Zbrojovka vzpomínala na titul z roku 1978. A co následníci trůnu?

MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

V pondělí zahájila brněnská Zbrojovka přípravu na novou sezonu. Bohužel pro ni druholigovou. O den později si slavní předchůdci připomněli přesně na den čtyřicet let od doby, kdy vybojovali jediný titul mistra republiky pro druhé největší město v republice. Tak v těchto dnech vyznívá kontrast fotbalu v Brně.

Zbrojovka vzpomínala na titul z roku 1978. A co následníci trůnu?

 

Úterní setkání bylo nádherné, na jedné straně nostalgické, na druhé straně optimistické, veselé, prostě takové, jaká byla celá parta zbrojováků ze sedmdesátých let minulého století. „Myšlenka na tento sraz se zrodila na pohřbu Pepíka Pešiceho, kdy jsme se rozhodli se všichni potkat. Zvolili jsme termín 12. června, což je přesně čtyřicet let od našeho vítězství 1:0 v Trnavě, které rozhodlo kolo před koncem o našem titulu,“ povídal trojici novinářů ze skoro stejné věkové kategorie Karel Jarůšek. I jemu zbělaly vlasy, i on má o nějaké kilečko navíc, ale vzpomínky, ty zůstaly. „Ty z hlavy nikdy nevyprchají,“ usmívá se a sype z rukávu historky, jak cestou z Trnavy „vybílili“ snad všechny benzinové pumpy, jak jejich autobus projížděl centrem Brna v pěší zóně za tichého přihlížení tehdejší veřejné bezpečnosti. A taky jak končili v jednom nočním podniku, za nimiž se zavřely dveře i při povídání, neboť historky z baru nikdy nespatřily světlo světa.

V areálu Cola Transu v Holáskách, který vlastní opora tehdejšího třetiligového béčka Zbrojovky Pavel Bárta, se sešli skoro všichni aktéři. „Kdyby nebylo kvalitní béčko, nikdy byste mistři nebyli,“ špičkoval své slavnější kamarády Pavel Bárta. A měl koho. Přišel samozřejmě Karel Kroupa, Zbrojovák století. „Dal každou sezonu kolem patnácti branek, to byla střelecká jistota,“ popisoval ho dnes Karel Jarůšek a ukázal tak na jednoho z hlavních strůjců titulu. Pozdravit své někdejší spoluhráče přišli i Slováci Ivan Hrdlička a Štefan Horný, byť u titulu přímo nebyli. Ruce si podali i třeba stoper Karel Dvořák s Rosťou Václavíčkem, záložník Víťa Kotásek a Kroupova „servisní“ křídla Janečka s Kopencem.

Dvě legendy už bohužel na setkání přijít nemohly, dívaly se na své kamarády shora. Trenér Masopust a Josef Pešice už nejsou mezi živými. „Pan Masopust byl obrovskou osobností, dokázal nás stmelit, vytvořit partu a hlavně nám na hřišti ukázat, co uměl a co po nás chce. To jsme fakt valili oči,“ vzpomíná na fotbalovou legendu. A Pešice? „Kdyby tady zůstal déle, tak jsem přesvědčen, že jsme vyhráli těch titulů více než jeden,“ ohodnotil loni zesnulého parťáka ze zálohy Jarůšek.

To totiž bylo v době, kdy pro Brno nebyla Sparta, Slavia a natož Plzeň vážným soupeřem. Hezky se na to vzpomíná, ale o to smutnější je současná realita. Čtyřicet let po titulu se v Brně hraje jen druhá liga. Jak dlouho? A dožije se ještě tato zlatá generace z roku 78 svých mistrovských následníků? Těžko…