Tiki-taka je mrtvá! Zareagují na to Španělé?
RUSKÉ POSTŘEHYJe to obrovský šok! Vyřazení Španělska domácím Ruskem se vedle Německého výbuchu v základní skupině stalo jedním z největších překvapení celého turnaje, ale při bližším pohledu na styl hry, kterým se Španělé v Rusku prezentovali, to vlastně tak překvapivé není. Možná stačilo nasadit do základu Iniestu, bez nějž španělská hra postrádala moment překvapení, ale možná je problém mnohem hlubší.

Zdá se totiž, že tiki-taka, založená na co nejdelší kontrole míče pomocí krátkých, mnohdy i zbytečných přihrávek, s kterou v polovině devadesátých let minulého století přišel do Barcelony Johann Cruijff a nejvíce ji zde na přelomu minulé dekády rozvinul Pep Guardiola, je už dávno přežitá.
Španělskou reprezentaci ji před nějakými deseti dvanácti lety naučil kouč Luis Argonés a La Roja s ní pak pod Del Bosquem dobyla celý svět a dvakrát Evropu.
Citlivě poskládané mužstvo z menších, ale technicky i rychlostně skvěle vybavených fotbalistů v čele s Xavim a Iniestou tímhle stylem šikanovalo soupeře až do roku 2014, kdy v Brazílii nepostoupilo ze skupiny.
Recept na španělskou ukolébavku totiž tehdy světu odhalili Holanďané – precizně bránit a čekat na rychlé protiútoky. V jejich podání to vypadalo tak snadně, Španěly zničili výsledkem 5:1 a spustili první lavinu kritiky tiki-taka. „Nadvláda Barcelony i španělské reprezentace skončila,“ hlásaly novinové titulky, ale k žádné razantní změně nedošlo.
Naučené už totiž byly i všechny mládežnické výběry v čele s hráči, kteří teď nastupují do španělské reprezentace. V akademiích v celém Španělsku se tak rodí noví Iniestové v osobách Isca, Silvy, Kokeho nebo Vazqueze ale žádný Mbappé, Son, Dembélé, Mané, Koman, Sané nebo Douglas Costa – hráči na míru ušití pro moderní fotbal.
Když se totiž podíváme, s jakým stylem Leicester předloni vyhrál anglický titul, s jakým stylem loni Lipsko okouzlilo celé Německo, s jakým stylem letos Liverpool dokráčel až do finále Ligy mistrů anebo, konečně, s jakým stylem Mexičané paralyzovali Němce nebo Islanďané Argentince v úvodu ruského šampionátu, jasně uvidíme, jakým směrem se fotbal ubírá.
Už neplatí, že „kdo drží míč, nemůže dostat gól,“ ale že „držíte-li míč, roste šance, že uděláte chybu“ a progresivní trenéři na to reagují. Španělé mohou také, ale bude jim to chvíli trvat.
Re: Tiki-taka je mrtvá! Zareagují na to Španělé?
t79 (host) / před 8 měsíci 02.07.2018 12:59
v první řadě se musí naučit znovu běhat. Zbytek pak přijde sám
Re: Tiki-taka je mrtvá! Zareagují na to Španělé?
bega (host) / před 8 měsíci 02.07.2018 18:36
Asi tím někoho naštvu, ale já jsem rád. V době největší slávy Barcelony, Messiho a španělské repre jsem na to nadával. Fakt je, že třeba v případě Barcy to na první pohled vypadalo jako dokonalost sama. Ale ten fotbal nudil. To byla házená! Nechápu, proč na tento „profesorský styl“ přešli Němci. Tím, že upustili od svého fyzicky náročného, „totálního“ fotbalu se prakticky zničili sami.
Doslova jsem trpěl, když tohle chtěl ve své době hrát se Spartou Hřebík. Alespoň to vyhlašoval. V našich podmínkách je to už úplný nesmysl! Nejhorší bylo, že se tomu začal podřizovat i výběr hráčů. Najednou hráč, který byl o hlavu větší než kokršpaněl neměl ve Spartě co dělat. Kweuke a jemu podobní se Hřebíkovi s M. Haškem „nehodili do systému“. Sparta dostávala naprosto neúměrné množství branek ze standardních situaci, z nakopávaných balonů. Což ji psychicky sráželo a prohrávalo zápasy. Že podobní hráči dodnes v akademii Sparty necítí důvěru je znát i na odchodech třeba Fišla nebo Gabriela. Ve Spartě by se prostě „do systému“ nehodil ani Ibrahimovič. U nás bude vždycky platit, že dobrý trenér musí přizpůsobí „systém“ tomu, jaké má k dispozici hráče. Obzvlášť pokud jsou v něm výrazné individuality. A ne si vysnít nějaký systém a pak do něj dosazovat vhodné hráče. Na to jsme příliš malý a chudý národ. Kromě toho právě individuality typu Skuhravý, Lokvenc, Koler nám v minulosti přinášely úspěchy!