Polemika: Kolář nosnou oporou Slavie? Červenobílí potřebují jistého gólmana bez kiksů

Polemika: Kolář nosnou oporou Slavie? Červenobílí potřebují jistého gólmana bez kiksů
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

V hlavní čtvrteční analýze deníku Sport z pera Jana Podroužka se píše o tom, že mezi pět nosných opor vicemistrovské Slavie pro příští sezonu patří kromě Bořila, Součka, Stocha a Hušbauera i mladý, teprve třiadvacetiletý, brankář Ondřej Kolář. Na dvoustraně ve Sportu je vyobrazen na hlavní fotografii s popiskem „Ondřej Kolář si udělal v Edenu dobré jméno, pro další sezonu by měl být pevnou jedničkou.“ A s tím bych si dovolil polemizovat. Opravdu si udělal nadějný gólman, který v polovině ledna 2018 přišel z Liberce do Prahy za trenérem Jindřichem Trpišovským a sportovním ředitelem Janem Nezmarem za hodně vysokou částku 25 milionů korun, na jaře tak dobré jméno? Skutečně si to myslí většina slávistických příznivců? Nezůstal náhodou Kolář spíše za očekáváním?

O (ne)vychytávání nul

Ano, zaznamenal v sezoně 2017/2018 třináct nul (z toho sedm ve čtrnácti jarních duelech za Slavii, to je v každém druhém utkání), což je druhý nejlepší brankářský výsledek v HET lize, ale tohle není všechno. První totiž v této „disciplíně“ skončil s dokonce šestnácti nulami Kolářův předchůdce Jan Laštůvka, jenž za Slavii chytal na podzim a na jaře působil v Baníku Ostrava.

A přesto si znovu troufnu tvrdit, že pozice brankáře byla v sezoně 2017/2018 jak na podzim, tak na jaře jednou z největších slabin Slavie. A kdyby v brance červenobílých stál Jiří Pavlenka ve své formě z jara 2017, hráli by sešívaní o titul až do posledního kola a možná by ho i obhájili.

Ty nuly jsou krásné, ale za dobrou obranou a kvalitním mužstvem, jež soupeře k něčemu nepustí, se sbírají poměrně snadno. Kolikrát je termín „vychytal nulu“ přímo zavádějící a fakticky nesmyslný. Jak může brankář „vychytat nulu“, když na něj za celý zápas prakticky nejde přímá střela?

Opakované nezdary v těžkých zápasech

Důležité je to v klíčových zápasech se silnými soupeři. A tady nezkušený Ondřej Kolář, který do Slavie přišel s pouhým třiceti ligovými starty na kontě, (což je jedna jediná ligová sezona) opakovaně selhal.

Nepovedlo se mu derby na Spartě (3:3), kde dostal za první poločas tři góly, z nichž dva šly na jeho konto. To samé domácí ligový duel s Jabloncem (1:3), zase tři branky za úvodní půli, opět dvě z nich jdou na Kolářův vrub. Proti Plzni (2:0) v Edenu sice Ondřej žádný regulérní gól nepustil, ovšem jen díky tomu, že na něj Viktorka téměř vůbec nevystřelila. A když vystřelila, byl z toho gól, který naštěstí pro Slavii odvolal videorozhodčí, který si všiml, že padl z ofsajdu.

Finálový duel MOL Cupu s Jabloncem (3:1): za stavu 1:0 v první půli, kdy Slavia nad Jabloncem jasně dominovala, inkasoval Ondřej Kolář po své chybě při přetaženém centru soupeře velmi laciný gól na 1:1, který dostal do té doby zaskočené Severočechy znovu do hry. Nutno ovšem v této souvislosti připomenout, že za stavu 0:0 Kolář Slavii výrazně pomohl, když na něj po chybě defenzivy šel zcela volný Masopust.

Vyloženě pak svůj tým Kolář podržel v ligovém utkání v Mladé Boleslavi (3:0), hlavně pak na začátku druhé půle za stavu 1:0 pro Slavii, kdy „Bolka“ značně tlačila. Ale jinak? Nic moc navíc. Dva inkasované góly doma se Zlínem (1:2), totéž i s Karvinou (3:2). Doma s Olomoucí (3:1) ještě v 74. minutě slávisté prohrávali 0:1, když se Hála trefil Kolářovi mezi nohy.

