Kdo bude mistrem světa? Favorité se po dvou kolech rekrutují ze začátku abecedy…

RUSKÉ POSTŘEHY

Také jste měli před startem světového šampionátu v Rusku svého favorita? Vsadili jste se s kamarády, či jen tak poklábosili u piva, nebo jste rovnou vpálili budoucího mistra světa – tedy podle vás – na tiket v sázkovce? A teď je všechno jinak, nebo ne?

Kdo bude mistrem světa? Favorité se po dvou kolech rekrutují ze začátku abecedy…

Každopádně ti teoreticky největší favorité po dvou kolech buď úplně úpí, nebo svojí hrou a výkonem více či méně nenaplňují roli, která jim byla před mistrovstvím světa přisuzována. Kouzelné na tom ale je, že i tyhle týmy mohou nakonec titul mistra světa vyhrát.

Třeba Argentina. V tamní televizi drželi po porážce od Chorvatů minutu ticha. 0:3 je z jejich pohledu fakt darda, vykoupení leží v posledním zápase s Nigérií. Po něm přijde do Argentiny „digitální věk“: buď jednička za postup, nebo nula a zatracení, ponížení, potupa, tma. Nic mezi tím.

Co Němci? Velebí Kroose za nádhernou trefu do švédské sítě, která přinesla tři body naděje. A hlavně pověstné sebevědomí obhájcům titulu. Myslíte, že to bude stačit k další zlaté? Zatím to tak podle předvedené hry nevypadá.

Brazílie je z podobné škatulky. Sice má čtyři body, ale že by její samba dosud omračovala svět, to ani náhodou. S Kostarikou měli kliku jako od blázince, když potupnou remízu přetavili ve tři body až v nastavení. Opravdu takto hraje budoucí mistr světa?

Jdeme dál. Španělsko s Portugalskem odehrálo asi nejlepší partii z dosud odehraných dvou kol základních skupin, Francie vděčí za tři body proti Austrálii videu, které jí pomohlo (spravedlivě) ke dvěma brankám. Má šest bodů, postup v kapse, ale do play off také co brousit a pilovat. Do osmifinále snadno proklouzli i pořádající Rusové a možná neprávem opomíjení Uruguayci.

A jsme v kategorii týmů, které byly spojovány s možným atakem na přední příčky a třeba (semi)finálová umístění, a označeny souslovím černý kůň. Jasným lídrem této grupy jeve skupině D Chorvatsko, které táhne především Luka Modrič. On zastínil Messiho v duelu s Argentinou, dal góly v obou zápasech skupin. Jihoevropané s řadou hvězd ovšem působí kompaktně, sehraně, v osmifinále se pravděpodobně vyhnou Francii a jejich cíle mají hodně vysoké parametry.

Superlativy se snášejí i na týmy začínající na A a B, ale jak už bylo naznačeno, nejsou to ani Argentina, ani Brazílie. Anglie a Belgie, před startem mistrovství pasované mezi kategorie „černý kůň“ a „širší okruh kandidátů na medaile“ teď ze všech nejvíc uhranují svět. Mají mnoho společného. Zahozená přemrštěná ega silných individualit z PremierLeague, týmové pojetí, souhru, líbivý útočný fotbal a vysoký počet vstřelených branek. Jenže proti týmům druhé i třetí kategorie, kam Tunisko a především Panama patří. Může tohle být reálné měřítko? Možná více o formě prozradí vzájemné skupinové finále.

Tak kdo se stane v polovině července v Moskvě mistrem světa? Dvě odehraná kola základních skupin mnohé napověděla, ať už v kladném či záporném smyslu slova. Milionkrát ohrané klišé, že míč je kulatý, bude samozřejmě platit i nadále v Rusku. Já bych se nebál zkusit to od začátku abecedy, maximálně z první třetiny. A, B, Ch. Co Vy?