Klausův institut odhalil, proč Němci vypadli: Multikulti tým. A co absence Saného s africkými předky?

RUSKÉ POSTŘEHY

Jakmile se politici začnou montovat do sportu a přenášet svá „filozofická“ moudra do fotbalu, bývá to často k smíchu. Nebo spíš k pláči. Server Forum24.cz si v těchto dnech všiml, že „Klausův institut odhalil, proč to Němci projeli na MS ve fotbale. Multikulturalismus“.

Klausův institut odhalil, proč Němci vypadli: Multikulti tým. A co absence Saného s africkými předky?

Tak zní titulek serveru Forum24.cz, který cituje: „Dočetli jsme se: ‚Má to teď Angela (Merkelová) dost těžké. Evropský summit o migraci na konci týdne zkrachuje… A k tomu porážka multikulti výběru hráčů žijících v Německu. Fakt blbý mix. (Nestandardní facebookové stanovisko Institutu Václava Klause/IVK.)‘.”

No, doufám, že známý sportovec, basketbalový reprezentant, příznivec a znalec sportu Václav Klaus své podřízené v institutu náležitě, tedy standardně, za tohle nestandardní stanovisko pokárá. Protože tento německý „multikulti“ tým má za posledních dvanáct let vskutku pozoruhodnou bilanci. Od roku 2006 samé medaile – bronz na MS 2006, stříbro na ME 2008, bronz na MS 2010, bronz na ME 2012, zlato na MS 2014, bronz na ME 2016. Krom toho stříbro na OH 2016, zlato na ME „21“ 2017, zlato na Poháru FIFA 2017.

Sané zářil v dresu City

A že nyní na MS 2018 v Rusku Němci neuspěli? Experti se shodnou v tom, že tým jednoduše zestárl a že jeho dosud velmi úspěšný trenér Joachim Löw dělal chyby při nominaci, sestavování základní sestavy i při koučování mužstva během zápasů.

Co však nikdo nepochopil, a to již před startem MS, byla skutečnost, že Löw na MS do Ruska nejmenoval jednoho z největších talentů německého fotbalu, teprve dvaadvacetiletého rodáka z Essenu Leroye Saného. Ten totiž v uplynulé sezoně doslova zářil v Manchesteru City, v jehož dresu přispěl k titulu v anglické Premier League.

A pokud jde o multikulturalismus, jeho otcem je bývalý senegalský fotbalový útočník Souleyman Sané, matkou pak bývalá německá gymnastka Regina Weberová. ¨

Jak známo, trenér Joachim Löw Leroye Saného už přede dvěma lety zařadil teprve jako dvacetiletého do závěrečné nominace Německa na EURO 2016 ve Francii. Němci tam získali na turnaji bronzové medaile, v semifinále je vyřadila domácí Francie po výsledku 0:2. Sané odehrál na turnaji jediný zápas, právě ten semifinálový s Francií.

Experti: Češi by ve fotbale potřebovali podobné oživení jako Němci

Za dva roky na to ovšem na MS 2018 do Ruska Němec se senegalskými předky už neodletěl, přestože za dva roky vyrostl v ještě lepšího fotbalistu.

„Když se budeme bavit o fotbale a o kvalitě, musí být Sané součástí týmu. Jsou tu spekulace, že za tím může být něco jiného, co se Löwovi nelíbilo. Možná je to dlouhodobější rozhodnutí vyplývající z toho, že Sané loni kvůli zranění vynechal Konfederační pohár FIFA,“ uvažoval ještě před šampionátem německý internacionál Michael Ballack. Kdyby nominaci sestavoval on, mladý talent by v ní nechyběl. „Podle mě je Sané dost dobrý na to, aby byl naším rozdílovým hráčem,“ tvrdil Ballack.

A hlas po MS? Tohle řekl v deníku Sport Jan Morávek, který hraje bundesligu v Augsburgu: „Němcům v Rusku obrovsky chyběl hráč jako je Leroy Sané, kterého nechali doma. V takovém zápase, jako byl ten s Koreou, by se jim hodil. Umí přejít jeden na jednoho, rychlostí se prosadí, umí spoluhráčům vytvořit šance. V Premier League to tak bylo. Střílel góly a sbíral asistence. Nechci ze všeho vinit pouze trenéra Löwa, ale z části to jde za ním. Ať už to bylo nenominování Saného, či prokaučované zápasy na šampionátu.“

I v odborně diskusích ve studiu ČT Sport při MS opakovaně zaznělo, že „multikultitým“ Němcům v posledních dvanácti letech velmi pomohl, zkvalitnil jejich fotbalový projev a přispěl ke spoustě medailí z vrcholných akcí typu MS či ME (viz výše). A že bychom takové oživení potřebovali i v Česku, které se už dlouhých dvanáct let, během nichž Němci získávali uvedené úspěchy, na světový šampionát ani nepodívalo.

Gebre Selassie: „Absence Saného? K nepochopení“

Jedinou výjimkou je český reprezentant s etiopským otcem a českou matkou Theodor Gebre Selassie, který rovněž hraje bundesligu – ze Werder Brémy.
Ten o neúčasti Saného na MS v Rusku během světového šampionátu řekl pro asociační internetový týdeník Gól:

„Saného vyřazení z kádru pro MS 2018 bylo obrovským překvapením pro všechny Němce. Už když hrál Sané za Schalke, byl strašně dobrej. Když jsem nyní viděl, jakou měl sezonu v Manchesteru City... V Brémách v kabině jsme si z legrace říkali: zaplaťpánbůh, že už nehraje proti nám v bundeslize. V Manchesteru se ještě zlepšil. Nechat doma takového hráče je určitě luxus. Ale možná v tom hrálo roli více věcí. Jenže když se podíváte na Saného statistiky z poslední sezony, je těžko k pochopení, že v Rusku není.“

Takže, političtí „analytici“ z IVK i z jiných institucí a stran: „Pokud o věci nic nevím, tak je lepší být zticha a držet se raději jiného tématu.“ Jinak si vystřihnete multiostudu.