Chovanec šéfem rozhodčích? Přijdou pak sudí o dotace z UEFA? Nebo to zaplatí Křetínský?

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY Jak známo, komise rozhodčích FAČR byla rozhodnutím výkonného výboru rozpuštěna, bývalý polský sudí Michal Listkiewicz po dvou letech ve funkci předsedy skončil. Jak potvrdilo i páteční setkání ligových klubů, za velkého kandidáta na jeho místo se nyní považuje bývalý internacionál a trenér Jozef Chovanec. Jeho šance zvyšuje, že se na jeho jméně v pátek překvapivě shodly Sparta, Slavia i Viktoria Plzeň. Jak ovšem napsal hned v pátek odpoledne na serveru Týden.cz kolega Stanislav Hrabě: „Má to však háček – Chovanec by neodpovídal požadavkům UEFA.“

Chovanec šéfem rozhodčích? Přijdou pak sudí o dotace z UEFA? Nebo to zaplatí Křetínský?

 

Na druhou stranu bývalý hráč, trenér a funkcionář Sparty by údajně nevadil ani předsedovi LFA (Ligové fotbalové asociace) Dušanu Svobodovi, ani vlivnému (zvlášť pokud jde o arbitry) místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi. Chtělo by to však výjimku, která může český fotbal stát evropské peníze, resp. dotace na činnost, výchovu, vzdělávání a semináře sudích, jež jednotlivým národním svazům posílá UEFA. Tu by ale prý mohl někdo velkoryse uhradit, podobně jako Listkiewiczův plat v druhém roce jeho českého působení sponzorovala partnerská Fortuna. Údajně se v pátek mělo hovořit o tom, že by tím ochotným sponzorem prý mohl být majitel Sparty Daniel Křetínský. Oficiálně tuto spekulaci ovšem nikdo nepotvrdil.  

Příkladem Luděk Macela

„V konvenci rozhodčích, k níž se připojila i FAČR, se jasně stanoví, že kromě jiných závazných požadavků musí být šéf této stěžejní komise specialista, tedy bývalý rozhodčí. Jozef Chovanec se v česko(slovenském) fotbale představil v mnoho podobách - vynikající fotbalista, docela výsledkově úspěšný trenér, GSM (generální sportovní manažer) ve Spartě, s píšťalkou ho snad však nikdo neviděl. Přitom to je zásadní podmínka, aby mohl komisi rozhodčích převzít,“ napsal v pátek pro Týden.cz Stanislav Hrabě.

Všechno se dá přechytračit a obejít, na to jsme v českých fotbalových končinách zvyklí. Ostatně nápad zlegalizovat ve funkci šéfa komise rozhodčích bývalého generálního sekretáře ČMFS a olympijského vítěze 1980 Luďka Macelu už tu byl. Stačilo, aby si odpískal několik zápasů v nižší soutěži, byl mu vystaven průkaz rozhodčího... a už se stal odborně zdatným. A nařízení UEFA vyhověl. Jestli chce tímto způsobem FAČR postupovat, záleží pouze na jejím rozhodnutí. Jen je nutno upozornit, že Dagmar Damková, partnerka šedé eminence českého fotbalu Romana Berbra, je členkou komise rozhodčích UEFA a takovou poťouchlost by neměla už jen z tohoto titulu schvalovat, natož podporovat,“ dodal v pátek Hrabě.

 Chovanec by určitě s píšťalkou „nešaškoval“

Osobně si nemyslím, že by se Jozef Chovanec, i když si to třeba někdo z jeho podporovatelů myslí a doufá v to, stal něčí loutkou. Ani se nedomnívám, že by coby bývalý sparťan nějak ve své funkci stranil letenskému klubu. A stejně tak si nemyslím, že by začal někde v nižších soutěžích „šaškovat“ s píšťalkou, aby předpisům UEFA na poslední chvíli vyhověl. Na to ho dobře znám a respektuji ho jako osobnost s vlastním názorem.

 „UEFA by bývalého internacionála v čele komise rozhodčích FAČR vzala na vědomí, ale zastavila by pro Česko pravidelnou finanční pomoc, kterou podporuje činnost, vzdělávání, výchovu či semináře a kempy rozhodčích v jednotlivých členských zemích. O tyhle evropské peníze by FAČR přišla. Ovšem v pátek při setkání klubů měla údajně zaznít myšlenka, že by tuto ztrátu mohl prý saturovat majitel Sparty Daniel Křetínský,“ tvrdí informovaný zdroj efotbalu.cz, který je s průběhem pátečního jednání českých ligových klubů obeznámen. Těžko říci, zda se tak opravdu může stát a zda tuto spekulaci někdo potvrdí či může potvrdit.

Pokud jde o samotného Chovance, ten by se podle našich informací této ostře sledované funkci údajně nebránil.

Nová komise rozhodčích by pak mohla vypadat následovně: předseda: Jozef Chovanec, členové za ligu: Radek Příhoda (i o něm se mluvilo jako o možném předsedovi komise), Roman Hrubeš (videoprojekt), člen za FAČR: Martin Wilczek, další členové: Petr Mlsna (také o tomto náměstkovi ministra vnitra se mluví jako o možném předsedovi komise, limitují ho však politické funkce a spekulace o příštím ministerském postu), Patrik Filípek, Petr Mareš.

Rozhodne se 28. června

Ligový výbor se má kvůli této záležitosti sejít znovu v pondělí 18. června, ve čtvrtek 21. června pak bude jednat širší ligové grémium. Ve čtvrtek 28. června potom o složení komise a jejím předsedovi definitivně rozhodne výkonný výbor FAČR.

Podle všeho jde o ještě větší boj než o komory, stanovy a volbu předsedy FAČR. V Česku je ten, kdo ovládá komisi rozhodčích, stále považován za nejsilnějšího. Bohužel. Ovládat by ji totiž neměl nikdo.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK