Löw určil nominaci na MS. Kapitán osm měsíců nekopl do míče!

KOMENTÁŘ

Joachim Löw musí mít nervy ze železa. V pondělí, v den uzávěrky nominací, určil 23 členný kádr pro mistrovství světa. To ho samo o sobě ještě nepředurčuje k tomu, aby byl označen za muže bez nervů. Ale jedno jméno budí v jeho kádru velké vášně a velké diskuse. Nikoliv samotnou nominací, ale spíše určením kam s ním: na hřiště či jen na lavičku?

Löw určil nominaci na MS. Kapitán osm měsíců nekopl do míče!

Je to jméno Manuel Neuer. Jistě, nikdo v Německu nepochybuje, že je to vynikající brankář, absolutní světová špička, svým stylem připomínající „brankářské libero“. Teď jde o to, zda pro jeho charakteristiku lze použít přítomný čas, či spíše zabrousit do minulosti. O totiž Manuel Neuer od loňského září nestál v brance a mezi tyče se postavil až v sobotu při přípravě s Rakouskem.

Obhájci titulu mistra světa prohráli 1:2 a od německého tisku to schytali ze všech stran. Až na jednoho muže – Manuela Neuera. I přes dvě inkasované branky obstál, byl oporou, jako za starých časů. „Dlouhá pauza na něm nebyla znát, chytal výborně, měl skvělé reakce, jako dřív,“ chválil ho jako jediného po utkání s Rakouskem Löw.

Neuera trápily problémy se zlomeninou nártu, kterou si přivodil na tréninku Bayernu v září. Původně se se předpovídalo, že se vrátí začátkem ledna, ale léčení se komplikovalo. Navíc v brance Bayernu za něj slušně suploval Ulreich (tedy až na kiks na San Bernabeu v semifinále Ligy mistrů). Neuer neměl kam spěchat, doléčil se, teď je úplně zdráv. Pro absolutní jistotu ho JogiLöw poslal ještě v neděli po utkání s Rakouskem na magnetickou rezonanci do Bolzana. Výsledek? Nárt je stoprocentně v pořádku. S novináři ovšem Neuer nemluvil, uzavřel se do vlastní ulity mlčení. Tu prolomil až v pondělí těsně před polednem, kdy jako kapitán přišel na nominační tiskovku.

Po ní je jasno: Neuer bude nosit kapitánskou pásku a měl by být německou jedničkou pro mistrovství světa. I přesto, že osm měsíců pauzíroval, byl na operaci, léčil se a fotbal viděl jen v televizi nebo z tribuny.

Löw tak mezi tyčemi vsadil na jistotu předchozích 75 Neuerových startů v národním dresu, nyní ovšem bez herní praxe. Mimochodem už v Klagenfurtu před utkání s Rakouskem měl dlouhý pohovor s Marc-André ter Stegenem, který vždy kryl Neuerovi reprezentační záda. I v Rusku bude zase dvojka. Navzdory životní sezoně v Barceloně, v jejímž dresu vychytal 24 sezónních nul! A takového gólmana nechá Löw sedět jen na lavičce, pokud se nepřihodí něco mimořádného. Löw musí mít nervy ze železa, když se takhle rozhodne.

Před mistrovství světa v Brazílii dělala jedna německá agentura sociologický průzkum na téma, které povolání je v Německu nejtěžší a nejnáročnější na psychiku. Vyhrála kancléřka Angela Merkelová. Hned za ní skončil trenér fotbalové reprezentace Joachim Löw. Utekly čtyři roky a i bez průzkumu lze toto pořadí klidně zopakovat. Pro červen a červenec se ovšem Löw klidně může stát jedničkou tohoto žebříčku.