Odsouzený podvodník Ronaldo je na MS zatím lepší než Messi. I na vězeňské měsíce vede 24:21!

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Po prvním kole MS 2018 v Rusku, tedy bez zápasů poslední skupiny H, se dá zopakovat to, co už v pondělí napsal kolega Tomáš Benda. Totiž, že evropské týmy na šampionátu zatím vítězí, resp. neprohrávají, jedinou výjimkou, která toto pravidlo potvrzuje, je senzační porážka úřadujících mistrů světa Němců s Mexikem (0:1). Jinak nejčastějším výsledkem bylo 1:0, jehož bylo dosaženo v šesti ze čtrnácti duelů, tedy téměř v polovině. A také se v Rusku kope hodně penalt, ovšem mělo by se jich zahrávat ještě více, kdyby se více a lépe využíval systém VAR (videorozhodčích).

Odsouzený podvodník Ronaldo je na MS zatím lepší než Messi. I na vězeňské měsíce vede 24:21!

Jinak hvězdný Portugalec Cristiano Ronaldo svým hattrickem v derby se Španělském (3:3) zatím zcela zastínil hvězdného Argentince Messiho, jenž v duelu s Islandem (1:1) neproměnil ani pokutový kop, i hvězdného Brazilce Neymara, který se ve střetnutí se Švýcarskem (1:1) spíše válel na zemi a protestoval. Ostatně Ronaldo oba dva jasně porazil i v souboji daňových podvodníků. Nad Messim vyhrál v počtu „vězeňských“ měsíců 24:21!

Vezměme si sobotní deník Sport. Na titulní straně se po utkání Portugalců se Španěly obří vyjímá obří titulek: „RONALDO JE GÉNIUS!“ A pod ním slova a věty: „Výjimečný. Geniální. Na hlavu Cristiana Ronalda se opět valí lavina pochvalných slov. Všichni znají jeho umění, přesto svět znovu a znovu žasne, co dovede.“ Ani slůvko o tom, že ve stejný den byl Portugalec ve Španělsku odsouzen za svůj obří daňový podvod.

Až na čtvrté straně sobotního Sportu najdeme mnohem menším písmem malý, navíc ještě zkrácený, jednosloupek z ČTK. Píše se v něm o tom, že Cristiano Ronaldo dostal ve Španělsku za daňové úniky po dohodě s úřady trest na dva roky ve vězení. Za mříže portugalská hvězda Realu Madrid ale nemusí, jelikož si podle španělských zákonů mohou odsouzení za nenásilné činy s dosud čistým rejstříkem odpykat tresty do dvou let na podmínku na svobodě. Zaplatí ovšem pokutu 18,8 milionů eur (asi 483 milionů korun).

Ronaldovi hrozilo tři a půl roku ve vězení

Původně mu hrozil trest až na tři a půl roku a pokuta 28 milionů eur. To už by Ronaldo ale do vězení musel, to by bylo více než dva roky. Dohodu mezi hráčem a úřady musí ještě podepsat ředitel finančního úřadu.

Třiatřicetiletý Ronaldo se podle obvinění v letech 2011 až 2014 vyhýbal placení daní z osobnostních práv. Pětinásobný vítěz Zlatého míče původně provinění odmítl s vysvětlením, že jen využil možnosti, kterou během jeho předchozího působení v Manchesteru United považovaly britské úřady za „legální a legitimní“. V květnu se však k daňovým únikům přiznal a následně dospěl s úřady k dohodě.

Messi své příjmy ukládal do ofFshorové firmy v Karibiku

Zpráva ČTK připomíná, že podobný trest dostal přede dvěma roky ve Španělsku také Ronaldův rival v boji o nejlepšího fotbalistu světa Lionel Messi z FC Barcelona, který byl za úniky ve výši 4,1 milionu eur odsouzen k trestu 21 měsíců. Ani on tedy za mříže nemusel.

