Trenéru Sampaolimu hrozí sexuální skandál i senzační vyřazení „jeho“ Argentiny

Trenéru Sampaolimu hrozí sexuální skandál i senzační vyřazení „jeho“ Argentiny
RUSKÉ POSTŘEHY

Je jen o sedm měsíců starší než Maradona, narodil se rovněž v roce 1960. Osmapadesátiletý argentinský kouč Jorge Sampaoli prožívá možná nejhorší období svého života. Po čtvrtečním debaklu 0:3 s Chorvatskem hrozí, že poslední vicemistr světa Argentina i s hvězdným Lionelem Messim opustí MS 2018 v Rusku už po základních skupinách. A to není všechno, těsně před šampionátem přišel známý investigativní novinář Gabriel Anello s tvrzením, že Sampaoli měl údajně obtěžovat ženu, vdanou matku, která pracovala pro Argentinskou fotbalovou asociaci. Její šéf Cladio Tapia na to reagoval slovy, že věří v „Sampaoliho počestnost“. Co měl také před startem MS říkat? Ovšem v případě ruského výbuchu Argentiny neúspěšného kouče nikdo už chránit nebude. Spíše si naopak přisadí. Tak to na světě, v Jižní Americe tím více, chodí.

Když Argentina začala ve druhé půli duelu s Chorvaty v Nižném Novgorodu po velekiksu brankáře Willyho Caballera prohrávat, pobíhal Sampaoli zmateně podél lajny jako postřelené zvíře. A když si sundal sáčko, připomínal ve svém vypasovaném černém tričku tento malý holohlavý chlapík, vysoký jen 167 centimetrů,se svými hustě a barevně potetovanými pažemi spíše majitele autopůjčovny než hlavního trenéra jednoho z favoritů šampionátu.

Situace se Argentincům vymkla z rukou

Na pozápasové tiskové konferenci se ovšem k problému postavil velmi otevřeně a chlapsky, i když jako by stále netušil, proč a jak se to všechno seběhlo.

Je to velký průšvih a já ho beru na sebe. Ponesu za něj také plnou odpovědnost. Naši porážku nezavinila jen chyba Caballera. Hráči jako by neunesli tíhu utkání. Chorvaté podali vynikající výkon. U nás jako by ostatní spoléhali na Lea Messiho, ale neposkytli mu podporu, jakou by potřeboval a jakou má třeba Ronaldo od Portugalců. Přitom jsme se na zápas pečlivě připravovali, věděli jsme, kde má soupeř kvalitu i slabiny. Selhali jsme jako tým, což je moje chyba. Možná, kdybych připravil jinou taktiku, bylo by to jiné, ale já jsem postavil hráče, o nichž jsem byl přesvědčen, že na konkrétních postech jsou nejlepší,“ konstatoval šokovaný Jorge Sampaoli.

Na otázku týkající se jeho budoucnosti,reagoval pak slovy: „Už jsem to řekl, jsem za prohru odpovědný a vím, že ponesu důsledky. Bolí to hodně. Pro Argentinu je to těžká rána. Ještě existuje teoretická naděje, ale nemáme situaci ve svých rukou. Hráči jsou frustrovaní. Musím je z psychického útlumu nejprve dostat a připravit na poslední zápas tak, abychom ho vyhráli co nejvyšším rozdílem. Ani to však nemusí stačit. Zklamali jsme, a to je především moje chyba, ale ostuda je příliš silné slovo. Omlouvám se všem Argentincům.“

Ano, argentinský kouč má pravdu. Argentina vskutku nemá situaci ve svých rukou. Ze sobotní remízy 1:1 s Islandem a ze čtvrteční prohry 0:3 s Chorvatskem získala po dvou kolech jediný bodík. Kdyby třeba v páteční dohrávce skupiny D Islanďané vyhráli nad Nigérií, stačila by Islandu v úterý 26. června v Rostově na Donu k postupu „pohodová plichta“ s Chorvatskem, které by si tak zase udrželo ve skupině prvenství. A čtyřbodová Argentina by pak mohla nad Nigérii vyhrát klidně 10:0 a nebylo by jí to vůbec nic platné.

V roce 2015 byl v Chile králem

Ale může to dopadnout i jinak. Jednou jsi dole, jednou nahoře. Jorge Sampaoli byl na vrcholu před třemi lety – v roce 2015 vyhrál s národním Chile slavný turnaj Copa América, tedy mistrovství Jižní Ameriky a v různých anketách figuroval mezi nejlepšími trenéry na světě. Jenže se pak v Chile nepohodl, hrozily mu tam mj. tresty za daňové úniky, předčasně odešel a ujal se ve Španělsku krátce týmu FC Sevilla. A pak rychle loni v červnu zamířil k národnímu celku Argentiny. Tu sice s odřenými zády na MS 2018 do Ruska dostal, ovšem teď má zaděláno na obří problémy.

Jak v trenérském, tak v osobním životě. Už v úterý 26. června 2018 se rozhodne o tom, zda Jorge Sampaoli své potíže překoná nebo alespoň oddálí, či jej stav věcí dorazí.