Iniesta je pro všechny idol, může si dělat co chce, říká Xabi Alonso

Iniesta je pro všechny idol, může si dělat co chce, říká Xabi Alonso

Legendární španělský záložník Andrés Iniesta opustil po sezóně po více než dvaceti letech Barcelonu a vydá se propagovat fotbal do vzdáleného Japonska. Xabi Alonso v rozhovoru pro Omnisport podotkl, že ať udělá Iniesta co udělá, vždy bude nedotknutelným idolem. Tato slova jsou od Alonsa překvapením, jelikož právě mezi bývalým záložníkem Realu Madrid a Iniestou se před deseti lety zrodil jeden z prvních sporů ve španělské reprezentaci mezi Španěly a Katalánci.

„Iniesta je pro všechny idol, může si dělat co chce, za všech okolností. Musím být vděčný za to, že jsem s ním mohl hrát, všude kam přijede, tam ho budou uctívat,“ prozradil Alonso Omnisportu. Iniesta přišel do Barcelony už jako dvanáctiletý kluk v roce 1996, do áčka katalánského velkoklubu se začal propracovávat v roce 2002.

Za šestnáctiletou kariéru v Barceloně stihl Iniesta odehrát 674 zápasů, ve kterých vstřelil 57 gólů a s týmem vyhrál několikrát Ligu mistrů, Copu del Rey i španělskou La Ligu. Ve Španělsku má ale Iniesta - stejně jako Gerard Piqué - mnoho kritiků, jelikož se několikrát veřejně vyslovil pro odtržení Katalánska od zbytku země, kvůli čemuž s Piquém několikrát uvažoval o ukončení kariéry ve španělské reprezentaci.

Xabi Alonso byl v dobách sporů mezi Španěly a Katalánci na opačné straně a vždy se vědělo, že se s Iniestou příliš nemají v lásce. O to přkevapivější jsou tato oslavná slova, která Alonso vyřkl na adresu Iniesty. Alonso je o tři roky starší než Iniesta a kariéru ukončil v Bayernu Mnichov už loni. Za bavorský klub tak během tří let odehrál 117 zápasů, ve kterých vstřelil 9 gólů. Společně s Iniestou pak slavil Alonso v roce 2010 triumf na mistrovství světa a v letech 2008 a 2012 na Euru.