Messi byl spolu s otcem Jorgem odsouzen v roce 2016 v červenci soudem v Barceloně. Argentinec světa se proti rozsudku odvolal, ale Nejvyšší soud jeho odvolání zamítl. Lionel Messi musel zaplatit pokutu dva miliony eur (asi 53 milionů korun), jeho otec, kterému byl trest vězení zkrácen na patnáct měsíců, o půl milionu eur méně. Messi neodvedl v letech 2007 až 2009 španělským úřadům na daních více než čtyři miliony eur z příjmů z osobnostních práv. Svou vinu opakovaně odmítl a u soudu se bránil tvrzením, že o daňových záležitostech nic nevěděl a věřil otci a právníkům.

Lionel Messi své příjmy z reklamy ukládal do offshorové firmy v Karibiku (dokonce se objevila v dokumentech nechvalně proslulé advokátní kanceláře Mossack Fonseca, známých jako Panama Papers), čímž se vyhnul placení daní ve Španělsku.

Opakovaně podváděl i Neymar

A pak je tu několik zpráv o dalším daňovém podvodníkovi, Brazilci Neymarovi.Třeba z ledna 2016 o tom, že Neymar a jeho otec museli brazilským úřadům doplatit téměř 460 tisíc realů (asi 2,8 milionu korun) za daně z let 2007 a 2008, kdy slavný Brazilec fotbalista ještě působil doma v Santosu. Rozhodl o tom soud v Sao Paulu. Nešlo o první Neymarův podobný prohřešek, protože už v září 2015 mu soud zakázal nakládat s majetkem. Čelil totiž obvinění, že na daních v letech 2011 až 2013 nepřiznal příjmy ze zahraničí a na daních zaplatil o 390 milionů korun méně, než měl.

Vyšetřován byl navíc i Neymarův přestup ze Santosu do Barcelony v roce 2013. Španělský klub totiž nejprve uváděl, že za brazilského reprezentanta zaplatil 57 milionů eur, později se však ukázalo, že to bylo více než 86 milionů. Část této sumy byla údajně určena pro hráče a jeho rodinu.

Neymar se proti obvinění několikrát odvolal, ale i poslední žádost španělský Nejvyšší soud zamítl.„Santos FC, Barcelona FC, Neymar, jeho matka Nadine Goncalves a rodinná firma N&N neuspěli s odvoláním proti podvodu a korupci,“ uvedl španělský Nejvyšší soud ve svém prohlášení.

Tamní státní zastupitelství požadovalo pro brazilského útočníka dvouletý trest vězení a pokutu 10,6 milionu eur (přes 286 milionů korun). Brazilskému reprezentantovi by nicméně nejspíš pobyt za mřížemi nehrozil ani v případě, že by byl uznán vinným. Jak už bylo výše uvedeno, dvouletý trest je ve Španělsku většinou podmíněný, pokud je člověk odsouzen poprvé.

Euro: Messiho obrana nízkým IQ

Ronaldo si řekl, že nejlepší obrana je útok,“ napsal před časem server Euro.cz. „Prohlásil, že je čistý a nikomu žádné peníze platit nebude. ‚Jsem jako vězeň‘, postěžoval si španělskému tisku. ‚Říkají mi, že jsem provedl něco zlého, ale já vím, že jsem nic zlého neprovedl‘, prohlásil Ronaldo (z čehož vidíme, že kličky v kruhu jsou na fotbalovém hřišti účinnější zbraní než v daňovém právu). To Messi se hájil po jiné linii oblíbené mezi daňovými vykuky; říkejme jí třeba ‚obrana nízkým IQ‘. O daňových záležitostech nemám nejmenší ponětí,‘ prohlásil v době procesu, „Cšechny jsem je svěřil svému otci a jeho právníkům. Nenapadlo mě, že by mne mohli podvést.‘“

Tolik server Euro.cz.

