Belgie na úvod porazila Panamu, slaví i Švédsko a Anglie

Skvělý vstup do šampionátu mají za sebou fotbalisté Belgie, Švédska i Anglie. Základní skupiny nám zatím ukazují, že žádný zápas nebude jednoduchý, a to také platilo i dnes. Pro reprezentanty ze země, jež je přezdívána kolébkou fotbalu, to byl doslova křest ohňem.

Hořký příběh se šťastným koncem. Asi tak bychom mohli shrnout zápas mezi Tuniskem a Anglií z pohledu příznivců druhého jmenovaného celku. Angličané po celý průběh zápasu tvrdě bušili do vrat, ale ta prorazit nemohli. Jejich počet zahozených šancí by se dal nazvat až trestuhodným, podobně jako Walkerův zkrat ve vlastním vápně, po němž byl nařízen pokutový kop. I tak se ale našel člověk, který vystoupil z řady a vzal celou úlohu mužstva na sebe. Tím člověkem nebyl nikdo jiný než kapitán Harry Kane, jenž po dvou hlavičkách, přičemž ta druhá přišla až v nastaveném čase, zvrátil průběh zápasu na svou stranu. Tunisku tak zbyly jen oči pro pláč, ovšem s podobnými chybami v obraně mohli být jenom rádi za neschopnost Angličanů, což se jim nakonec nepodařilo zužitkovat.

Belgie byla v utkání s Panamou jednoznačně aktivnějším týmem, ale veškerá její ofenzivní snaha nenesla v prvním poločase žádné ovoce. Střely Hazarda i Mertense jen těsně míjely svůj cíl a když už jej přeci jenom zasáhnout mohly, proti byl brankář Jaime Penendo. Na postupně narůstající tlak se rozhodl zareagovat o poločase trenér Rudých ďáblů Roberto Martínez, jehož slova pečlivě poslouchal právě Dries Mertens, který dvě minuty po změně stran otevřel skóre zápasu. Po jeho stopách se o dvacet minut později rozhold jít i útočník Manchesteru United Romelu Lukaku, na němž bylo po celý zápas cítit, jak moc chce dát gól, až se mu to nakonec povedlo. A to rovnou dvakrát v šestiminutovém intervalu. Urostlý belgický kanonýr svým dobrým výběrem místa do branky usměrnil jak De Bruynův centr, tak i Hazardovu přihrávku, čímž stanovil skóre na výsledných 3:0.

Co se aktivity na hřišti týče, Korejská republika předvedla se Švédskem poměrně vyrovnaný souboj, kterému jenom scházela lepší finální fáze. I tak se ale tým z Evropy nedal a hbitým nohám soupeře čelil poměrně s přehledem. Největší šance pro Švédsko přišla v dvacáté minutě hry, když se k míči uvnitř malého vápna dostal Marcus Berg, jehož střelu reflexivně chytil brankář Hyun-Woo Cho. Ten stejný hráč byl i u dalších příležitostí svého týmu, ovšem jeho hlavičky svůj cíl nenašly. Změna stavu přišla až ve druhém poločase, a to díky pokutovému kopu, u kterého muselo opět zasahovat video, ovšem situace nebyla tak sporná, jako tomu bylo u ostatních zákroků na turnaji. Min-Woo Kim neohrabaným skluzem přerušil akci soupeře a Andreas Granqvist následně z bílého puntíku poslal svůj tým do vedení. Tato jediná branka nakonec také znamenala i zisk tří bodů.

MS - základní skupiny:

Tunisko - Anglie 1:2 (1:1)
Branky: 35. Ferjani Sassi (pen.) - 11. Harry Kane, 90+1. Harry Kane
ŽK: 33. Kyle Walker
Rozhodčí: Wilmar Roldán, Alexander Guzmán, Cristian De La Cruz (vš. Kolumbie)
Tunisko: Mouez Hassen (16. Farouk Ben Mustapha), Yassine Meriah, Syam Ben Youssef, Dylan Bronn, Ali Maâloul, Ellyes Skhiri, Anice Badri, Ferjani Sassi, Fakhreddine Ben Youssef, Wahbi Khazri (85. Saber Khalifa), Naïm Sliti (73. Mohamed Ben Amor)
Anglie: Jordan Pickford, Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire, Kieran Trippier, Dele Alli (80. Ruben Loftus-Cheek), Jordan Henderson, Jesse Lingard (90+3. Eric Dier), Ashley Young, Raheem Sterling (68. Marcus Rashford), Harry Kane

Belgie - Panama 3:0 (0:0)
Branky: 47. Dries Mertens, 69. Romelu Lukaku, 75. Romelu Lukaku
ŽK: 14. Thomas Meunier, 59. Jan Vertonghen, 88. Kevin De Bruyne - 18. Éric Davis, 49. Armando Cooper, 51. Michael Murillo, 57. Anibal Godoy
Rozhodčí: Jany Sikazwe (Zambie), Jerson Dos Santos (Anglie), Zakhele Siwela (Jihoafrická rep.)
Belgie: Thibaut Courtois, Toby Alderweireld, Dedryck Boyata, Jan Vertonghen, Thomas Meunier, Kevin De Bruyne, Axel Witsel (90. Nacer Chadli), Yannick Carrasco (74. Mousa Dembélé), Dries Mertens (83. Thorgan Hazard), Romelu Lukaku, Eden Hazard
Panama: Jaime Penedo, Michael Murillo, Román Torres, Fidel Escobar, Éric Davis, Gabriel Gómez, Edgar Bárcenas (63. Gabriel Torres), Armando Cooper, Anibal Godoy, José Luis Rodríguez (63. Ismael Díaz), Blas Pérez (73. Luis Tejada)

Švédsko - Korejská republika 1:0 (0:0)
Branky: 65. Andreas Granqvist (pen.)
ŽK: 61. Victor Claesson - 13. Shin-wook Kim, 55. Hee-chan Hwang
Rozhodčí: Joel Aguilar, Juan Zumba (oba Salvador), Juan Carlos Mora Araya (Kostarika)
Švédsko: Robin Olsen, Ludwig Augustinsson, Andreas Granqvist, Pontus Jansson, Mikael Lustig, Victor Claesson, Sebastian Larsson (81. Gustav Svensson), Albin Ekdal (71. Oscar Hiljemark), Emil Forsberg, Ola Toivonen (77. Isaac Thelin), Marcus Berg
Korejská republika: Hyun-woo Cho, Yong Lee, Hyun-soo Jang, Young-gwon Kim, Joo-ho Park(28. Min-woo Kim), Jae-sung Lee, Sung-yueng Ki, Ja-cheol Koo (73. Seung-woo Lee), Hee-chan Hwang, Shin-wook Kim (66. Woo-young Jung), Heung-min Son