Tiki-taka je mrtvá! Zareagují na to Španělé?

RUSKÉ POSTŘEHY

Je to obrovský šok! Vyřazení Španělska domácím Ruskem se vedle Německého výbuchu v základní skupině stalo jedním z největších překvapení celého turnaje, ale při bližším pohledu na styl hry, kterým se Španělé v Rusku prezentovali, to vlastně tak překvapivé není. Možná stačilo nasadit do základu Iniestu, bez nějž španělská hra postrádala moment překvapení, ale možná je problém mnohem hlubší.

Tiki-taka je mrtvá! Zareagují na to Španělé?

Zdá se totiž, že tiki-taka, založená na co nejdelší kontrole míče pomocí krátkých, mnohdy i zbytečných přihrávek, s kterou v polovině devadesátých let minulého století přišel do Barcelony Johann Cruijff a nejvíce ji zde na přelomu minulé dekády rozvinul Pep Guardiola, je už dávno přežitá.

Španělskou reprezentaci ji před nějakými deseti dvanácti lety naučil kouč Luis Argonés a La Roja s ní pak pod Del Bosquem dobyla celý svět a dvakrát Evropu.

Citlivě poskládané mužstvo z menších, ale technicky i rychlostně skvěle vybavených fotbalistů v čele s Xavim a Iniestou tímhle stylem šikanovalo soupeře až do roku 2014, kdy v Brazílii nepostoupilo ze skupiny.

Recept na španělskou ukolébavku totiž tehdy světu odhalili Holanďané – precizně bránit a čekat na rychlé protiútoky. V jejich podání to vypadalo tak snadně, Španěly zničili výsledkem 5:1 a spustili první lavinu kritiky tiki-taka. „Nadvláda Barcelony i španělské reprezentace skončila,“ hlásaly novinové titulky, ale k žádné razantní změně nedošlo.

Naučené už totiž byly i všechny mládežnické výběry v čele s hráči, kteří teď nastupují do španělské reprezentace. V akademiích v celém Španělsku se tak rodí noví Iniestové v osobách Isca, Silvy, Kokeho nebo Vazqueze ale žádný Mbappé, Son, Dembélé, Mané, Koman, Sané nebo Douglas Costa – hráči na míru ušití pro moderní fotbal.

Když se totiž podíváme, s jakým stylem Leicester předloni vyhrál anglický titul, s jakým stylem loni Lipsko okouzlilo celé Německo, s jakým stylem letos Liverpool dokráčel až do finále Ligy mistrů anebo, konečně, s jakým stylem Mexičané paralyzovali Němce nebo Islanďané Argentince v úvodu ruského šampionátu, jasně uvidíme, jakým směrem se fotbal ubírá.

Už neplatí, že „kdo drží míč, nemůže dostat gól,“ ale že „držíte-li míč, roste šance, že uděláte chybu“ a progresivní trenéři na to reagují. Španělé mohou také, ale bude jim to chvíli trvat.