Jeli v tom i Mourinho, Sánchez a Ricardo Carvalho

Ovšem Ronaldo, Messi a Neymar v tom nejsou sami. Středem pozornosti španělských finančních úřadů se ze stejných důvodů stal i slavný portugalský trenér José Mourinho. Po něm chtěl španělský berňák 3,3 milionu eur. Trenér Mourinhoovšem tvrdil, že „po upozornění španělských úřadů svoji daňovou pozici již normalizoval“, ať už to znamená, co chce.

Chilský útočník Manchesteru United Alexis Sánchezbyl letos v únoru odsouzen za daňové úniky k šestnácti měsícům vězení, když připravil španělské úřady v letech 2012 až 2013 o jeden milion eur. I on měl zatajit peníze z autorských práv. Alexis peníze doplatil společně s úroky. Přiznal se, že peníze zatajil prostřednictvím zahraničních firem. Dostal od soudu dvakrát osm měsíců za dva daňové úniky. Trest mu byl podmínečně odpuštěný, pokud se následující dva roky nedopustí jiného zločinu.

V říjnu 2017 byl ve Španělsku odsouzen za daňové úniky také portugalský obránce Ricardo Carvalho. Portugalskému internacionálovi, který momentálně hraje čínskou superligu, soud vyměřil trest sedm měsíců vězení a pokutu 142 882 eur.Carvalho byl obviněn ze zatajení příjmů z při angažmá za Real Madrid. Stát měl okrást na daních o částku přesahující 14 milionů korun. Fotbalista svou vinu uznal a částku doplatil. Soud mu tak snížil žalobcem navrhovaný trest 1dvanácti měsíců vězení a pokutu 300 000 eur.

Jak známo, v roce 2014 byl v Německu za daňové úniky ve výši minimálně 27,2 milionu eur (745 milionů korun)ke třem a půl letům vězení odsouzen bývalý mistr světa a Evropy Uli Hoeness. Bývalý prezident Bayernu Mnichov byl pak po 21 měsících z vězení propuštěn. Soud v Augsburgu totiž vyhověl jeho žádosti o předčasné propuštění a podmínečně mu zkrátil trest na polovinu.

Server FootballLeaks odhalil i největší hvězdy

Je toho ve fotbale nějak moc. Ostatně pochybné dohody o přesunech, podezřelé smlouvy a daňové úniky týkající se špičkových fotbalistů, jejich agentů i fotbalových klubů řešil 26. září 2017 během svého slyšení i Výbor Evropského parlamentu pro praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky PANA. Do Bruselu proto dorazili i zástupci FIFA a UEFA.

Slyšení výboru PANA se konalo jako reakce na anonymní webovou stránku FootballLeaks, která stojí za největším únikem tajných informací v historii sportu. Web, jenž je někdy označován za fotbalovou verzi WikiLeaks, odhalil poplatky za převody hráčů, výši mezd a smluvní informace i o těch největších fotbalových hvězdách. Od září roku 2015 nabízel ke stažení důvěrné dokumenty, které ukazovaly mimo jiné částky, jež dostávají fotbalisté za reklamy.

V dubnu roku 2016 obdržela síť dvanácti národních novin s názvem European Investigative Collaboration (EIC) velmi bohatý datový set, který obsahoval 18,6 milionů dokumentů, včetně původních smluv s tajnými dohodami, e-mailů, psaných textů, tabulek i fotografií. V nadcházejících týdnech a měsících pak začala spolu s německým týdeníkem Spiegel přinášet informace o odvrácené straně profesionálního fotbalu. Novináři odhalili korupci mezi nejvyššími fotbalovými představiteli, kluby, agenty i hráči a objevili, jakými způsoby přetváří funkcionáři sportovní etiku a daňové předpisy, aby se co nejvíce obohatili. 

