Zlato pro Messiho? Je potřeba větší klid i pomoc od spoluhráčů

Zlato pro Messiho? Je potřeba větší klid i pomoc od spoluhráčů
KOMENTÁŘ

Lionel Messi versus Cristiano Ronaldo. Dva dlouhodobě nejlepší hráči světa, dva nejčastěji srovnávaní fotbalisté. Po prvním odehraném utkání na světovém šampionátu v Rusku má více důvodů k radosti druhý jmenovaný. 

Úřadující mistři Evropy z Portugalska sice stejně jako vicemistři světa z Argentiny hned na úvod ztratili body, ale zatímco Evropané remizovali v nádherném utkání 3:3 se Španělskem, Jihoameričané hráli nerozhodně s důrazným celkem Islandu (1:1). A rozdílné bylo i vystoupení dvou největších hvězd - Messiho a Ronalda.

Portugalský sniper z Realu Madrid zaznamenal jako nejstarší hráč v historii světových šampionátů hattrick a držel i herně vysoko prapor svého týmu, Messimu jakoby tlak na jeho osobu a touha vyrovnat se slavnému krajanovi Diegu Maradonovi, který dosáhl na titul mistra světa před dvaatřiceti lety, svazovaly nohy.

Argentina sice měla po celý zápas sice více ze hry i územní převahu, hráč s číslem deset na zádech měl míč často u nohy, ale často marně vymýšlel recept na dobře fungující obranu soupeře. A když už se dokázal dostat přes několik protihráčů až k přesné střele, vstoupil mu do dráhy rány jeho spoluhráč Elver Banega, což psychiku rozhodně neposílí. Vše pak vyvrcholilo neproměněnou penaltou, kterou Messimu zlikvidoval islandský brankář Hannes Halldorsson.

Pokud bude chtít šikovný levák skutečně dotáhnout svou reprezentaci na turnaji až do úspěšného finále, bude se muset odprostit od tlaku okolí a soustředit se jen na hru, góly a přihrávky jako v Barceloně. A také bude potřebovat větší pomoc od spoluhráčů.

Ano, Messi je individuálně skvěle vybavený hráč, ale i on je jenom člověk a nedokáže na trávníku zázraky. Systém, když nevíš, co s míčem, nahraj Messimu, pravděpodobně nebude moc účinný ani v dalších zápasech.

Přitom argentinská reprezentace rozhodně není týmem jednoho hráče. Má ve svém středu hvězdy jako Angela Di Mariu z Paris Saint Germain či Sergia Agüera z Manchesteru City, na lavičce pak čekají na svou šanci Gonzalo Higuain z Juventusu Turín či jeho spoluhráč Paulo Dybala.

Stačí jen jediné: správně využít přednosti všech, a ne jenom nejslavnějšího jednotlivce. Další boží ruka nebo úžasné sólo přes půlku hřiště? Podobné úkazy jako ve čtvrtfinále mistrovství světa 1986 se už s největší pravděpodobností opakovat nebudou. Ne vinou Messiho individuálních kvalit (o nich nelze pochybovat), ale kvůli větší taktické vyzrálosti soupeřů.