Kdo bude hrát místo Olympie FNL? Vltavín, kolem něhož se prý točí Křetínský, to asi nebude. Vítkovice?

Kdo bude hrát místo Olympie FNL? Vltavín, kolem něhož se prý točí Křetínský, to asi nebude. Vítkovice?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Jak známo, pražská (dříve královéhradecká) druholigová Olympia se rozhodla spojit s Radotínem, soustředit se i na mládežnické celky a pod novým názvem Olympia Radotín hrát v sezoně 2018/2019 pouze třetí nejvyšší soutěž, tedy ČFL. Kdo však místo ní? Jak známo z druhé ligy, tedy z FNL, spadly patnácté Vítkovice a šestnáctý Frýdek-Místek. Místo nich bych měly do FNL postoupit vítězové ČFL, tedy Chrudim, a MSFL, tedy Prostějov.

Jelikož z FNL odstupuje český tým, přechází právo startu ve FNL na druhý celek z ČFL, tedy FK Loko Vltavín Praha 1898, působící v pražských Holešovicích v oblasti Manin. Ten si už druhou nejvyšší soutěž jednou vyzkoušel v sezoně 2013/2014, skončil však na posledním šestnáctém sestupovém místě a od té doby čtyři roky opět působí v ČFL.

Podle našich informací letos ve Vltavínu o postupu do druhé nejvyšší soutěže uvažovali. Ovšem podle dobře informovaných zdrojů měl prý údajně o koupi tohoto klubu projevit zájem majitel Sparty Daniel Křetínský. „A Křetínský podle všeho zájem o druhou ligu nemá. Naopak by rád do Holešovic přemístil svůj čerstvě mistrovský tým žen Sparty, který čeká Liga mistryň,“ tvrdí zdroj efotbalu.cz.

Jak známo, Pražská teplárenská, kterou Daniel Křetínský rovněž vlastní, bývala tradičním sponzorem Vltavínu. Na tomto holešovickém stadionu ostatně hrávala své přípravné zápasy i turnaje Sparty.

Napodobí v Holešovicích projekt z Letné?

Zajímavé je, že už nyní hned vedle sportovního areálu Loko Vltavín vzniká nový developerský projekt Vivus Argentinská.

A v září MČ Praha 7 kývla Křetínskému na hotel vedle letenského stadionu Sparty. Jako loni informovaly lidovky.cz. velkorysý hotel chce firma AC Real Estate, kde v křesle předsedy představenstva sedí Daniel Křetínský, vměstnat na stávající tréninkové hřiště Sparty. Stavba by se tak octla v sevření fotbalového stadionu, železniční trati vedoucí na Kladno, vjezdu do Bubenečského tunelu a hlavního letenského tahu představovaného ulicí Milady Horákové. Vedle sídla nejslavnějšího českého klubu by se tak hotel stal jednou z dominant Letné.

Že by se něco podobného do budoucna chystalo i v areálu Loko Vltavín, kde je místa dost? A kromě bývalé , již zbourané fotbalové hospody Lokáda je zde třeba bývalé venkovní hřiště na volejbal i s ochozy, kde se ještě v 50. letech minulého století hrály pod širým nebem některé zápasy volejbalového mistrovství světa? Kdoví. Mimo jiné - návrh nového Metropolitního plánu hlavního města Prahy byl nedávno zveřejněn, připomínkovat jej lze od konce června 2018.

Zachrání se Vítkovice administrativně jako loni Frýdek-Místek?

Zpět k fotbalu a náhradnímu postupu do FNL. Po Vltavín by přicházely v úvahu v ČFL třetí Zápy, ovšem tam postup také - i kvůli stadionu a licenci - nepřipadá v úvahu. Pak jsou tu čtvrté Domažlice, kde by to takhle narychlo bylo asi také těžké.

No a potom už by byla na řadě Morava, tedy nejlepší celky z MSFL – druhé je Velké Meziříčí, třetí Líšeň, čtvrtá Kroměříž. Druhé Velké Meziříčí a třetí brněnská Líšeň by podle našich informací zájem o postup měly. Jenže, budou asi čelit potížím a administrativním překážkám kolem vypsání a včasného přihlášení se do licenčního řízení.

Takže co? „Podle mých informací existuje docela značný tlak a zájem na tom, aby nikdo z ČFL ani z MSFL licenci pro druhou nejvyšší soutěž nezískal a aby se v ní udržely patnácté Vítkovice,“ tvrdí zdroj efotbalu.cz. Ostatně přesně takto se loni ve FNL udržel Frýdek-Místek, který měl původně také sestoupit. Letos Frýdečtí skončili ve druhé lize jasně poslední se šestibodovou ztrátou na nesestupové místo…

Ze sportovního a diváckého hlediska je tento způsob opakovaně umělého „uzavírání“ druhé profesionální soutěže v Česku vskutku nešťastný. Doufejme, že to zodpovědní lidé ve FAČR včas pochopí.

FNL - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.