Talent se potřebuje zlepšit

Nevím, nevím. Já bych si za 25 milionů představoval o něco víc a s tím „dobrým“ jménem bych to po jarní sezoně raději ještě nepřeháněl. Ondřej Kolář je jistě talentovaným gólmanem, který to může dotáhnout daleko. Ovšem musí na sobě tvrdě pracovat a získávat cenné zkušenosti. A zlepšit se. Třeba v chytání centrů a ve vybíhání, při jeho výšce 193 centimetrů by se mu to mělo podařit.

Že chytat umí, dokázal už na podzim roku 2017 v Edenu ještě v dresu Slovanu Liberec (2:1), kdy svým výkonem výrazně přispěl k nečekané výhře Severočechů a první ligové porážce Slavie pod vedením Jaroslava Šilhavého. Tím si asi i výrazně řekl o své budoucí angažmá v Edenu - a pomohl k němu vlastně i exliberecké dvojici Nezmar – Trpišovský.

Teď je ovšem otázkou, zda by ty zkušenosti měl Kolář sbírat v klubu, který chce vyhrávat tituly a hrát Ligu mistrů? Nebylo by lepší získávat ostruhy v HET lize na hostování, třeba znovu ve Slovanu Liberec? Toť otázka pro experty. Nebo se musí Kolář rychle zlepšit, a to i psychicky.

Záda mu jistí lidsky pohodová dvojka, skorojmenovec Přemysl Kovář. Ten ovšem, když dostal na podzim v Evropské lize příležitost, tak byl výrazně lepší než ve stejné soutěži Laštůvka. Troufnu si dokonce tvrdit, že kdyby Kovář chytal ve všech šesti duelech základní skupiny EL, tak by Slavia postoupla do jarní části a do play off.

V zásobě je slovenský talent Vantruba

Pak je ještě ve slávistické zásobě slovenský dorostenecký reprezentant, teprve dvacetiletý brankář z mistrovského Spartaku Trnava, Martin Vantruba, jenž by se měl v létě do Edenu vrátit. Ten přišel do Slavie ještě dřív než Kolář, už začátkem ledna 2018. Podepsal v Edenu smlouvu až do června 2022, ovšem vedení červenobílých ho ponechalo na jaře formou hostování v Trnavě.

Tam slavil titul, na jaře ale v bráně Spartaku začal dostávat příležitost jeho trnavský kolega Chudý. Podzimní část sezony 2017/2018 se však Vantrubovi vydařila, Spartak se i díky němu držel na vedoucí příčce slovenské ligy.

Ovšem i Vantruba je zatím „jen“ mladý talent.

V lednu se mluvilo o Polákovi

Když v lednu kvůli finančním požadavkům Liberce určitý čas vázl Kolářův příchod, začalo se v Edenu mluvit o osmadvacetiletém polském brankáři Grzegorzi Sandomierském, jenž naposledy hájil branku Cracovie Krakov. Velmi vysoký gólman (196 centimetrů) pobýval mj. na hostováních v Blackburnu či Dinamu Záhřeb, za polskou reprezentaci si na přelomu let 2010 a 2011 zachytal ve třech zápasech, jako náhradník byl na EURO 2012. V průběhu března 2018 ovšem v Krakově náhle skončil a stal se volným hráčem. Nyní je Sandomierski podle serveru transfermarkt.de ceněn na 400 000 eur, což není ani polovina částky, kterou stál Slavii Ondřej Kolář. Ovšem v jaké formě se zkušený Polák momentálně nachází, toť otázka pro experty a skauty.

Ať už ale bude za Slavii na podzim chytat kdokoliv, měl by mít mnohem stabilnější výkonnost než brankáři červenobílých v sezoně 2017/2018. Nuly jsou hezká věc, ale když pak gólman dostane dva školácké góly v derby, jsou rázem smazány.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.