám střelecká forma nepodařila přenést do soutěže?

V přípravě jsem dal čtyři góly, ale myslím, že až ten zápas se Slavií byl podařený. Pak byl gól se Slováckem, naše hra však nebyla dobrá. Po příchodu nových trenérů jsem měl jinou funkci, spíš jsem to hrál pro Baryho (Milan Baroš, pozn. red.), aby dával góly on. Pořád dokazuje, že to umí. I já jsem měl šance, je to evergreen. Chci dávat góly, je potřeba pořád pracovat na produktivitě.

Dal jste celkem tři branky, která z nich byla nejdůležitější? Ceníte si více té trefy v derby s Karvinou, nebo vyrovnávajícího gólu do sítě Liberce z předminulého kola?

Nejvíce mě těší asi ta první branka v Baníku. Znamenala výhru s Karvinou a skončila dlouhá série bez gólu, kterou mi předhazovalo čím dál více lidí.

Plzeň o víkendu oslavila mistrovský titul, již pátý v historii. Nemrzí vás trochu, že u toho nejste a namísto toho bojujete s Ostravou v lize o záchranu?

Mým snem bylo hrát nejvyšší soutěž, a když už jsem v ní byl, pomýšlel jsem, jak krásné by bylo jednou zvednout pohár pro mistra ligy. Zatím se mi to nepovedlo, ale Plzni to moc přeji. Samozřejmě si člověk řekne, že u toho mohl být, ale prostě nebyl. Mělo to tak být. Nelituji toho, že jsem v Baníku a hrajeme tam, kde hrajeme. Pevně věřím, že ligu zachráníme a následně budeme stoupat. Je to velký klub s ohromnou tradicí a s nejlepšími fanoušky v lize, jednoznačně.

Jaké máte zatím na Viktorku vzpomínky? Bylo to doposud z vaší strany úspěšné angažmá?

Poznal jsem úžasně fungující klub, zahrál si v Evropské lize a poznal skvělé spoluhráče a lidi kolem. Nemůžu na Plzeň říct jediné křivé slovo, ale bohužel se mi tam v minulé sezoně moc nedařilo.

Do Plzně jste přišel před dvěma lety z Fastavu Zlín, kde jste strávil podstatnou část své kariéry. Sledujete stále ještě jeho zápasy?

Stále ve Zlíně bydlím, klub sleduji, navíc taťka s přáteli chodí na každý zápas, pokud teda nehraje zároveň i Baník. Takže když tam je, mám ze zápasu report. A když Zlín hraje v televizi, tak nepohrdnu.

Vybavíte si nejhezčí moment z toho několikaletého působení na zlínské Letné?

Těch je mnoho. Povyprávět to všechno, tak je to článek jenom o tom. Ale vypíchnu první podzim v lize. Měli jsme výborně poskládané mužstvo, hodně rád na to vzpomínám.

Láká vás zahrát si ještě jednou někdy za rodný Zlín v nejvyšší soutěži?

Já tak daleko nepřemýšlím, ale každopádně nezapomínám na to, že je to klub, který mě vychoval. Třeba se někdy vrátím, jako třeba David Hubáček.

Záchrana ševců v nejvyšší soutěži je pro vás dobrou zprávou, byť Baník ji ještě jistou nemá a právě přes Zlín třeba mohla vést cesta?

Já takhle nepřemýšlím.

V létě roku 2013 jste měl vážně nakročeno k tehdejšímu prvoligovému nováčkovi ze Znojma, přestup ale kvůli zranění nevyšel. Jak se na to s odstupem času díváte?

Mělo to tak být. Já jsem si přál hrát ligu, dokonce jsem řekl, že s platem půjdu dolů. Měl jsem mít míň, než jsem bral v druholigovém Zlíně. Jsem rád, že to nevyšlo.

Náhradou byl tehdy nakonec přesun do slovenského Spartaku Trnava. Tam se vám líbilo?

Trnava byla hodně fajn, taky jsme měli výborný tým, fanoušci úžasní. Stavěl se nový stadion, vypadalo to skvěle. Vyhlídky byly velkolepé, ale nesedl jsem si s trenérem Jarábkem a šel jsem zpět do Zlína. Tento rok udělali po dlouhé době titul, za to jsem rád. Na Slovensku je to pro mě tým číslo jedna.

Jak je na tom česká liga v porovnání s tou slovenskou? Jsou si podobné, nebo v něčem cítíte velké rozdíly?

Už je to delší čas, co jsem tam byl. Ale pořád je česká liga o kus dál než slovenská, možná i díky tomu, že kvalitní slovenští hráči odchází do českých klubů.

Co vaše fotbalové začátky? Už od samého začátku jste věděl, že se stanete útočníkem a budete střílet góly?

Začínal jsem jako útočník. Pak v žácích a v mladším dorostu jsem hrál záložníka, následně jsem se vrátil zase na hrot a už mi to zůstalo. Hrál jsem o rok se staršími kluky v kategorii U19 a byl jsem tehdy třetí nejlepší střelec soutěže, tak tím jsem si tu pozici asi přikoval.

A post gólmana vás nelákal? Pamatuji si ještě na pohárový zápas s Kroměříží, kdy jste musel při rozstřelu zaskočit v bráně. Tenkrát jste tuším chytil hned tři penalty…

My jsme byli soutěživí a pořád se o něco hrálo, tak jsem na sebe párkrát rukavice dal a šel do brány. Hrály se hlavně penalty, pak jsem to prodal v tom poháru. V ten den mi to prostě vyšlo. Chytit tři penalty, poslední rozhodnout. To nejde snad ani vymyslet, na to nezapomenu. Perlička je, že tenkrát trénoval Kroměříž pan Bohumil Páník. Na jeho slova po zápase nezapomenu. Řekl mi: „Ty vole, ty si nás vyčapal, to jsem v životě neviděl. Běž si pro DVD ze zápasu, to budeš pouštět svým dětem.“

Jaké jsou vaše další plány? Chcete zůstat v Baníku, nebo se raději porvat o místo v útoku plzeňské Viktorie?

Další plány? Teď se dívám jen na zápas o víkendu s Brnem, pak se uvidí, co bude. Nechci spekulovat.

Co od soupeře v důležitém sobotním duelu čekáte? Zbrojovka Brno je už jistým sestupujícím a o nic nehraje, zato vy hrajete o všechno.

Těžko říct. Spíš se soustředíme na sebe, ať zápas vyhrajeme, nechceme nic podcenit.

Máte před posledním ligovým kolem s brněnskou Zbrojovkou nějaký vzkaz pro ostravské fanoušky?

Tohle ne úplně rád dělám, velkohubá prohlášení. Doufám, že se nám zápas povede a rozloučíme se s fanoušky pozitivně. Přece jen za celou sezónu si to zaslouží. Dělají lize nejlepší jméno.

Útočníkovi FC Baník Ostrava (na hostování z FC Viktoria Plzeň) Tomáši Poznarovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.