I Ronaldo převáděl miliony eur na Britské Panenské ostrovy

Na úvod slyšení vystoupil Merijn Rengers, jeden z novinářů, kteří se na analýze dokumentů podíleli.  „Dokumenty ukázaly, že třeba Cristiano Ronaldo převedl 63 milionů eur na Britské Panenské ostrovy, aby tak unikl španělským daňovým povinnostem. Podobnou taktiku využil i trenér José Mourinho,” představoval výsledky práce Rengers,„Často používali tyto postupy agenti hráčů z Latinské Ameriky, aby přesouvali prostředky přes neprůhledné systémy do daňových rájů. Samotní hráči o tom nemuseli ani vědět.”Novinář upozornil rovněž na to, že postup orgánů proti těmto praktikám je nedostatečný. 

„Když jsme o tom mluvili s lidmi z fotbalové branže, tyto postupy jim nepřišly vůbec zvláštní. Ví o tom, že to takto chodí a jen chtějí, abychom je nechali v klidu,” dodal Rengers, který upozornil rovněž na netransparentnost a složité vlastnické vztahy, kdy vlastně nemusí nikdo vědět, kdo je majitelem daného fotbalového klubu.

„To, co se nyní v evropském fotbalu děje a jaké skandály ho doprovázejí, vrhá stále větší stín na jinak velmi oblíbený sport,“ vyjádřil se k projednávané kauze loni v září český na svém webu europoslanec Pavel Telička, mj. bývalý předseda České ragbyové unie. „Je dobře, že došlo k tomuto slyšení, jelikož se jedná rozhodně o problém, který by měla Evropská unie, jejíž zemí se kauza také týká, řešit,” dodal Telička.

Pro fotbalisty musejí platit stejné zákony jako pro ostatní

Přestože se výbor zaměřil rovněž témata jako transparentnost přestupového trhu a financování klubů, pozornost se stočila především k daňovým únikům. Ty se týkají totiž obrovského množství hráčů. Jak už bylo řečeno, včetně největších hvězd typu Ronalda, Messiho či Neymara.

„Pro fotbalisty musejí platit stejné zákony, jako pro všechny Evropany. Musejí platit daně a pokud budou tento fakt obcházet, musí přijít na řadu trest,” vyjádřil se Telička. „Za nešťastnou považuji rovněž reakci klubu FC Barcelona, který namísto toho, aby přiznal, že Messiho chování nebylo správné, pořádá mezi fanoušky kampaň na jeho podporu. Navíc s hashtagem WeAreAllLeoMessi, což v daném kontextu vyznívá dost bizarně. V tomto by totiž svým fanouškům vzorem být rozhodně neměl. Fotbalisté by měli hrát fér nejen na hřišti, ale rovněž mimo něj.” 

Zpět k MS 2018 v Rusku. Ano, užívejme si umění největších hvězd světového šampionátu. Těšme se na jejich další zápasy a skvělé fotbalového kousky. Ovšem když se o někom palcovým titulkem tvrdí, že je to výjimečný génius, asi by se ve stejném článku nemělo zatajovat, že si tento geniální fotbalista zároveň uléval desítky milionů eur do daňových rájů a že za to byl coby podvodník ve stejný den po právu odsouzen. A že by ve většině jiných států, než je Španělsko, nejspíš za podobný čin skončil ve vězení.

A pokud jiná hvězda za podobný čin všechno hodí na své právníky a dokonce na svého tátu a udělá ze sebe nesprávného hlupáčka s nízkým IQ, neměla by asi být považována za fotbalového gentlemana, i když si takovou pověst snaží léta budovat.

Souhlasím s Pavlem Teličkou v tom, že pokud FC Barcelona po tom všem uspořádá kampaň s názvem „WeAreAllLeoMessi“, vyznívá to v dané souvislosti hodně bizarně.

Ano, na fotbalovém trávníku jsou to géniové, ale za vzory bych je svým dětem určitě nedával. Na to mají právo mnohem komplexnější a férovější osobnosti ze světa sportu.