Pád fotbalové říše. Čtrnáct let po výprasku od Česka

RUSKÉ POSTŘEHY

Nejen osmdesát milionů Němců rozdýchává kocovinu po noci, kterou jim nachystala Löwova jedenáctka na světovém šampionátu v Rusku. Pád fotbalové říše je tématem číslo jedna světových médií i obyčejných fanoušků na sociálních sítích. Co se bude dít dál v německém fotbale?

Pád fotbalové říše. Čtrnáct let po výprasku od Česka

Žádný strom neroste do nebe, dalo by se použít staré přísloví. Na Němce těchto dní to sedí náramně. Ale hned je třeba přidat, že tento strom sice při ruské vichřici přišel o korunu, listí a větve, ale jeho kmen a kořeny jsou pevné a zdravé.

Už i mladší generace si může vzpomenout, jak se Německo prezentovalo na EURO v roce 2004 v Portugalsku. Tam předvedlo podobný herní i výsledkový zmar jako nyní v Rusku, který proti nim završila česká reprezentace pod vedením Karla Brücknera. Jeho tým měl před posledním zápasem skupiny postup jistý, kdežto Němci o něj museli bojovat. Brückner postavil náhradníky, hvězdy typu Nedvěda, Poborského či Baroše nechal odpočívat. Přesto české „béčko“ vyhrálo 2:1 a Němci jeli s ostudou domů. „Bože, jak hluboko jsme klesli,“ vybavuji si ještě dnes titulek z Bildu.

Německo bylo na dně, ale postavilo se ke krachu čelem. Změnilo systém výchovy mládeže, sjednotilo metodiku, nastolilo jednotný metr. Už dva roky poté získali Němci třetí místo na mistrovství světa před domácím publikem. Po „bronzovém“ Klinsmannovi převzal tým Joachim Löw a vede jej dodnes (pokud dnes nepadl…).

Od té doby vozí Němci v podstatě z každé vrcholné akce minimálně semifinálové umístění. „Zespodu“ podložené výsledky mladých. Stříbro z olympiády 2016, zlato z EURO do 21 let v roce 2017, úspěchy v mladších kategoriích jsou spíše pravidlem, než výjimkou. To je nejlepší důkaz, že se v roce 2004 vydalo tím správným směrem.

Teď Německo krachlo na té nejblýštivější scéně. Na světovém pódiu před miliardami diváků. Možná odstoupí Löw, či bude odejit, možná se někteří starší hráči vzdají reprezentačního dresu, nebo nebudou od podzimní obrody, která jistě přijde, už zváni. Změny budou nutné a nevyhnutelné, ale zdaleka nebudou fatální.Tento národ má v genech zakódován smysl pro pečlivost, systém, pořádek, je schopen tvrdě jít za svým cílem. A věřte, že půjde zas, byť se to možná mnoha oponentům německého stylu nebude líbit.

Ruský propadák bude Němce ještě chvíli bolet, ale pak přijde tvrdá práce na cestě k reparátu. Před čtrnácti lety je na tuto dráhu poslal Karel Brückner a jeho družina, nyní Mexičané, Švédové a Korejci.