Chorvatsko musí vyhrát mistrovství světa. Lepší generaci, formu ani okolnosti k tomu nikdy neměli a ani nebudou mít

Chorvatsko se po procházce růžovým sadem v podobě skupiny v osmifinále proti Dánsku docela trápilo, i přesto ale splnilo roli favorita a ve čtvrtfinále je čeká Rusko. Tento turnaj je pro partu okolo Luky Modriče nejspíše něco jako "teď nebo nikdy."

Chorvatsko musí vyhrát mistrovství světa. Lepší generaci, formu ani okolnosti k tomu nikdy neměli a ani nebudou mít

Chorvatsko je jen o pár měsíců starší stát než samostatné Česko, proto se příliš mnoho turnajů nezúčastnilo. Velkého úspěchu však tato země dosáhla na mistrovství světa před dvaceti lety, když Vatreni získali bronzové medaile. Byla to generace ohledně hráčů jako Davor Šuker apod. 

Poté zažil chorvatský fotbal mírný úpadek, renesance však tato země dosáhla na mistrovství Evropy 2008. Právě zde se totiž předvedl Luka Modrič, dnes možná nejlepší záložník na světě a tahoun této reprezentace. Mezitím se k Modričovi postupně přidaly hvězdy jako Mandžukič, Rakitič, Perišič nebo Kovačič.

Chorvatská reprezentace má proto velmi silný tým a v základní sestavě je jedenáct borců, kteří jsou v první jedenáctce i ve svých nemalých klubech jako třeba Real Madrid, Barcelona či Juventus. Sice na Chorvatsko v roli favorita nejsme zvyklí, letos bychom si ale měli jejich kvalitu uvědomit.  Je však možné, že si budeme za dva, čtyři roky muset odvyknout, neboť tyto hvězdy vedle Modriče včetně jeho samotného stárnou.

Chorvatsko si v případě výhry nad Ruskem zajistí semifinále a tedy i 75% šanci na medaili. Chorvaté ale mají na víc. Mají na zlato. Výkony, kvalita i forma týmu tomu jednoznačně nasvědčuje. Navíc při vší úctě k Anglii, Kolumbii, Švédsku a Švýcarsku mají velkou šanci i v semifinále. Je velmi nepravděpodobné, že se Chorvatům v nejbližší době naskytne podobná příležitost.