Uruguay suverénně ovládla svou skupinu, Španělsko s Portugalskem klopýtly

Světový šampionát v Rusku se dostal do posledního kola skupinové fáze a známe již pořadí ve skupinách A a B. V té první postupuje nakonec z prvního místa Uruguay, která v posledním utkání přejela Rusko rozdílem třech branek. Souboj o čest dopadl lépe pro Saúdskou Arábii, která nakonec porazila Egypt 2:1. Ve druhé skupině jsme se dočkali dvou remíz, ale favorité i tak slaví postup.

Zápas o první místo ve skupině A začala lépe jihoamerická velmoc, která se dostala do vedení již v 10. Minutě po trefě Suáreze. O třináct minut později si pak dal vlastní gól Čeryšev a pořadatel tohoto šampionátu šel navíc v závěru první půle do oslabení, když sudí vyloučil Smolnikova. Ve druhém poločase prolomil střeleckou smůlu také Cavani a pomohl svému týmu ke konečnému výsledku 3:0.

Egypt nakonec vypil svůj kalich hořkosti do dna, přestože v závěrečném utkání o čest vedl díky brance Salaha. Kanonýr Liverpoolu o pár minut později další gólovou pohrdl a ke slovu se dostal také soupeř. První pokutový kop sice veterán mezi třemi tyčemi Haddarí vytěsnil, po dalších pár minutách ve stejné situaci již ale selhal. V páté minutě nastaveného času pak rozhodl Davsarí o tom, že ambiciózní Egypt končí ve skupině poslední bez zisku bodu.

Ve skupině B nebylo stále o postupujících rozhodnuto a obě utkání nabídla pořádné drama. Portugalsko se dostalo do vedení brankou z první půle, kterou zaznamenal Quaresma fantastickou střelou do horního rohu íránské branky. Soupeř hrál v první půli hodně pasivně, po změně stran se osmělil a začal více hrozit, přestože mohl prohrávat více, kdyby Ronaldo proměnil pokutový kop. V závěru se vše zdramatizovalo po dalším pokutovém kopu, který za Írán proměnil Ansárifard.

Trápilo se také Španělsko, přestože si nakonec remizou 2:2 s Marokem zajistilo triumf ve skupině. Skóre otevřel nečekaně Butaíb již ve čtrnácté minutě a světový šampion z roku 2010 srovnával o pět minutě později zásluhou Isca. Africký tým se devět minut před koncem dostal opět do vedení po trefě Nasrjího, ale stav se opět srovnal v 93. minutě po brance Aspase.

Uruguay - Rusko 3:0 (2:0)

Branky: 10. Suárez, 23. vlastní Čeryšev, 90. Cavani. Rozhodčí: Diedhiou - Camara, Samba (všichni Sen.) - Turpin (video, Fr.). ŽK: Bentancur - Gazinskij, Smolnikov. ČK: 36. Smolnikov. Diváci: 41 970.
Uruguay: Muslera - Cáceres, Coates, Godín - Nández (73. Rodríguez), Vecino, Torreira, Bentancur (63. De Arrascaeta), Laxalt - Suárez, Cavani (90.+3 Gómez). Trenér: Tabárez.
Rusko: Akinfejev - Smolnikov, Kutěpov, Ignaševič, Kurdjašov - Samedov, Zobnin, Alexej Mirančuk (60. Smolov), Gazinskij (46. Kuzjajev), Čeryšev (38. Fernandes) - Dzjuba. Trenér: Čerčesov.

Saúdská Arábie - Egypt 2:1 (1:1)

Branky: 45.+6 Faradž z pen., 90.+5 Davsárí - 22. Salah. Rozhodčí: Roldán - Guzmán, De la Cruz (všichni Kol.) - Dias (video, Portug.). ŽK: Gabr, Fasí (oba Egypt). Diváci: 36 823.
Saúdská Arábie: Musáilim - Braík, Usáma Havsáví, M. Havsáví, Šahrání - Bahabrí (65. Asírí), Faradž, Utajf, Mudžahví, Davsárí - Muválad (79. Šahrí). Trenér: Pizzi.
Egypt: Haddarí - Fasí, Gabr, Hegází, Abdal Šáfí - Alnaní, Hamad - Salah, Saíd (45.+7 Vardá), Hasan (81. Munaím) - Muhsín (64. Subhí). Trenér: Cúper.

Írán - Portugalsko 1:1 (0:1)

Branky: 90.+3 Ansárífárd z pen. - 45. Quaresma. Rozhodčí: Cáceres - Cardozo, Zorrilla (všichni Par.) - Irrati (video, It.). ŽK: Hadžsafí, Azmún - Guerreiro, Quaresma, Ronaldo, Cédric. Diváci: 41.685.
Írán: Baíranvánd - Rezajíán, Hosejní, Púralígandží, Hadžsáfí (56. Mohammadí) - Taremí, Džahánbachš (70. Ghoddos), Ezatolahí (76. Ansárífárd), Ebrahimí, Amirí - Azmún. Trenér: Queiroz.
Portugalsko: Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - Quaresma (70. B. Silva), Carvalho, Adrien Silva, Mário (84. Moutinho) - Ronaldo, André Silva (90.+6 Guedes). Trenér: Santos.

Španělsko - Maroko 2:2 (1:1)

Branky: 19. Isco, 90.+1 Aspas - 14. Butaíb, 81. Nasjrí. Rozhodčí: Irmatov - Rasulov, Saidov (všichni Uzb.) - Zwayer (video, Něm.). ŽK: Ahmadí, N. Amrabat, Da Costa, Busúfa, Kadžuí, Hakimí (všichni Mar.). Diváci: 33.973.
Španělsko: De Gea - Carvajal, Piqué, Ramos, Alba - Busquets, Thiago (74. Asensio) - Silva (84. Rodrigo), Isco, Iniesta - Diego Costa (74. Aspas). Trenér: Hierro.
Maroko: Kadžuí - Dirár, Da Costa, Saís, Hakimí - Ahmadí, Busúfa - N. Amrabat, Bilhanda (63. Fadžr), Zijach (85. Buhaddúz) - Butaíb (72. Nasjrí). Trenér: Renard.